Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
14. 4. 2020 7:30

Babiš má 2m pomlázku, Ovčáček čte z bible a Praha versus venkov

V koronavirovém velikonočním testu jsme neobstáli. Jako celek jsme se zatím nezměnili. Část se chová ohleduplně (i v Praze jezdí kolaři s rouškami, když míjejí spoluobčany), část na druhé, na venkov, z výšky kašle.
Někdo koledoval v roušce. Někdo bez.
Někdo koledoval v roušce. Někdo bez. | Foto: ČTK

Máme za sebou koronavirové Velikonoce, svátky prožité v nové situaci. Změnila nákaza českou společnost? Pokusím se na několika příkladech ukázat, že změna celku zatím neproběhla. Dál jsme rozdělenou zemí, kde se část občanů chová rozumně, ohleduplně, a další část přesně naopak.

Začněme Velikonoci jako křesťanskými svátky. Ukázalo se, že kněze Tomáše Halíka "nemají" jen katolíci. Jeho promluvy během Velikonoc byly mířeny nejen na ně, nejen na křesťany z dalších církví, adresoval je i nekřesťanům. Halík Ježíše spatřuje všude kolem sebe, v slabých, potřebných, trpících. Díky koronaviru tento světový křesťanský myslitel našel velmi civilní a srozumitelnou polohu.

V novém světle se na Velký pátek předvedl i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Na sociálních sítích se objevilo video živého přenosu z katedrály svatého Víta, na kterém Ovčáček předčítá z bible, z Listu židům. V pozadí sedí Dominik Duka. Na Twitteru bylo video komentováno slovy: "Komunistický publicista a mluvčí prezidenta čte z Písma v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Rok 2020."

U části sledujících vyvolalo Ovčáčkovo čtení z Písma pohoršení. Proč? Rozděluje české občany, štve proti celým skupinám lidí. Jak tedy může při on-line přenosu bohoslužby předčítat z bible? Co tím kardinál Duka sleduje?

Nabízejí se dvě odpovědi. První je pozitivní: Duka nám vzkazuje, že v křesťanské představě jsme před Bohem všichni hříšníci. Je vlastně jedno, kdo z Písma předčítá, mělo by nás to vést k vědomí, že před Bohem neobstojí nikdo z lidí. Druhá odpověď je světská: Duka se chtěl zavděčit Miloši Zemanovi, který na vzkříšení pronesl "velikonoční promluvu k národu". Požádal ho o ni opět Duka. Zeman mluvil ve stejnou chvíli, kdy papež František pronášel požehnání Urbi et Orbi (Městu a světu). Náhoda? Omyl? Úmysl?

Velikonoce jsou dny volna, svátky tradičních zvyků. S velkou pomlázkou a v roušce byl na Pondělí velikonoční vyfocen Zeman (na zámku v Lánech). Andrej Babiš taky nezapomněl na politický marketing. Nechal si natočit "velmi přirozené" domácí video. Na zahradě s dvoumetrovou pomlázkou a v roušce vyšlehává manželku. Koleda měla slabinu, Babiš Moniku mrskal v neděli. Dosud se u nás koledovalo v pondělí.

Po výkonu si však sedl a mluvil vážně a rozumně k národu. Varoval, ať lidé neporušují karanténu, ať jsou raději doma, mimo domov ať udržují vzdálenost o délce jeho oligarchovské pomlázky a nosí roušky, neboť ještě není vyhráno.

Kašleme do roušek, ale kašleme i na roušky

Tím se dostáváme k nepřehlédnutelnému momentu Velikonoc - k naší disciplíně. Vláda před svátky poněkud uvolnila pravidla pro pobyt lidu venku. Povolila některé sporty. Oznámila, že na kole a při běhu v lese už nemusíte nosit ochranu úst a nosu (zjednodušeně roušku). Zároveň ovšem premiér i vicepremiér Hamáček lidi vyzývali, ať zůstanou doma a pokud možno nikam nejezdí. Rozumně.

Část občanů tyto prosby dodržovala, část cyklistů i běžců však roušky bohorovně odložila, "my už nemusíme". Běhali a jezdili bez ochrany před kapénkovou nákazou i v parcích a mezi lidmi. (Uvidíme za pár dní, jak lhostejnost k druhým pohne čísly nakažených.) Sám jsem psal, ať je nošení roušek venku zpřesněno, ať vláda nenutí cyklisty dusit se v šátku, když jedou sami po silnici. Jsme přece dospělá společnost, zdrcující většina se umí chovat odpovědně. Omyl. Chyba.

Proč na to hodně lidí začalo kašlat? Asi je uklidnila dobrá čísla a ukolébal tweet ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha těsně před Velikonoci: "Aktuální vývoj ukazuje, že se nám podařilo nekontrolované šíření koronaviru zastavit a je možné se připravit na pozvolný a kontrolovaný návrat k normálnímu životu!" Vojtěch začal za nesouhlasu ministra vnitra Hamáčka popisovat, co a jak by mohlo nastat, až se začnou uvolňovat přísná karanténní opatření. Možná to lidi zmátlo. Mají pocit, že je pandemie za námi. Zřejmě není.

Další moment Velikonoc. Ač byli lidé z měst včetně Prahy žádáni, ať zůstanou doma, mnozí vyrazili na chaty a do přírody. Některá městečka a vesnice zažily masivní nájezdy lufťáků. Příklad: novinář Petr Kamberský na Facebooku psal, jak si v Kytíně dělají výletníci, nikoli místní, "piknik na návsi", ačkoliv "otevřeli v katastru obce dvě nová provizorní parkoviště" pro výletníky. Nejen v Kytíně. Podobné zprávy přicházely z mnoha rekreačních oblastí.

Často se mluví o nevraživosti mezi městskými a venkovskými lidmi. Strachem z koronaviru se propast prohloubila. Měšťáci, hlavně Pražáci, jsou vnímáni jako potenciální přenašeči nákazy (logicky, v Praze máme nejvíc pozitivně testovaných). Kdo nemusí, neměl jezdit, měl ten přirozený strach lidí na venkově akceptovat. Pro vesnici může nákaza znamenat, že bude na čas úplně izolována.

V koronavirovém velikonočním testu jsme nijak skvěle neobstáli. Jako celek jsme se zatím rozhodně nezměnili. Odpovědná část se chová ohleduplně (i v Praze jezdí kolaři s rouškami, když míjejí spoluobčany), část z nás ale na druhé, na venkov, z výšky kašle.

Sledujte projev premiéra Andreje Babiše. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 16 minutami

NATO chce chránit družice. Země schválily vznik vesmírného centra na základně v německém Ramsteinu

Severoatlantická aliance vybuduje nové středisko vesmírných operací na základně v německém Ramsteinu. Shodli se na tom dnes ministři obrany NATO, kteří debatovali o možnostech zlepšení ochrany aliančních satelitů před možnými útoky protivníků. Zástupci spojeneckých vlád během videokonference také potvrdili závazky svých zemí zvyšovat obranné výdaje, které by podle dlouhodobého plánu měly do roku 2024 dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu členských států.

"Loni jsme vyhlásili vesmír za další operační doménu NATO. Dnes jsme podnikli další významný krok," řekl novinářům po jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Lídři spojeneckých zemí se už v prosinci shodli, že po zemi, vodě, vzduchu a kyberprostoru bude aliance provádět společné operace i na oběžné dráze.

V novém středisku při letecké základně v Německu by měli působit vojenští experti, kteří budou poskytovat podporu budoucím vesmírným aktivitám aliance. K ochraně satelitů by měli přispět například vyhodnocováním možných hrozeb a poskytováním informací o tom, jak jim čelit.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí ekonom

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

"Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy