Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
27. 5. 2019 1:00

Babiš Česko neválcuje: 21 procent je neúspěch. Opozice je hloupá, neumí se spojit

ODS, Spojenci pro Evropu (STAN a TOP 09 a menší subjekty), lidovci, Hlas a další promeškali šanci ukázat národu, že Babiš na liberální demokraty nemá.
Předseda ANO to bude vydávat za úspěch, ale jde dolů. Vyhrává jen díky neschopnosti opozice se spojit.
Předseda ANO to bude vydávat za úspěch, ale jde dolů. Vyhrává jen díky neschopnosti opozice se spojit. | Foto: ČTK

V neděli v 11 hodin večer jsme se od statistiků dozvěděli, jak dopadly výsledky českých voleb do Evropského parlamentu. Vyhrálo ANO Andreje Babiše (získalo však jen 21,2 procenta, tedy šest mandátů), druhá skončila ODS (14,5 procenta, čtyři mandáty), těsně třetí jsou piráti (14 procent, tři mandáty), čtvrté uskupení STAN a TOP 09 (11,7 procenta, tři mandáty), pátá antiunijní SPD Tomia Okamury (9,1 procenta, dva mandáty), dále lidovci (7,2 procenta, dva mandáty) a ještě se do europarlamentu protáhli komunisté (6,9 procenta) s jedním mandátem.

Česká účast byla letos nejvyšší ve srovnání s třemi předchozími kláními, celkem k urnám přišlo 28,72 procenta voličů, o deset procent více než v roce 2014. Asi třetina lidí, kteří mají právo volit, tedy pochopila, že jde o něco důležitého. 

Co volby ukázaly? Vzpomeňme, co jim předcházelo, masivní masáž Andreje Babiše, ptáme se tedy zároveň, jak zafungovala ona prázdná, bezduchá červená trumpovská kšiltovka. Jak zabralo premiérovo strašení a sliby, že nás "tvrdě a nekompromisně" ochrání. A nezapomeňme, že si šéf ANO a vlády z EU udělal "svoji doménu", volby se staly i testem jeho schopností.

Červená čepice zabrala v tom, že (asi, odhadujeme) přitáhla víc lidí k volbám. Ale 21 procent po všech těch kašpařinách s dvojí kvalitou naprostého minima potravin (jedno procento), po všem tom strašení a plivání na Brusel? Slabota.

Babiš si bude muset přiznat, že neuspěl, ano, vyhrál, avšak neuspěl. Je to politik, který to u nás vizuálně válcuje (má perfektní marketing), ale najednou, jaké zklamání asi ve štábu ANO nastalo, nedosáhl ani na svých 30 procent (volby 2017), zaznamenal sešup na jednadvacet. Tohle že je český hegemon, český Orbán? Bída s nouzí při vší úctě k výhře ANO. Marně se nechal nalepit na billboardy vedle lídryně kandidátky ANO Dity Charanzové, nestačilo to na suverénní úspěch, aspoň na těch 30 procent.

Co dál, jak dopadla druhá vládní strana? Sociální demokraté získali poctivých, zasloužených nula mandátů. Opět se ukázalo, jako v mnoha předchozích volbách, jak jistě potvrdí SPO (bývalí Zemanovci), že podpora, kterou partaji vysloví prezident Miloš Zeman, prostě nefunguje. Těsně před volbami ještě tým ČSSD posílal mailem video, kde hlava státu na sjezdu oranžových slibuje, že je bude volit, jenže nic, nic, nic. (Možná by měli aspoň jedno křesílko, kdyby byli to zemanovské video nerozeslali?)

Meze nabubřelců

Totální výbuch, další bolavá rána, předseda Jan Hamáček by to měl zabalit, ve slušné partaji by to tak proběhlo (v roce 2004 Špidla po neúspěchu v eurovolbách podal demisi dokonce coby premiér; tady to ovšem nečekáme, ne). Z ČSSD je partaj Babišových a Zemanových poskoků (až na výjimky, jako je ministr zahraničí Petříček), takové jednání voličům prostě neimponuje, nemůže imponovat.

Jak dopadli nacionalisté a internacionální nacionalisté (ano, to dnes skutečně existuje), kteří chtějí zničit EU, tedy SPD a KSČM? Nic moc, celkem tři mandáty, to není zrovna síla. A to připomeňme, že Evropská unie je skoro jediným skutečným Okamurovým tématem. Komunisté urvali jeden mandát, zavěsili "čestňák".

Opozice (pro upřesnění: SPD a KSČM nelze vnímat jako opozici, neboť často Babiše za protislužby podporují, viz třeba obsazení vedení sněmovny nebo církevní restituce), jak si vedla? Občanští demokraté a piráti potvrdili svoje pozice, nepropadli se, neztratili. Je co slavit?

Pohříchu není, vůbec ne. Tyto volby totiž opět ukázaly základní bídu české politické (nebo snad společenské?) scény. Co je stále dál hlavním tématem liberální a konzervativní opozice? Babiš, on sám tomu říká Antibabiš. Ale odehrává se v reálu tenhle Antibabiš? Kdepak.

Ti nabubřelci, ti hlupáci se nedokážou spojit. Eurovolby přece nabízely ideální a poměrně levnou, bezbolestnou šanci vytvořit společnou, silnou, demokratické hodnoty hájící kandidátku. Kdo? ODS, Spojenci pro Evropu (STAN a TOP 09 plus menší subjekty), lidovci, Hlas…

Kdyby se uměli dohodnout, rozmetali by Babiše na cucky. Jenomže oni to prostě nedokážou, to je dnes jediný důvod, proč to tu šéf ANO dál jakoby ovládá. Neochota, nevůle, neschopnost se sjednotit, rozhádanost, zaslepenost. Mimochodem, v Polsku se proti Kaczyńskému strany sjednotily a prohrály jen těsně. Tady by byly jistě vyhrály. A to navíc ani neuvažuji možnost, že by se do koalice připojili piráti.

Spočítejme si to, strany varující před Babišem dostaly celkem 12 křesel. Kdežto ANO jen šest křesel v EP a jeho občasní spojenci celkem tři křesla.

Ještě jiné srovnání: strany, které odmítají czexit, získaly celkem 18 mandátů. To je jistě zaznamenání hodný výsledek.

Slyšíme, že tyto eurovolby byly přelomové na úrovni Evropy. U nás nepřinesly zásadní zlom, zato však potvrzení trendu: Babiš Česko neovládá, potvrzují to nejen sílící protesty po celé zemi, ale i jeho slábnoucí podpora, jež není tolik vidět jen díky neschopnosti demokratické opozice. A ještě poznámka: se šesti mandáty europarlament opravdu nevyčistí.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Zemřel bývalý ukrajinský premiér a vyjednávač se separatisty Marčuk

Bývalý ukrajinský premiér Jevhen Marčuk ve čtvrtek zemřel. Bylo mu 80 let, uvedla agentura Unian s odvoláním na politikovu manželku. "Černý den, zemřel Jevhen Marčuk. Srdce se zastavilo," napsala na sociálních sítích.

Marčuk kromě toho, že byl čtvrtým předsedou vlády nezávislé Ukrajiny, se svého času stal prvním šéfem její tajné služby SBU. Ještě jako studenta jej do svých řad podle dostupných informací zverbovala sovětská tajná policie KGB, v jejíchž řadách prošel celou škálou důstojnických hodností. Za prvního ukrajinského prezidenta Leonida Kravčuka na počátku 90. let minulého století byl také povýšen na armádního generála.

Za následujícího prezidenta Leonida Kučmy se stal vicepremiérem, vládu vedl v letech 1995 a 1996. Neúspěšně kandidoval na prezidenta. Později býval tajemníkem rady národní bezpečnosti a ministrem obrany. Dvakrát byl také zvolen poslancem.

V letech 2018 až 2019 byl hlavním ukrajinským vyjednávačem domlouvajícím příměří a výměny zajatců s proruskými separatisty, kteří od jara 2014 vedou ozbrojený boj proti ukrajinské armádě v Donbasu na východě země.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii zatkli kvůli rasistickým urážkám fotbalistů po finále ME 11 lidí

Jedenáct lidí zatkla britská policie během vyšetřování rasistických útoků na anglické fotbalisty na internetu po finále mistrovství Evropy. Terčem urážek se stali hráči tmavé pleti Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka, kteří v zápase s Itálií neuspěli v penaltovém rozstřelu. Anglie kvůli tomu finálové utkání ve Wembley prohrála.

Policie nyní oznámila, že 207 příspěvků na sociálních sítích vyhodnotila jako spáchání trestného činu. Pocházely z 34 účtů v Británii a 123 ze zahraničí. Jedenáct majitelů britských účtů bylo zatčeno, zahraniční případy předala příslušným úřadům v jednotlivých zemích.

"Lidé se domnívají, že se mohou schovat za profil na sociálních sítích a zveřejňovat takové odporné komentáře. Musí si to rozmyslet. Máme vyšetřovatele, kteří vyhledávají urážlivé komentáře v souvislosti se zápasem, a pokud půjde o trestný čin, budou jejich autoři zatčeni," uvedl policejní důstojník Mark Roberts. Příspěvky z dalších účtů se ještě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy