Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
26. 6. 2014 14:58

Babiš a StB vyhráli. Soud v Bratislavě věří estébákům

Komentář Martina Fendrycha: Andrej Babiš nespolupracoval s StB asi tak stejně, jako Michal Hašek nekul pikle proti Bohuslavu Sobotkovi v Lánech. A přece soud v Bratislavě šéf ANO vyhrál.
Odpověď, zda Andrej Babiš spolupracoval s StB, je podle historiků ANO.
Odpověď, zda Andrej Babiš spolupracoval s StB, je podle historiků ANO. | Foto: Vojtěch Marek

A je to. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš vyhrál v Bratislavě soudní spor se slovenským Ústavem paměti národa (ÚPN) o to, zda byl agentem StB. „Byl jako agent evidován neoprávněně,“ pravila tamní soudkyně. Rozhodnutí ještě není pravomocné. Spor vyvolal sám Babiš - domáhal se výroku, že byl u StB veden jako agent neoprávněně.

Je těžké takové rozhodnutí respektovat, když znáte okolnosti Babišovy (ne)spolupráce. A popravdě to na bratislavský soud nevrhá zrovna dobré světlo. Máme si snad myslet, že je Babiš čistý? Že by měl mít čisté lustrační osvědčení? Tak to těžko, přetěžko. Jsou dvě varianty, buď byli badatelé slovenského ÚPN málo přesvědčiví, nebo soud hluchý.

Podle dostupných informací se zdá nepochybné, že Babiš se Státní bezpečností spolupracoval. Od roku 1982 na něj StB vedla osobní svazek, kde vystupoval pod krycím jménem Bureš. Svazek byl skartován.
Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) u soudu předložil jiné dokumenty, kde Bureš figuruje. Celkem je spisů přes deset. Ředitel ÚPN Ondřej Krajňák k tomu řekl: „Tento vysoký počet (svazků) není standardní. Krycí jméno Bureš je evidované ve dvanácti spisech, nezávisle v pěti městech, takže máme takovou vnitřní jistotu, že tento soudní proces prozradí opravdu hodně.“

Podle těžko ověřitelných zpráv z Bratislavy měl Robert Fico zájem, aby Babiš soud vyhrál.
Podle těžko ověřitelných zpráv z Bratislavy měl Robert Fico zájem, aby Babiš soud vyhrál. | Foto: Reuters

Historik Jerguš Sivoš z ÚPN před soudem prohlásil, že archivní svazky, které poukazují na údajnou spolupráci současného ministra financí Andreje Babiše s komunistickou tajnou policii, byly vedeny v souladu s tehdy platnými předpisy.

Kdyby si Bureše jeho řídící estébák vymyslel, po dvou až třech měsících, nejpozději pak do půl roku, by musel fikci ukončit. Jinak by to prasklo. Postihy byly tvrdé.

Babiš vědomou spolupráci s StB odmítl. Připustil jen, že jako pracovník společnosti Petrimex přicházel s agenty Státní bezpečnosti do styku. „Je to od začátku zmanipulované. Nikdy jsem nic nepodepsal,“ tvrdí.
V jeho prospěch svědčil bývalý příslušník StB Július Šuman. Popřel, že v 80. letech získal Babiše ke spolupráci jako agenta s krycím jménem Bureš. Bývalý příslušník StB Andrej Kuľha zase tvrdil, že si Babišův podpis pod vázacím aktem (11. listopadu 1982 v bratislavské vinárně U obuvníka) vymysleli Kuľhovi kolegové, aby si vylepšili pracovní výsledky a kariéru. Když to Kuľha - dle svého tvrzení - po letech zjistil, spis prý založil do archívu.

Estébák Kuľha přichycen při lži

Kuľha a jeho kolegové by ale museli být geniální, aby si Bureše vymysleli a udrželi několik let při životě proti všem kontrolním mechanismům; museli by si vymyslet spis Bureš, záznamy ve svazku propůjčeného bytu, v objektovém svazku vedeném k Petrimexu, ve svazku, kde byla vyhodnocena spolupráce atd. To je nemožné.

Do doby, než byly činy estébáků promlčeny, si tito lidé nic nepamatovali. Totální ztráta paměti. Po promlčení otočili. Tvrdí, že si vše vymysleli.

