Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
13. 10. 2018 20:05

Babiš se neumí naklonovat, kandidovat v 27 obvodech. Prohrál Senát. ODS se vrací

ODS uspěla i v komunálu (vyhrála Prahu), ztrácí punc korupční, kmotrovské strany. Pomáhá jí „klidná síla“ Petr Fiala v čele.
ODS slaví.
ODS slaví. | Foto: Jakub Plíhal

Skončily senátní volby, vyhrála ODS, "tradiční" straně se vracejí síly. Babišovo ANO tyto volby projelo na celé čáře, získalo jednoho senátora a hlavou opět narazilo do stropu. Andrej Babiš musí změnit rétoriku, přiznat, že jeho ANO už není "v opozici", není "protestní" hnutí, vždyť v zemi už se dost často protestuje proti premiérovi a jeho anoistickému establishmentu.

Radovat se můžeme z propadu komunistů, horní komoru 29 let po Listopadu 1989 KSČM opustila. V tom dohnala okamurovce, ti tam taky nemají ani nohu.

Jak vidí výhru ODS Petr Fiala: "… je to dobrá zpráva pro Českou republiku, protože polokomunistická vláda nebude mít většinu v Senátu. A samozřejmě je to výborná zpráva pro Občanskou demokratickou stranu, je to po devíti letech první vítězství." To sedí.

Proč se ANO v Senátu nedaří? Babiš se neumí naklonovat, tak "na špici Evropy" zatím nejsme, nemůže kandidovat v 27 obvodech. ANO je shora stvořené a řízené hnutí, visí na jednom člověku, zatímco volba do Senátu je osobnostní, tam nejde volit Babiše II, Babiše III, Babiše XXVII, nefunguje tu "Petr má ne mě mobil", skoro naopak, volič přemýšlí: Má tenhle kandidát mobil na Babiše? Tak to ho neberu.

V tom se volby do třetiny Senátu podobaly pražským komunálním volbám, taky Praha jasně odmítla Babiše II, tedy manažera Petra Stuchlíka, Babišovu projekci.

Mimochodem, z hnutí, jehož lídr ve své vizionářské bibli nazvané O čem sním, když náhodou spím (v kapitole Sen o poctivé politice) navrhuje rozpustit Senát, se už ozývá (místopředseda ANO Richard Brabec), že by volba do horní komory měla probíhat jednokolově. Pokud by tak ale proběhla letos, ANO by i tak mělo jen jednoho senátora. (Jistě, v jednokolové volbě by asi vedlo mohutnější, barnumskou kampaň, investovalo další miliony…).

Další důvod prohry babišovců: ANO velké osobnosti neláká, kupříkladu za ně do volby nešel ani jeden neúspěšný prezidentský kandidát. Dál, hnutí v první fázi svého vzestupu na svou stranu strhlo mnoho pravicových voličů, ve druhé pak tvrdě pustilo žilou levici. Jenomže Babiš pravičáky neudržel, nedokáže sedět na levé i pravé židli najednou a voliči zprava se vracejí k ODS.

Když premiér kašle na volby

Vysátím levice (kroky k tomu vedoucími) Babiš nechtěně podpořil pravici, předseda ČSSD Hamáček a šéf komunistů Filip ho musí v duchu proklínat, ale Fiala by mu měl poslat velký puget karafiátů, hodně mu pomohl.

Je zarážející, "antistátní", že se premiér neúčastnil druhého kola voleb. Neunáší prohry a taky nebere vážně český ústavní systém. Navádí své obdivovatele: Kašlete na Senát. (A Senát pak kašle na něj.)

Druhé kolo voleb opět postihla choroba nízké účasti, 16,5 procenta je strašné číslo, krčí se za ním nezájem o budoucnost země. Kdo za to může? Senát je roky napadán, posmíván, denunciován špičkovými politiky (Babiš, Klaus senior, Zeman, který ho považuje za "zbytečný"). Horní komora slouží jako ústavní pojistka, proto jim vadí, chtěli by si věci, třeba volební systém, upravit ke svému užitku, ne k užitku občanů. Voliči vnímají napadání horní komory, jsou náchylni českým velmožům věřit, Senát je nebere. Ale je tu a má zásadní smysl pro zachování demokracie, je obranou před autoritářstvím, vzorovou orbánizací.

Další chyba, voliči - jistě, řada by si stejně nevybrala, třeba ze dvou pravicových kandidátů - před druhým kolem nedostanou lístky domů. V 21. století, kdy lítáme do vesmíru, není český stát schopen rychle vytisknout a rozeslat volební lístky. Směšné. Babiš zřejmě nesní o tom, že by lidé mohli za čtyři dny dostat do schránek volební lístky.

Babiš bude dál Senát odmítat a okopávat, tuhle baštu nezískal, a to on nerad. (Doufejme, že se podobně nebude mstít hlavnímu městu, kde taky neuspěl.) Horní komora je pro něj tvrdá rána.

ODS uspěla i v komunálu (vyhrála Prahu), ztrácí punc "korupční", "kmotrovské" strany, pomáhá jí "klidná síla" Petr Fiala v čele, vrací se k moci. Voliči podle Fialy dali jasně najevo, že je ODS alternativou k populistům a extremistům i k vládnímu hnutí ANO.

Pokud jde o ty populisty a extremisty: vzpomeňme na komunální kampaň ODS, jež místy připomínala rétoriku okamurovců, připomeňme, jak reagoval senátor Jaroslav Zeman na výrok prezidenta, který řekl že 90 procent Romů nepracuje: "Ale v této věci má absolutní pravdu. Je dobře, že má odvahu to říkat nahlas na rozdíl od jiných politiků a na rozdíl od sluníčkářů a pravdoláskařů. Takže s tím, co řekl, naprosto souhlasím." (Miloš Zeman v tom pravdu nemá, spletl si čísla z ghett s čísly z celé země.) Senátor Raduan Nwelati zas v kampani zkusil hlásat "nulovou toleranci cizincům" a "Boleslav Boleslavákům" (něco jako Čechy Čechům) atd. Ne, ODS není alternativou k populistům a extremistům, ale jistě je alternativou k ANO a Babišovi, to sedí.

Ještě jeden výsledek volby do třetiny senátu přinesly: posílila tam opozice nejen vůči Babišovi, ale ještě víc vůči Zemanovi.

 

Právě se děje

před 5 minutami

V Žatci projel rychlík návěstidlo stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Chebsko postihl otřes o síle 2,9 stupně, byl největší za poslední měsíce

Na Chebsku se ve čtvrtek ráno znovu otřásla země. Otřes měl magnitudo 2,9 a byl za poslední měsíce nejsilnějším otřesem v oblasti, kde se drobná zemětřesení objevují pravidelně. Poslední silnější otřesy se na Chebsku objevily v dubnu, řekla Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Otřes se odehrál těsně po 6:00 středoevropského letního času. Upozornila na něj i mobilní aplikace Seislok, kterou pro informování o zemětřesení vytvořil Geofyzikální ústav. "Síla otřesu byla asi 2,9 stupně, takže se téměř shoduje s tím, co ukázala automatická lokalizace. Otřes byl v hloubce necelých devět kilometrů. Tentokrát se ale vyskytl jižněji, než bývá na Chebsku obvyklé, epicentrum bylo někde v okolí Mlhostova," popsala Doubravová.

Zatímco na Chebsku se objevují převážně takzvané zemětřesné roje, při kterých se napětí v podzemí uvolňuje v podobě série menších otřesů, tentokrát šlo o izolovaný otřes. Neměl ani následné dozvuky v podobě drobnější otřesů, které silný záchvěv obvykle doprovázejí. Jestli šlo skutečně o samostatný otřes nebo začátek dalšího zemětřesného roje, je ale nyní zatím předčasné odhadovat, uvedla Doubravová. Otřes zaznamenali i lidé v okruhu až desítek kilometrů v okolí epicentra. Citliví lidé jej mohli pocítit i na Sokolovsku.

V dubnu se na Chebsku vyskytl zemětřesný roj, ve kterém se objevovaly otřesy také o síle okolo tři stupňů. Při nich lidé slyší a cítí zachvění, ale až na výjimky nevznikají hmotné škody. Mohou ale třeba popraskat staré zdi nebo omítky.

Nejsilnější zemětřesení v posledních několika desítkách let zasáhlo Chebsko v roce 1985. Tehdy otřesy dosahovaly magnituda až 4,6 stupně. Při takové síle už praskaly zdi, padaly komíny nebo se rozbíjelo nádobí. Otřesy tehdy byly cítit intenzivně i desítky kilometrů daleko.

před 21 minutami

Izrael po několika letech podnikl v Libanonu nálety

Izraelské letectvo se ve čtvrtek přihlásilo k prvním náletům v Libanonu za posledních několik let. Cílem přitom byla odpaliště raket. Informuje o tom agentura AFP. Na severní Izrael byly v z Libanonu ve středu odpáleny tři rakety. Útok si nevyžádal oběti.

"Armádní stíhačky cílily na odpaliště a infrastrukturu, z níž byly na Libanon odpáleny za účelem teroru rakety," uvedla izraelská armáda v krátkém prohlášení.

Izraelská armáda pravidelně bombarduje pozice palestinského islamistického hnutí Hamás v Pásmu Gazy a podniká nálety v sousední Sýrii, kde cílí na proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy