Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
18. 5. 2016 14:15

Biskup Malý píše policii: Pomáhejte a chraňte bližního svého. A moc u toho nehřešte

„Pomáhat a chránit“. Čtěte to i tak, jako by to bylo napsané v kostele, ne jen na dveřích policejních aut.
Odborník na policii. A proč ne?
Odborník na policii. A proč ne? | Foto: DVTV

Je to neobvyklé. Pomocný biskup pražský Václav Malý se obrátil na ministra vnitra a policejního prezidenta otevřeným dopisem, ve kterém kritizuje některé akce z poslední doby i příslovečnou „horlivost“, kterou počínání policistů vysvětlují jejích nadřízení. Naráží na řadu situací při návštěvě čínského prezidenta, ale na i jízdu ruských motorkářů nebo zákrok na autobusovém nádraží na Florenci proti muži, který nechtěl ukázat doklady totožnosti.

„Nelze se ubránit dojmu,“ píše Malý, „že konkrétní jednotlivci se nerozhodovali vedeni úvahou, jak by asi na jejich místě postupoval antikonfliktní tým, a už vůbec ne v duchu hesla české policie Pomáhat a chránit. Naopak – jako by horlivý přístup byl v těchto případech spíš výrazem arogance a mocenské převahy.“ (Zmínit by se dal i třeba návrat policistů z Makedonie spanilou jízdou v levém pruhu D1 v době dopravní špičky.)

Na první pohled se člověk může podivit a namítnout: Copak je biskup odborníkem na policejní práci? Nejsou jeho kompetence někde jinde? Proč se do toho vůbec vkládá, veřejně a s autoritou své funkce? Proč tepe právě Policii ČR, a ne jiné věci, je to snad jeho starost? Neměl by si hledět svého?

Inu, neměl. Když pomineme, že církevní hodnostář má právo kritizovat policii jako kterýkoli jiný občan, a tím pádem její „klient“, jde dokonce o kritiku z velice případného místa. Aniž bych chtěl biskupovi Malému podsouvat nějaké jiné úvahy a motivy, než které popsal sám, myslím, že mezi řádky říká: „Pomáhat a chránit“ znamená ještě víc, než si obvykle myslíme. Čtěte to i tak, jako by to bylo napsané v kostele, ne jen na dveřích policejních automobilů.

Motto „Pomáhat a chránit“ by klidně slušelo třeba charitativní nebo humanitární organizaci. Vlastně připomíná i hesla církevních řádů a představitelů. Nejznámější „Modli se a pracuj“ (Ora et labora) by v nějaké tradičně religiózní zemi možná unesla i policie. Strážci zákona by dokonce mohli používat i Malého osobní biskupské heslo: „Pokora a pravda“.

Jistě, policisté poskytují občanům, jsou k tomu povoláni, trochu jinou „pomoc“ a „ochranu“ než duchovní pastýři svým ovečkám, svým farníkům. A policajt není totéž co anděl strážný. Ale na druhou stranu: Pomáhat a chránit přece neznamená jen „střežit před zločinem“ nebo „vypátrat pachatele“. Je často i o „pomoc bližnímu“, respektive řada lidí něco v tom smyslu od policie a jejích příslušníků očekává, potřebuje. Policie jim má pomáhat vyrovnat se s těžkou osobní situací, například když se stali obětí trestného činu. Lidé v policii někdy hledají útěchu, pevný bod. Symbol. Někdy se chtějí hlavně svěřit, sdílet svůj kříž.

Policista, od pochůzkáře na okrsku po elitního detektiva, má být – podobně jako kněz pro věřící – pro občany důvěryhodným protějškem a potenciálním partnerem v dialogu. Hodí se, když je tak trochu psycholog. Nějaké vědomí vyšších hodnot by pro něj mělo být zásadní; obzvlášť když hrozí „horlivost“. Pokud má svou práci dělat dobře, musí k zákonům a služebním postupům přidat něco víc. Součástí profesionality jsou i empatie, lidskost.

Řádky výše se pochopitelně rozcházejí s karikaturou policisty jako ne právě důvtipného, tupě konajícího úředního orgánu. Pouhého, neřkuli mocensky arogantního příslušníka silové struktury státu. A policejní prezident Tomáš Tuhý nepůsobí obvykle zrovna dojmem, že by si „Pomáhat a chránit“ vykládal v nějak významně transcendentním smyslu slova.

Na druhou stranu, členy policejního sboru jsou i věřící. Existuje Křesťanská policejní asociace. „Důležitým úkolem křesťanů je vydávat svědectví o Kristu ve světě, a tedy důležitým úkolem křesťanských policistů je vydávat svědectví o Kristu v tom policejním světě. Vědomí sounáležitosti a podpory ostatních kolegů-křesťanů nám může v tomto nelehkém úkolu pomoci,“ píše na svém webu.

Nedá se říct, jestli je křesťan lepším nebo horším policistou než nekřesťan. Ale pravděpodobnost, že význam hesla „Pomáhat a chránit“ docení v souvislostech, je přece jen o něco vyšší. Pomáhat a chránit (bližního svého). A moc u toho nehřešit, v rámci možností a služebního postavení.

Je určitě dobře, že se biskup Malý ozval. „Jiný hlas“ je potřeba, policejní práce přece není jen věcí „odborníků“.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy