Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
27. 5. 2019 1:00

Babiš Česko neválcuje: 21 procent je neúspěch. Opozice je hloupá, neumí se spojit

ODS, Spojenci pro Evropu (STAN a TOP 09 a menší subjekty), lidovci, Hlas a další promeškali šanci ukázat národu, že Babiš na liberální demokraty nemá.
Předseda ANO to bude vydávat za úspěch, ale jde dolů. Vyhrává jen díky neschopnosti opozice se spojit.
Předseda ANO to bude vydávat za úspěch, ale jde dolů. Vyhrává jen díky neschopnosti opozice se spojit. | Foto: ČTK

V neděli v 11 hodin večer jsme se od statistiků dozvěděli, jak dopadly výsledky českých voleb do Evropského parlamentu. Vyhrálo ANO Andreje Babiše (získalo však jen 21,2 procenta, tedy šest mandátů), druhá skončila ODS (14,5 procenta, čtyři mandáty), těsně třetí jsou piráti (14 procent, tři mandáty), čtvrté uskupení STAN a TOP 09 (11,7 procenta, tři mandáty), pátá antiunijní SPD Tomia Okamury (9,1 procenta, dva mandáty), dále lidovci (7,2 procenta, dva mandáty) a ještě se do europarlamentu protáhli komunisté (6,9 procenta) s jedním mandátem.

Česká účast byla letos nejvyšší ve srovnání s třemi předchozími kláními, celkem k urnám přišlo 28,72 procenta voličů, o deset procent více než v roce 2014. Asi třetina lidí, kteří mají právo volit, tedy pochopila, že jde o něco důležitého. 

Co volby ukázaly? Vzpomeňme, co jim předcházelo, masivní masáž Andreje Babiše, ptáme se tedy zároveň, jak zafungovala ona prázdná, bezduchá červená trumpovská kšiltovka. Jak zabralo premiérovo strašení a sliby, že nás "tvrdě a nekompromisně" ochrání. A nezapomeňme, že si šéf ANO a vlády z EU udělal "svoji doménu", volby se staly i testem jeho schopností.

Červená čepice zabrala v tom, že (asi, odhadujeme) přitáhla víc lidí k volbám. Ale 21 procent po všech těch kašpařinách s dvojí kvalitou naprostého minima potravin (jedno procento), po všem tom strašení a plivání na Brusel? Slabota.

Babiš si bude muset přiznat, že neuspěl, ano, vyhrál, avšak neuspěl. Je to politik, který to u nás vizuálně válcuje (má perfektní marketing), ale najednou, jaké zklamání asi ve štábu ANO nastalo, nedosáhl ani na svých 30 procent (volby 2017), zaznamenal sešup na jednadvacet. Tohle že je český hegemon, český Orbán? Bída s nouzí při vší úctě k výhře ANO. Marně se nechal nalepit na billboardy vedle lídryně kandidátky ANO Dity Charanzové, nestačilo to na suverénní úspěch, aspoň na těch 30 procent.

Co dál, jak dopadla druhá vládní strana? Sociální demokraté získali poctivých, zasloužených nula mandátů. Opět se ukázalo, jako v mnoha předchozích volbách, jak jistě potvrdí SPO (bývalí Zemanovci), že podpora, kterou partaji vysloví prezident Miloš Zeman, prostě nefunguje. Těsně před volbami ještě tým ČSSD posílal mailem video, kde hlava státu na sjezdu oranžových slibuje, že je bude volit, jenže nic, nic, nic. (Možná by měli aspoň jedno křesílko, kdyby byli to zemanovské video nerozeslali?)

Meze nabubřelců

Totální výbuch, další bolavá rána, předseda Jan Hamáček by to měl zabalit, ve slušné partaji by to tak proběhlo (v roce 2004 Špidla po neúspěchu v eurovolbách podal demisi dokonce coby premiér; tady to ovšem nečekáme, ne). Z ČSSD je partaj Babišových a Zemanových poskoků (až na výjimky, jako je ministr zahraničí Petříček), takové jednání voličům prostě neimponuje, nemůže imponovat.

Jak dopadli nacionalisté a internacionální nacionalisté (ano, to dnes skutečně existuje), kteří chtějí zničit EU, tedy SPD a KSČM? Nic moc, celkem tři mandáty, to není zrovna síla. A to připomeňme, že Evropská unie je skoro jediným skutečným Okamurovým tématem. Komunisté urvali jeden mandát, zavěsili "čestňák".

Opozice (pro upřesnění: SPD a KSČM nelze vnímat jako opozici, neboť často Babiše za protislužby podporují, viz třeba obsazení vedení sněmovny nebo církevní restituce), jak si vedla? Občanští demokraté a piráti potvrdili svoje pozice, nepropadli se, neztratili. Je co slavit?

Pohříchu není, vůbec ne. Tyto volby totiž opět ukázaly základní bídu české politické (nebo snad společenské?) scény. Co je stále dál hlavním tématem liberální a konzervativní opozice? Babiš, on sám tomu říká Antibabiš. Ale odehrává se v reálu tenhle Antibabiš? Kdepak.

Ti nabubřelci, ti hlupáci se nedokážou spojit. Eurovolby přece nabízely ideální a poměrně levnou, bezbolestnou šanci vytvořit společnou, silnou, demokratické hodnoty hájící kandidátku. Kdo? ODS, Spojenci pro Evropu (STAN a TOP 09 plus menší subjekty), lidovci, Hlas…

Kdyby se uměli dohodnout, rozmetali by Babiše na cucky. Jenomže oni to prostě nedokážou, to je dnes jediný důvod, proč to tu šéf ANO dál jakoby ovládá. Neochota, nevůle, neschopnost se sjednotit, rozhádanost, zaslepenost. Mimochodem, v Polsku se proti Kaczyńskému strany sjednotily a prohrály jen těsně. Tady by byly jistě vyhrály. A to navíc ani neuvažuji možnost, že by se do koalice připojili piráti.

Spočítejme si to, strany varující před Babišem dostaly celkem 12 křesel. Kdežto ANO jen šest křesel v EP a jeho občasní spojenci celkem tři křesla.

Ještě jiné srovnání: strany, které odmítají czexit, získaly celkem 18 mandátů. To je jistě zaznamenání hodný výsledek.

Slyšíme, že tyto eurovolby byly přelomové na úrovni Evropy. U nás nepřinesly zásadní zlom, zato však potvrzení trendu: Babiš Česko neovládá, potvrzují to nejen sílící protesty po celé zemi, ale i jeho slábnoucí podpora, jež není tolik vidět jen díky neschopnosti demokratické opozice. A ještě poznámka: se šesti mandáty europarlament opravdu nevyčistí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy