Daniel Anýž Daniel Anýž | Komentáře
6. 3. 2020 11:11

Pozor, Berniemu kradou volby, varuje Trump. Konspirace jen kvete

"Připravují puč proti Berniemu!," hlásil Trump během superúterý na Twitteru. A kdyby mohl modrý twitterový ptáček předávat i pocity pisatelů, tetelil by se Trumpův vzkaz poťouchlostí.
Foto: Reuters

Ať už si o americké politice myslíte cokoliv, nudná rozhodně není. Joe Bidenovi trvalo třicet dva let a tři kandidatury na prezidenta, než vyhrál primárky v nějakém státě. A když už se mu to v sobotu v Jižní Karolíně podařilo, přidal k tomu o dva dny později během takzvaného superúterý hned dalších devět států.

Foto: Aktuálně.cz

V roce 1988 odstoupil dříve, než se vůbec začalo volit. Kvůli obvinění, že si do svých projevů vypůjčil pasáže od tehdejšího šéfa britských labouristů Neila Kinnocka (ano, kvůli tomu se odstupovalo z kampaní). V roce 2008 dostal v prvních primárkách v Iowě krásných 0,9 procenta hlasů a kandidaturu ukončil.

Letos měl být Biden nejdříve jasným favoritem, aby jím pak nebyl. A stal se místo toho po prohrách v prvních třech státech mužem na odpis. Ale prásk ho, jel tak rychle dolů, že ho gravitace pádu vystřelila na horské dráze politiky zpět. Po superúterý je z něj znovu lídr celých demokratických primárek, Bernie Sanders se mu v tuto chvíli dívá na záda.

Bernie, Joe a třetím do mariáše je Donald

Hodně se to zpřehlednilo. Michael Bloomberg, přišel, utratil 600 milionů dolarů, prohrál a skončil. Ještě před ním Bidenovi vyklidili pole také Pete Buttigieg a Amy Klobucharová. A Elizabeth Warrenová hodila ručník do ringu dva dny po super úterý. 

Zůstalo to na chlapský souboj, rozdají si to dva starší bílí muži, Biden versus Sanders. Třetím do mariáše je ovšem už teď Donald Trump. Nemá v povaze, aby jen tak čekal, jak demokratický duel skončí, už teď kuje v ohni demokratického střetu svá vlastní želízka.

Je evidentní, že Trump si věří více na Sanderse. A proto útočí na toho, koho se více bojí. "Ospalý Joe" se tak okamžitě stal předmětem silného posměšného zájmu Trumpovy kampaně, která oprášila oblíbené téma, zda je Biden ještě vůbec mentálně způsobilý pro prezidentský úřad.

Výsledky z volebního superúterý teprve přicházely, když Trumpova kampaň dala na Twitter video, v němž Biden vypadá, jako by si pletl svoji sestru s manželkou. Federální vedení Republikánské strany zase vyrobilo klip, na kterém dává do kontrastu slavné slogany předchozích prezidentů s nedávným Bidenovým lapsem, kdy se pokoušel říct chronicky známé věty z Deklarace nezávislosti, ale "zabloudil" v citaci.

Asi i sám Trump ale cítí, že tohle je docela slabé. Že je tak trochu popleta, se o Bidenovi ví. Byl to ostatně jeden z důvodů, proč se americkým médiím zdálo (a autorovi tohoto textu také), že Joe Biden na to už nemá. Jenže teď demokratičtí voliči jasně řekli, že je novinářské odhady kandidátových mentálních kapacit nezajímají, že berou Bidena, jaký je.

Trocha konspirace nikoho nezabije

Trump má ovšem od začátku demokratických primárek rozjetou ještě jednu hru. Mazanější, pro demokraty nebezpečnější. Protože jsou to oni sami, kdo mohou neopatrně přikládat polínka na Trumpův záškodnický ohýnek.

Když demokratická strana v Iowě na začátku února zpackala tamní primárky a nebyla schopna sečíst výsledky, začali Trump a jeho lidé foukat do plamínku konspirací. "Stále žádné výsledky. Demokraté manipulují volby v Iowě," napsala na Twitter Kayleigh McEnanyová, mluvčí Trumpovy kampaně. A obdobně Donald Trump Junior. "Podvod je tady.. ZASE," hlásil na Twitteru.

A aby bylo jasné, kdo proti komu u demokratů hraje falešně a proč "zase", je tady známý konzervativní komentátor Sean Davis: "Ukradli Iowu Bernie Sandersovi v roce 2016 a snaží se o to znovu v roce 2020."

Prohnilý demokratický establishment. Před čtyřmi roky použil své špinavé triky proti Sandersovi, aby protlačil Hillary Clintonovou. A letos to demokratická strana zkouší znovu, tentokrát aby k vítězství v primárkách dostrkala Bidena.

Je to divočina, ale taková už je povaha konspirací. Stejně jako to, že tam, kde je připravena půda, konspirace vykvete. Trump to zkouší a mnozí Sandersovi voliči se mohou stát docela úrodným terénem.

Lze být umírněný revolucionář?

Sandersova kandidatura je ze své podstaty útokem na stranický establishment. V pondělí, když Bidena po jeho vítězství v Jižní Karolíně podpořili Buttigieg a Klobucharová, Sanders prohlásil: "Je tady mohutné úsilí zastavit Bernieho Sanderse, korporátní establishment se spojuje. Politický establishment se spojuje."

A čí je tento citát? "Demokratický establishment se spolčil, snaží se Bernie Sandersovi odepřít nominaci," komentoval výsledky demokratického volebního superúterý Brad Parscale, šéf Trumpovy předvolební kampaně.

Bernie mluví ke svým voličům, ale našpicované uši mají i Trump a spol. "Připravují puč proti Berniemu!," hlásil Trump v předvečer superúterý na Twitteru. A kdyby mohl modrý twitterový ptáček předávat i pocity pisatelů, tetelil by se Trumpův vzkaz škodolibostí a poťouchlostí.

Sanders to nemá jednoduché. Chce-li mít šanci, musí teď jít Bidenovi a spol., celé středové demokratické frontě, tvrdě po krku. Ale má-li Sanders stále nejvíce na srdci, že prvním cílem demokratů je dostat Trumpa z Bílého domu, neměl by jejich valnou část vykreslit jako bandu zkorumpovaných lumpů, bezmála horších než současný prezident sám.

Revolucionář Bernie si bude muset dát pozor, aby v zápalu své kampaně nefoukal Donaldovi do plachet. Konspirace jsou nakažlivé, příběh o tom, jak nám zase okradli Bernieho, je chytlavý. Trump to dobře ví. A každý jeden naštvaný, zatrpklý demokratický volič, který by na podzim zůstal doma, nebo to dokonce protestně hodil Trumpovi, by pro něj měl cenu zlata.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 7 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy