Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
3. 7. 2019 12:10

Babiš jel volební kampaň i v Bruselu, má splněno. Vzhůru do Apple Storu!

Úkol zněl jasně: Timmermans nesmí projít. A dál?
Andrej Babiš na summitu EU v Bruselu.
Andrej Babiš na summitu EU v Bruselu. | Foto: Reuters

Summit o nových jménech v čele Evropské unie, to nebyla žádná nedělní (ani pondělní a úterní) škola. Když k tomu přihlédneme, dá se válečná rétorika Andreje Babiše jakž takž akceptovat. "Dál budu bojovat za kandidáta na předsedu komise, který může Evropu sjednotit a bude rozumět tomu, co potřebují státy jako Česká republika." "Já tady bojuju za zájmy českých občanů. I na radě jsem řekl, že jsem tady jako český premiér. Všichni ostatní bojují za zájmy svých politických frakcí a v tom je ten zásadní rozdíl."

Babiš jede permanentní volební kampaň a z toho vlaku nevystoupil ani tentokrát. Naopak, bruselské dny a noci se staly kolbištěm k rozvinutí jeho "Česko ochráníme tvrdě a nekompromisně". Tentokrát před spitzenkandidátem Timmermansem. Novým přízrakem hrůz, bruselských hrůz.

Vsadil bych se, že většina českých voličů to jméno do minulého týdne neznala. Natož aby uměla popsat jeho politické postoje, nebo dokonce obhájit tvrzení, že České republice uškodí. O to líp se Babišovi pracovalo s motivem, že Timmermans = všechno špatně. Protivník byl pojmenován, boj mohl začít. (Základní zjednodušení provedl Orbánův mluvčí: "Timmermans je Sorosův člověk." Zlo.)

Skutečný výsledek summitu byl vedlejší. Jde o nejednoznačný a komplikovaný kompromis. V odéru boje za národní a regionální zájmy bylo tím hlavním "zastavit nepřítele", v tomto případě Timmermanse, což se V4 s Itálií a dalšími účastníky podařilo. Respektive, nizozemský socialista by neměl být předsedou, ale zůstat "jen" místopředsedou Evropské komise.

Není přitom nijak jasné, jak výsledná nominace nových eurolídrů prospěje nebo neprospěje Visegrádu nebo Česku a jaký bude pro střední Evropu rozdíl oproti tomu, kdyby v ní byl Frans Timmermans. Ano, silně oponuje vládní garnituře ve Varšavě a Budapešti, ale v tom přece není zdaleka sám. Hlavním polským a maďarským advokátem na summitu byl… Andrej Babiš.

Co z toho všeho bude mít Česko, je ve hvězdách, nějaké viditelné konstruktivní návrhy jsme jako obvykle nenabízeli, nikdo z nominovaných politiků není ze střední a východní Evropy. Ale úkol zněl jasně: Timmermans nesmí projít.

Takže v Bruselu má Babiš splněno, vrací se se štítem na domácí půdu. "Budu bojovat za Apple Store pro naše lidi," slíbil v lednu, jak je s tím daleko?

 

Právě se děje

před 21 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy