stk | Komentáře
6. 6. 2008 9:44

Bém versus Just: Říkáte nesmysly, pane primátore

Jde i o charakter našeho státu, míní Bém
Foto: Aktuálně.cz

Praha - "Máme stát socialistický, sociálně-inženýrský, kde se stojí s nataženou rukou a stát platí, nebo stát liberální, takový, který dává rovné šance všem divadelním institucím v možnosti získat veřejnou podporu?" ptá se pražský primátor Pavel Bém ve svém blogu na Aktuálně.cz, věnovaném sporu, který v hlavním městě vede část divadelníků s magistrátem o takzvané granty.

Otevřeným dopisem mu ve svých blozích odpovídají divadelník Vladimír Just, člen, komise rozdělující v Praze divadelní granty, a spisovatel Ivan Kraus.

Čtěte více: Protesty proti radnici budou pokračovat

"Je to už v krátké době po několikáté, co operujete některými nesmyslnými tvrzeními, ač Vám byla už x-krát vyvrácena," píše Just. "Zřejmě Vám je - snad aby Vás veřejně ztrapnil? - stále znovu obmyslně podstrkuje Váš radní pro kulturu, který nejen že na rozdíl od Vás nikdy v žádném z divadel a galérií, o nichž rozhoduje, nebyl, ale zdá se mi opakovaně, že si plete demokratickou společnost s Třetí říší a domnívá se, že stokrát opakovaná lež se automaticky stane pravdou." dodává Just

S Bémem ve svém blogu polemizuje i spisovatel Ivan Kraus. "Domníváte se, že spor mezi divadly je spor mezi dvěma skupinami souborů, které bojují o trh a o trochu rovné podmínky na trhu. Pokud by šlo o dvě skupiny továren na boty, měl byste pravdu," míní Kraus.

A dodává: "Navržené řešení je sice ojedinělé, ale originalita není vždy zárukou rozumného řešení. Ne všechno, co u nás vynalézáme, je hodno patentování."

Čtěte jejich blogy na Aktuálně.cz

Foto: Aktuálně.cz
Pavel Bém:
Jde o divadlo nebo o frašku?
Foto: Aktuálně.cz
Vladimír Just:
Vážený pane primátore, ...
Foto: Aktuálně.cz
Ivan Kraus:
Vážený pane primátore, ...

 

Právě se děje

před 48 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Na financování státního dluhu bude letos potřebovat 728,4 miliardy korun. To je o 182,1 miliardy korun více, než úřad původně plánoval v prosincové Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2021. Za růstem je především zvýšení schodku letošního státního rozpočtu z 320 na 500 miliard korun kvůli dopadům pandemie a změnám daní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy