Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
27. 11. 2017 7:00

Babišova imunita nemá s lepším Českem nic společného. Vondráčkův úlet

Předseda sněmovny by klidně mohl vrátit klíče od kanceláře. Nerozlišuje dělbu moci. Nade vším je pro něj efemérní pojem "co je lepší pro tuto zemi".
Radek Vondráček, Andrej Babiš, Jaroslav Faltýnek.
Radek Vondráček, Andrej Babiš, Jaroslav Faltýnek. | Foto: ČTK

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO 2011) má v životopise právnickou fakultu Masarykovy univerzity a živil se jako advokát. Také byl místopředsedou ústavně právního výboru, zkrátka obcování s právem je jedním z mála témat, která zatím popsala jeho politický list.

Tím spíš pan Vondráček v nedělních Otázkách Václava Moravce šokoval, když se zamyslel, zda má sněmovna vydat Andreje Babiše k trestnímu stíhání kvůli Čapímu hnízdu: "Tam budeme rozhodovat, co je lepší pro tuto situaci a pro tuto zemi, protože se jedná o člověka, který bude premiérem a bude sestavovat vládu," řekl.

Nejen od právníka, ale také od předsedy parlamentu jsou to nevídaná slova. Vondráček by klidně mohl vrátit klíče od sněmovní kanceláře.

Protože nerozlišuje dělbu moci: moc zákonodárnou, výkonnou a soudní. Nade vším tím je pro něj efemérní pojem "co je lepší pro tuto zemi". Justici v pojetí páně Vondráčka nahrazuje jakýsi výbor pro veřejné blaho, fungující podle toho, co odhlasuje nadpoloviční většina poslanců. Toho času poslanců ANO a nějakých dalších.

Kdyby tomu tak bylo, můžeme policii a soudy ořezat jen na případy, u kterých se na "co je lepší pro tuto zemi" nehraje. Vloupačky a podobně. Jen u háklivějších záležitostí se věc předloží zákonodárnému sboru, kde většina soudcoposlanců rozhodne, jestli je zájem státu víc nebo míň než rameno spravedlnosti.

Že se Vondráčkovo přemítání týká jen poslanecké imunity? Ano, ale úplně stejně by se dalo aplikovat na jiné VIP, které imunitu nemají. Copak poslanci sami nezdůrazňují, že nejsou nadlidi a někteří z nich chtějí imunitu zrušit? Hnutí ANO dokonce ještě v roce 2014: "Jednoznačně jsme pro omezení imunity, aby byla pouze na vystoupení poslanců ve sněmovně." (Jaroslav Faltýnek)

Před druhým hlasováním o vydání Babiše a Faltýnka je potřeba připomínat i tak banální věci jako rovnost před zákonem. Žádné "co je dobré pro tuto zemi" při trestním stíhání neplatí, na to se nehraje, to není dokonce ani polehčující okolnost.

Jde sice o namáhavý postup: ale kdyby byl někdo podezřelý z toho, že něco provedl, mohl by policii zcela legálně uniknout tak, že se stane vlivným politikem. A pro tuto zemi, usnese se Poslanecká sněmovna, by mohlo být lepší na něj nesahat.

Tak nějak uvažuje Radek Vondráček. Neřekne snad příště "soudruzi a soudružky, musíme vzít v úvahu, co je lepší pro stranu"?  

Za komunistů oficiálně panovala takzvaná "socialistická zákonnost"; zákony a justice se řídily vedoucí úlohou KSČ a marxisticko-leninskou doktrínou. Z pohledu komunistického panství to bylo zcela určitě lepší "pro tuto situaci a pro tuto zemi". Protože vládní klika měla situaci pod kontrolou. Ani napínavá hlasování o poslanecké imunitě se nekonala.    

Ale justice musí být bezpřívlastková, chraň pánbůh třídní nebo revoluční. Stejně tak právo. Poslanci nesmí spravedlnost dirigovat podle toho, co je lepší pro tuto zemi. ANO před volbami volalo "Chceme lepší Česko", ale tohle by bylo něco úplně jiného: těžký hřích.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy