Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
23. 11. 2018 12:35

Babišova řeč: Česko jen kvete, kašlete na morálku, na Čapák, mlčte a konzumujte

Premiér v klidu použil i fintu Václava Klause staršího, tedy spiknutí, které se odehrálo za jeho zády, viz "sarajevský atentát". Babiš má puč Palermo.
Andrej Babiš se ve sněmovně litoval: "Novináři mě naháněli jako lovnou zvěř. Jako zločince, jako člověka, který nechal unést svého syna…"
Andrej Babiš se ve sněmovně litoval: "Novináři mě naháněli jako lovnou zvěř. Jako zločince, jako člověka, který nechal unést svého syna…" | Foto: ČTK

Pátek 23. listopadu, probíhá schůze sněmovny, jež bude hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě. Je předem rozhodnuto, opozice nemá dost hlasů, aby odstranila premiéra Andreje Babiše. Schůzi o nedůvěře začíná předseda ODS Petr Fiala: "Nehlasujeme ani o konkrétní osobě, hlasujeme o neudržitelném stavu, ve kterém se ocitla ústavní funkce předsedy vlády."

Ano, u Babiše už nelze oddělit roli obviněného, roli otce obviněných dětí od role premiéra. Třeba když obviňuje policii, že jeho stíhání v kauze Čapí hnízdo je "účelovka". Výsledku případného soudu masy lidí nebudou věřit, stejně jako nebudou věřit výběru nového policejního prezidenta.

Dvojrole Babiše je důležitá, občan nedokáže rozlišit, jaký zájem Babiš právě sleduje: svůj (obhájit se, neztratit hlasy voličů), své rodiny (obviněny byly dvě děti a manželka), nebo zájem státu, který vede? Pokud obviňuje policii a žalobu z účelového jednání, dělá to jako kdo…? Český premiér lítá v obrovském střetu zájmů, jaký tahle země ještě nezažila, berlusconizace Česka.

Jakou taktiku Babiš při schůzi zvolil? Věděl prakticky jistě, že mu nedůvěra nehrozí. A věděl, že mu malér se synem, jehož "zavlečení" do ciziny policie vyšetřuje, škodí, voliči jsou na děti citliví. Také ví, že Česko žije v ekonomické konjunktuře a on se může pochlubit, jak vláda rozdává.

(Poznámka: zřejmě platí úměra "v čím větším maléru premiér plave, tím víc bude rozdávat" ze státních, našich, peněz, což ovšem pro stát nemusí být nic pozitivního.)

Babiš se svým marketingovým týmem zvolili osvědčenou, pro českou společnost nebezpečnou taktiku. Na začátku nasadil "pláč Babišův". On je oběť, jeho duševně nemocný syn je oběť, manželé Protopopovi jsou oběti. Slyšeli jsme povinné věty jako "děti jsou to nejcennější". Zpochybněno bylo bezpečnostní riziko, když jel Protopopov (podle Babiše už jako "vlastní bratr" jeho syna) s Babišem juniorem na Krym.

V čem zpochybnění tkvělo? Na Krym Protopopov a junior odjeli v září a říjnu 2017 a to přece Babiš už nebyl ministr a ještě se nestal premiérem. Tak jaképak riziko? Proč by se měly ruské tajné služby o syna zajímat? - Odpovězme: proto, že měl premiérské křeslo skoro stoprocentně jisté. A o syna stoprocentně jistého premiéra se ruské tajné služby nepochybně zajímají, když je jim naservírován na Krym.

Pláč, spiknutí a "jsem machr"

Po "pláči" následovala pasáž "spiknutí", Sabina Slonková a Jiří Kubík ze Seznamu byli označeni jako "nájemní žoldáci" a Babiš řekl, že se "dva novináři pokusili shodit vládu na základě reportáže, která zneužila mého nemocného syna, lhali, neověřovali, podsouvali, zamlčovali důležitá fakta, ublížili mé rodině. Novináři mě naháněli jako lovnou zvěř. Jako zločince, jako člověka, který nechal unést svého syna…".

Pasáž "pláč Babišův" a "spiknutí" ovšem mnohým posluchačům znovu připomněla, do jakého hnoje svoje duševně nemocné děti zatáhl a do jakého hnoje zatahuje Českou republiku.

Lidé s bipolární poruchou nebo depresí mohou řídit firmy, pracovat jako vědci, učitelé nebo zdravotníci, říká neurovědkyně Marie Salomonová.
2:03
Lidé s bipolární poruchou nebo depresí mohou řídit firmy, pracovat jako vědci, učitelé nebo zdravotníci, říká neurovědkyně Marie Salomonová. | Video: DVTV

Řekl taky: "Dokonce i ti, kteří mě nemají rádi, kteří mě nevolili, mi píšou: No, to už je moc." Babiš použil pseudoargument šířících se dezinformačních mailů, jejichž rozesilatelé píší "sice jsem Babiše nevolil", nebo "sice nemám Babiše rád", ale "nahrát skrytou kamerou rozhovor s jeho duševně nemocným synem, to je hyenismus". - Zajímavý prvek v čím dál nechutnější čapí kauze.

Použita byla i finta Václava Klause staršího, tedy spiknutí, které se odehrálo za jeho zády, když byl pryč, viz slavný "sarajevský atentát". Babiš: "Nepřijde vám to strašné, že se něco takového u nás může stát? Navíc v době, kdy jsem byl na zahraniční cestě a nemohl jsem včas reagovat a bránit se. Proto jsem to celé nazval puč Palermo." Klaus a Babiš k sobě mají velmi blízko.

Pak přišla třetí pasáž: Babiš sám neodstoupí, protože za něj se Česku skvěle daří, je "konečně vidět v zahraničí" a "my pracujeme, my fakt pracujeme, sedm dní v týdnu". Vypočítal, kam všude pojede, do jaké země, "musím se smát, když někdo říká, že nás to poškozuje v zahraničí, ne, novináři nás poškozují v zahraničí" a tvrdil "žádný ten premiér nemá problém se mnou".

A šup domů: "skvěle se nám daří", "jsme jedna z nejméně zadlužených zemí v Evropě", vypočítal úspěchy jeho vlády jako zvýšené důchody, "jsem senior, tak na důchodce myslím" a opět slíbil "musíme se vrátit na špičku Evropy a my tam postupně jdeme". Jinými slovy Česko je úspěšná země, Babiš maká, proto prý "je potřeba tu úspěšnou vládu zničit".

Mávnutím marketérského proutku se z kauzy Čapí hnízdo a zatažení dětí do maléru stala oslava supermana Babiše, který vede zemi na špici Evropy a jemuž soupeři závidí úspěch. (Samozřejmě nepadlo ani slovo o malérech Česka, třeba o tom, že v kvetoucí zemi uvázl milion lidí v exekuci. Pšššt!)

Jak to shrnout? Země vzkvétá, tak kašlete na morálku, slušnost, máme se fajn, tak zapomeňte na ideály, na pravdu a lásku, na podstatu demokracie, na to, že jsem zatáhl děti do maléru, konzumujte a mlčte. - Strašná premiérova řeč. Připomínala minulý režim.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 1 hodinou

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy