Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
30. 3. 2020 12:00

Babiš na seniory kašle. Vládu neřídí. Ministři spolu válčí. Jednota nula, hlavně PR

Někde dole, hluboko pro marketingovou válku vlády, bojují senioři, sociální pracovníci a zdravotníci, aby často jen vlastními silami přežili nákazu.
Kdy přijdeš? Nevím, je nouzový stav, nesmím k tobě.
Kdy přijdeš? Nevím, je nouzový stav, nesmím k tobě. | Foto: Shutterstock.com

O koronaviru víme jistě: nejnebezpečnější je pro seniory, ty nejvíc zabíjí. Proto by nám mělo být jasné, koho máme chránit na prvním místě: seniory doma a seniory v pečovatelských zařízeních. Jsem si jist (a vím ze svého nejtěsnějšího okolí), že lidé, kteří zařízení pro staré lidi vedou, dělají, co mohou, aby svoje klienty ochránili. Pomáhají jim i dobrovolníci zvenčí. Stát udělal málo.

(Druhá oblast, jež má být přednostně chráněna, tedy přednostně vybavena ochrannými prostředky od roušek, respirátorů, štítů, rukavic, ochranných oděvů, dezinfekcí atd., je zdravotnictví. Nemocnice, polikliniky, lékaři, zubaři, záchranná služba. Ani tam to nefunguje, ještě na konci minulého týdne, v době, kdy se již virus masově šířil a málo se testovalo, nebyli lidé v těchto místech dostatečně chráněni. Víme to všichni. Každý tam máme známé, příbuzné, a slyšíme, jak denně riskují, že dostanou neúnosnou dávku viru.)

V domech pro seniory se nemoc Covid-19 za této situace zákonitě musela objevit a bohužel i objevila. Mnohde zbytečně. Kdyby byl personál i klienti lépe chráněni, nemuselo se to stát.

Zákazy rozhodně v domovech pro seniory nestačí. Lidé, kteří o staré lidi pečují, mají vlastní rodiny, jezdí do práce autobusem, musejí nakupovat, chodit ven s dětmi, starat se - někteří - také o svoje staré rodiče. Jistěže nosí roušky, které si sami ušili (samy ušily), nebo jim je přinesli dobří lidé. Jenomže to nestačí. Sami si shánějí ochranné pomůcky, respirátory, avšak jejich možnosti jsou značně omezené. Příklad. Když třeba pracujete s lidmi, kteří trpí demencí, ti si roušku nenechají nasadit, potřebujete ideálně štít, abyste je i sebe kryli.

Poté, co virus pronikl do domovů pro seniory, ministerstvo zdravotnictví předvedlo, jak je mimo. Adam Vojtěch nařídil, aby vedení domovů vyčlenilo pokoje či umývárny a další prostory pro lidi s podezřením na koronavir, v karanténě nebo pro pacienty s lehkými příznaky. Mají ráno a večer klientům měřit teplotu bezkontaktními teploměry. Nesmějí jíst společně. Rady z jedné části zbytečné, v domovech to dávno dělají, z druhé části mimo, v praxi to nejde udělat.

ANO proti ČSSD

Na ministra Vojtěcha se snesla tvrdá a oprávněná kritika. Najednou je ta neschopnost a vlastně i lhostejnost k seniorům vidět, doslova si na ni můžete sáhnout. Marketing už nestačí, peskovací tiskovky premiéra virus nezastaví.

Do vlády je vidět jak do půllitru piva plného tonoucích much. Premiér se dál stará o své PR. V době, kdy vláda před seniory selhala, Babiš kupříkladu poradil americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi na Twitteru, ať se inspiruje v Česku a zavede povinné nošení roušky na veřejnosti. To radí premiér země, kde si roušky lidé ušili sami nejen doma, ale i v domovech pro seniory.

Do toho další úkaz. Babiš sice prosí občany, aby táhli za jeden provaz, jeho ministři se však před celou zemí hádají, kdo co nezvládl a kdo co zařídil. Několik týdnů předtím premiér (ANO) držel stranou vicepremiéra Hamáčka (ČSSD), blokoval práci Ústředního krizového štábu, který měl Hamáček vést. Nevede. Babišovi ministři to raději vrazili náměstkovi ministra zdravotnictví Prymulovi. Trapné.

Ministr Hamáček si na Twitteru vyřizuje účty s ministrem Vojtěchem. Hádají se, kolik kdo přivezl materiálu z Číny. (Jednotu ovšem vláda předvádí při noční děkovné oběti koronavirovému čínskému božstvu.) Ministryně práce a sociálních věcí Maláčová (ČSSD) též napadá Vojtěcha. Pracovníky v sociálních službách mělo ochrannými prostředky vybavit ministerstvo zdravotnictví a hejtmani, tvrdí. "A evidentně tu situaci nezvládají. Situace v domovech pro seniory je v tuto chvíli zoufalá," řekla Seznamu Zprávy.

Hamáček se ještě stačil vymezit vůči "Babišovi v sukních", ministryni financí Schillerové. Ministerstvo vnitra (MV) totiž popřelo, že zpracovalo analýzu, podle které je jedno, jestli vláda nouzový stav vyhlásí podle krizového zákona, nebo podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Alena Schillerová toto tvrdila na tiskové konferenci vlády. Mluvčí MV její slova ovšem na dotaz serveru iROZHLAS.cz popřel.

Vidíme dvě hrubé chyby vlády, jichž se v krizi nesmí dopustit. Ministerstva se chovají jako nepřátelské party, jež spolu bojují. Marketingová válka resortů. Vnitro versus zdravotnictví, sociální věci versus zdravotnictví, premiér versus vicepremiér, vnitro versus finance. Druhá chyba: válčí i ANO proti ČSSD. Všecky ty bojové linie by měl premiér uklidnit, ale nemá na to. Sám ostatně bitky živí.

A někde dole, hluboko pro marketingovou válku vlády, bojují senioři, sociální pracovníci a zdravotníci o to, aby vlastními silami přežili koronavirovou nákazu.

Na seniory se nezapomnělo, vše se dělá za pochodu. Jestli to systém vydrží, nevíme. Na mzdy přispějeme, firmy se k pomoci Antivirus dostanou v dubnu | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 53 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy