Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
29. 7. 2019 11:45

Babiš: Nejsem slabý premiér. Omyl. Ani Nečas nebyl tak slabý

Z premiéra čiší zoufalství a nerozhodnost. Prý ať si Šmardu vyřeší sociální demokracie se Zemanem, ona však nemůže, nemá na to zákonnou kompetenci.
"Ovcé, moje ovcé..." Marketéři premiéra dělají, co mohou, aby od jeho slabosti odvedli pozornost. Marně.
"Ovcé, moje ovcé..." Marketéři premiéra dělají, co mohou, aby od jeho slabosti odvedli pozornost. Marně. | Foto: Jakub Plíhal

Předseda ANO, premiér Andrej Babiš, řeší velký politický problém (vedle problému kriminálního, tedy vedle trestního stíhání). Celá jeho image je postavena na PR, na marketingu. Když uděláte reklamu mercedesu, že je to silné, nepřekonatelné auto, nesmí ho do kopce opakovaně předjet starý, rozložený trambus. A Babiš v kopci nestačí Miloši Zemanovi, politikovi s pravomocemi podstatně slabšími. Díky tomu si teď vykoledoval nálepku "slabý premiér".

Tohle nesnese a zjevně to dává zabrat i jeho marketérům. Proto ti kůrovci, syslové a "řešení sucha", proto tweet o směnárnách: "Cestou z Malostranského náměstí na Karlův most jsem objevil tu podvodnickou směnárnu z letiště. Jo, skutečně mají kurz 18 Kč za euro, a to lákají na nulovou provizi. Na nejvíc exponovaném místě Prahy dělají České republice ostudu tímhle šmejdským kurzem." (Jako by zapomněl, že byl ministrem financí a že je premiérem.)

Jeho lidé se mohou rozkrájet, ale Zeman z Babiše v poslední době udělal bábovku. Premiéra sraba, který se neumí bránit, neumí prosadit dokonce ani výměnu na postu ministra kultury, což je v Česku bohužel resort s minimem váhy a významu. Před nějakým časem, v době, kdy se řešil "novičok" (zjevně ruský pokus o vraždu agenta Skripala a jeho dcery v Británii), vydávání hackera Nikulina do USA či vyhoštění tří ruských agentů z Česka, Babiš ještě tak slabě nevypadal. Tehdy se Zemanovi dokázal vzepřít a měl k tomu oporu, ministry Stropnického a Pelikána. Ti jsou pryč, Babiš zůstal sám a už nevzdoruje.

Nechce vypadat slabě (přitom ví, že je ve srovnání se Zemanem něco jako vaječný likér vůči heroinu, ale potřebuje, aby si to neuvědomili i voliči). Pokouší se bránit. Jenomže jak? Jak to zařídit, aby všecko šlapalo postaru, aby byli se Zemanem spojenci, což fungovalo, když prezident Babiše potřeboval, a přestalo fungovat, když Babiš potřebuje jeho a žádá, ať se drží ústavy. To on ne, ani pro Babiše.

Premiér dal rozhovor Právu a Novinky.cz klíčové pasáže otiskly. Přiznává, že nemá, jak by prezidenta donutil jednat (kompetenční žalobu podat nechce, odmítá si starce na Hradě znepřátelit). Novinář Rovenský mu tedy řekne, ať se nediví, že je vnímán jako "slabý premiér". Reakce Babiše:

"Víte, dlouho jsem se držel zpátky a hledal kompromis, ale moje trpělivost už došla. Takže vám něco řeknu. Už nejsem ochoten dál hrát s ČSSD divadlo, už nejsem ochoten ze sebe nechat dělat hlupáka a otloukánka a nejsem ochoten poslouchat ze všech stran, včetně od funkcionářů ČSSD, že jsem slabý premiér."

Finta marketérů nezabrala

Chápete ten pokus, že? Každý ho chápe, je průhledný jako pauzák: Babiš je slabý, neschopen se Zemanem hnout, neochoten použít sílu ústavy, tak to hodí na ČSSD. Myslí si, že to provedl mazaně: "Celý problém si vyrobila ČSSD a její představitelé. Jde o vnitřní boj v rámci strany. Kauzu vyrobilo SobotkovoChovancovo křídlo v soc. dem., tedy Plzeň, Ústí nad Labem, Praha a část Brna, které nikdy nepřijalo výsledek vnitrostranického referenda a celou dobu od vstupu do vlády hází panu Hamáčkovi klacky pod nohy."

Potíž tkví v tom, že 15. července zasedlo předsednictvo ČSSD. Předsedovi strany Janu Hamáčkovi vyjádřilo plnou podporu a Hamáček opakovaně žádá, aby byl na místo Antonína Staňka jmenován Michal Šmarda. Pro usnesení hlasovala naprostá většina přítomných členů předsednictva. Ze 42 lidí jich zvedlo ruku pro usnesení 37. (Někteří členové předsednictva na jednání nebyli, měli dovolenou.)

Takže žádné zlé křídlo Chovance a Sobotky, kdepak, jen prostý fakt, že vládní strana chce, mimochodem z velmi dobrých důvodů, vyměnit svého ministra. Navíc žádnou těžkou váhu; sám premiér řekl "je to v podstatě prkotina". Toto tedy ČSSD žádá po premiérovi, který požádal Zemana, aby podle ústavy (bez otálení) Staňka odvolal a Šmardu jmenoval. Marně.

Neúspěšná PR finta (hodit svoji slabost na ČSSD) bohužel ještě posiluje jistotu, že Babiš je slabý premiér. Kdyby byl silný, minimálně by veřejně přiznal: Já se Zemanem nehnu, nechci ho ztratit coby spojence. Místo toho zbaběle a nesmyslně hodil problém na koaliční vládní stranu.

Skoro se to nedá číst, z rozhovoru na Novinkách doslova čiší zoufalství a nerozhodnost. Prý ať si to vyřeší sociální demokracie se Zemanem, ona však nemůže, nemá na to zákonnou kompetenci, tu drží výhradně předseda vlády.

Když je dotázán, jestli tedy chystá s Hradem vládu drženou KSČM a SPD, řekne: "Nemám žádnou záložní variantu s SPD a KSČM. Xkrát jsem se vyjádřil, že nebudu chtít podporu pana Okamury, a to platí." (Pohříchu, v tomto se mu asi nikdo, kromě pana Okamury, nediví.)

Na celém rozhovoru je nejsmutnější, že Babiš na začátku velmi rozhodně tvrdí, jak není "ochoten dál hrát s ČSSD divadlo", "dělat ze sebe hlupáka a otloukánka", poslouchat ze všech stran, "že jsem slabý premiér". Nakonec ovšem podá veřejný důkaz, že je nejslabší premiér od roku 1990. Ani Petr Nečas, kterým mávala Jana Nagyová, později Nečasová, nebyl tak slabý jako Babiš. Vzkaz týmu marketérů: Finta hodit to na ČSSD opravdu, ale opravdu nevyšla.

 

Právě se děje

před 48 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy