Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
19. 2. 2015 13:45

Babiš jako popravčí Sobotky nefunguje. Zemanův obdiv skončil

Glosa Martina Fendrycha: Babiš sebou nenechá manipulovat. Ani prezidentem. Zeman ho začíná zlobit.
A takoví to byli kamarádi!
A takoví to byli kamarádi! | Foto: Ludvík Hradilek

Přestává Miloš Zeman obdivovat Andreje Babiše? Zvenčí to tak začíná vypadat. Dlouho jsme sledovali, jak prezident neúnavně, ochotně, kdykoli se namanula vhodná příležitost, podporoval oblíbeného šéfa hnutí ANO. Ale poslední dobou jako by si ti dva přestávali rozumět, jako by se hlava státu rozhodla osamostatnit. Proč? Co se mezi nimi stalo?

Mezi nimi asi nic. Babiš je politik, který Zemana nepotřebuje. Ten vztah byl značně jednostranný. Prezidentovi se nepodařilo rozbít ČSSD. Nevyšel mu ani záměr postavit proti sociální demokracii svoji populistickou stranu, která by ČSSD poškodila. Projekt SPOZ byl dobrý jako podpůrná parta pro volbu na Hrad. Jako politická strana přátelé Zemana ošklivě zkrachovali (získali jen 1,51 procenta hlasů, zatímco ČSSD 20,45 procenta).

To byl zřejmě jeden z důvodů, proč Zeman začal vehementně podporovat Babiše. Nešlo o skutečný obdiv k miliardáři a jeho konkurenční, divoce populistické politice, nýbrž o hledání síly, která by poškodila předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku a jeho stranu. Dvojice Zeman – Babiš proti nechtěnému premiérovi, jehož hlava státu považuje za zrádce.

Babišovi to mohlo nějaký čas vyhovovat: proč odmítat podporu lidem obdivovaného Zemana? Ostatně ti dva se dost podobají. Používají podobné metody. Dvě velké, mimořádně výkonné slibotechny. Jenomže pro Babiše je dnes zjevně nepřijatelné, aby s ním kdokoli manipuloval. Na to není zvědavý. Zemana bere, dokud se mu hodí, dál ani milimetřík.

Zeman dokáže jít ve své zášti k Sobotkovi hodně daleko. Tak daleko, že to Babišovi škodí. A to on si nenechá líbit. Tak třeba 7. února v MF Dnes prezident spekuloval o případném pádu vlády. Pokud by náhodou padla, má jasný plán. Dal by Babišovi šanci sestavit nový kabinet, většinovou koalici ANO, TOP 09 a ODS. Očekává sice, že by animozita mezi šéfem ANO a místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem byla na překážku, avšak to by se vyřešilo: „Já budu říkat, že žádný názorový rozdíl není nepřekonatelný,“ pravil Zeman.

O hlubším neporozumění s Andrejem Babišem vypovídají i věty, které zachytily mikrofony, když prezident dlel na návštěvě ve Spojených arabských emirátech. Tam reagoval na vytěsnění ministryně spravedlnosti Heleny Válkové z vlády a litoval, že "se mimochodem podělala", neboť kdyby byla vzdorovala a přijala jeho pomocnou ruku, mohl tím "demonstrovat svoji sílu". A protože premiér nechal vyhnání Válkové zcela na Babišovi, byl by Zeman demonstroval sílu právě na něm.

Spojit Babiše s topkou a odeeskou musí být pro ministra financí dost nepřijatelné. Jednak dlouhodobě dělá z Kalouska čerta číslo jedna. To on může za všechno zlo v zemi. Na této tezi měl Babiš postavenou kampaň ANO do Sněmovny. A teď ho s ním Zeman strká do jedné vlády? Za druhé hradní pán vlastně říká: Babišovi je fuk, s kým vládne. - Šéf ANO se zákonitě musel cítit poškozen. Však také hned zareagoval: „Proč by padala vláda? Pracuje celkem dobře a lidé jí věří.“

Doba ne-eurová

Značná divergence mezi ANO a Hradem panuje i v zahraniční politice. Tam se ovšem nestřetává přímo Andrej Babiš s Milošem Zemanem. Majitel Agrofertu se chová opatrně. Místo něj nabízí celkem jasné postoje (mimo jiné na Twitteru) europoslanec ANO a bývalý eurokomisař Pavel Telička. Ten stojí na úplně opačné straně než Zeman, což není bezvýznamné. Prezident „se našel“ v zahraniční politice, tam chce dominovat (a tam nám dnes suverénně nejvíc škodí).

Dnes se situace o něco posunula. Ne Babiš, ale Zeman začíná být proti všem, dokonce i proti Babišovi. Protože ministr Babiš ví, že rozbít Sobotkovu vládu momentálně nemá smysl.

Posledního „Antibabiše“ prezident vypustil ve středu při návštěvě Královéhradeckého kraje. Debatoval s krajskými zastupiteli a ti chtěli vědět, jak hodnotí intervenci centrální banky, která kurz koruny k euru udržuje nad úrovní 27 korun. Prezident míní, že nejde o snahu podpořit naši ekonomiku. Má jiné vysvětlení: „ČNB tímto krokem oddaluje vstup Česka do eurozóny. Česká národní banka nechce euro, protože by se pak stala jen pobočkou Evropské centrální banky ve Frankfurtu.“

Zeman tedy brojí proti cílenému oslabování koruny. Babiš, pokud známo, spíš naopak. Zeman by rád Česko dovedl k euru: „Jako prezident chci, aby v bankovní radě seděli lidé, kteří nebudou experimentovat s ekonomikou a budou podporovat vstup do eurozóny, jak si přeje většina podnikatelů,“ oznámil v Královéhradeckém kraji. Babiš ho však přes média usadil: „Na vstup do eurozóny není doba. Eurozóna musí nejdřív vyřešit problém Řecka. Mnoho členů neplní ani podmínky pro nováčky.“ Zní to rozumně.

Ještě nedávno, při debatách před komunálními volbami, Andrej Babiš vykládal, jak je sám proti všem (včetně Bohuslava Sobotky). To bylo v době, kdy ovšem nestál proti Zemanovi. Dnes se situace o něco posunula. Ne Babiš, ale Zeman začíná být proti všem, dokonce i proti Babišovi. Protože Babiš ví, že rozbít Sobotkovu vládu momentálně nemá smysl.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

Další zprávy