Navíc slovenský ÚPN našel spis, který vznikl rok poté, co Kuľha spis „založil do archivu“. Figuruje v něm agent Bureš (Babiš). Autorem spisu je Kuľha! Jedná se o spis Bauer, který StB vedla již od roku 1980 na obchodního náměstka podniku Petrimex Dušana Slezáka. V roce 1988 měl Petrimex na starosti právě Kuľha. Navrhl Slezáka získat jako tajného agenta. „Previerka kandidáta bola a je vykonávaná prostredníctvom agentúrnej siete v PZO Petrimex, a to TS (tajný spolupracovník) Bureš, TS Mráz, TS Bystrický a TS Horáček,“ zapsal Kuľha v září 1988. Takže se svým „archivním“ agentem Burešem sám pracoval ještě rok po jeho založení. Kuľha lhal. Stíhat ho za křivé svědectví? To se dnes nenosí.

Babiš figuruje i ve spisu Voják. Stojí v něm, že se Bureš od února do října 1984 scházel s estébáky v propůjčeném bytě. Musel být prověřený, spolehlivý agent, když měl schůzky v konspiračním bytu. Byly v nich instalovány prostorové odposlechy. Dalo se kontrolovat, jestli si schůzky estébáci nevymýšlejí. Agent mohl do „konspiráku“ vstoupit jen po použití hesla. Byl přesně poučen, kdy má přijít a co má vyslovit, aby se tam s někým sešel. Odtud plyne, že musel vědět: Dělám pro StB.

Nezapomeňme, že tajná policie stála na nedůvěře, nikoli na důvěře ve vlastní lidi. Vymyslet si agenta na několik let – blbost. Na pár měsíců snad, výjimečně.

Badatelé také objevili agenturní záznam v objektovém svazku Chemapolu (předtím Petrimex), který sice není pro Babiše nijak zničující, neposílal lidi na šibenici, ale dokazuje jeho spolupráci. Oznámil, že dva cizí státní příslušníci podplácejí. Když byl svazek po dvou letech vyhodnocován, informace od Babiše se potvrdily jako pravdivé. Udání si estébák nemohl vymyslet.

Dělají to přece všichni, tak proč ne já

Těžko posoudit hloubku spolupráce Babiše s StB. Fakta však sedí. (Ne pro bratislavský soud.)

Jak to tedy s Babišem bylo? Komunista, člen Svazu československo-sovětského přátelství, musel vědět, komu dává informace. Byl úkolován. Spolupráci s tajnou komunistickou policií nejspíš považoval za úplně normální, něco jako „dělají to přece všichni, tak proč ne já“. Chtěl se mít dobře, jezdit na Západ, to byl jeho smysl života, jistě ne bojovat s StB. Nebyl špičkový agent. Řaďák.

Estébáci jsou na jeho straně, jak to u takových soudů bývá skoro vždy. Jen se změnila jejich taktika. Do doby, než byly jejich činy promlčeny, si nic nepamatovali. Totální ztráta paměti. Po promlčení otočili. Tvrdí, že si vše vymysleli, aby vypadali aktivně. Směšné. Ale soudy to baští. Je jim fuk, že StB měla propracovaný, vícestupňový kontrolní systém. A přísné postihy za podvádění. Bratislavský soud uvěřil nikoli doloženým záznamům, ale estébákům.

Proč? V pozadí může být i politika (a samozřejmě Babišův nemalý vliv na Slovensku).

Slovenský Ústav paměti národa taky bojuje o svou existenci, podobně jako český Ústav pro studium totalitních režimů. Možná neměl chuť se u soudu příliš snažit. Podle některých zpráv z Bratislavy měl slovenský premiér Robert Fico zájem, aby Babiš u soudu vyhrál. Prý se obává, že by Babiš mohl založit ANO i na Slovensku a vstoupit do tamní politiky.

Má být Babiš ministr, vicepremiér? Po obnažení jeho minulosti u soudu jistě ne. Kvůli spolupráci s StB, ale zrovna tak kvůli startu svého podnikání, vztahům se Stanislavem Grossem a ČSSD v minulosti a dalším věcem.

Jiná otázka ovšem zní: zajímá ještě někoho, kdo byl za bolševika agent StB? Zájem o minulost u české mladé generace ještě nepropukl. Možná je to i nezájem o českou politiku. V níž kralují hvězdy jako Babiš, Kalousek, Hašek, Zeman.

 

Právě se děje

Další zprávy