stk | Komentáře
10. 8. 2008 18:30

Blogeři o lustracích: Nutná očista, či ostuda země?

Dienstbier a Hořejší volají po zrušení zákona
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Je lustrační zákon, který devatenáct let po listopadu 1989 zakazuje lidem aktivně spjatým s totalitním režimem vykonávat některé funkce, stále potřebný?

Či je naopak ostudou této země, odporuje základním lidským právům a měl by být zrušen?

Tyto otázky si pokládají blogeři na Aktuálně.cz.

"Proboha, kdy už tento odporný lustrační kolotoč skončí? Pořád se těmito 'odhaleními' budeme bavit ještě za dalších 10, 20 či za 50 let?" ptá se emotivně ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd Václav Hořejší.

"Vždyť i nejzávažnější trestné činy jsou po takové době promlčeny!" zdůvodňuje své volání po zrušení lustračního zákona. "Proč si pořád někdo perverzně libuje v odhalování větších či menších pradávných (často nevybíravě vynucených) skutečných či domnělých morálních poklesků a skandalizaci bližních?" píše Hořejší.

Foto: Aktuálně.cz
Václav Hořejší:
Tlustou čáru za estébáckými seznamy? ANO!!!

V dalším textu pak Hořejší popisuje, jak se jej komunistická Státní bezpečnost snažila získat pro spolupráci.

Foto: Aktuálně.cz
Václav Hořejší:
Estébácké seznamy - něco ze života...

Zrušení lustrací požaduje i někdejší disident a pozdější ministr zahraničí Jiří Dienstbier.

"Vládní návrh (lustračního zákona, pozn. red.) obsahoval preambuli, vyžadující individuální posouzení. Po jejím schválení federální parlament hlasoval o skupinách obyvatel určených k lustraci. Když potom byla pozměňovacím návrhem preambule vypuštěna, zrodila se první hanba nedávno obnovené demokracie," píše Dienstbier o tom, jak vznikl lustrační zákon.

"Posouzení individuální odpovědnosti nahradilo kolektivní potupení lidí za pouhé členství v některých organizacích nebo za zápis v knihách StB. O lidských osudech tak dostala právo rozhodovat ještě ze záhrobí poražená Státní bezpečnost," dodává Dienstbier.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Dienstbier:
Koule na české noze

Nad situací poslance ODS Waltra Bartoše, o němž se nedávno v médiích objevila zpráva, že za totality spolupracoval s vojenskou kontrarozvědkou, se ve svém blogu zamýšlí bývalý ministr a vicepremiér vlády vedené ČSSD Jiří Havel.

"Myslím, že blbneme hůř než major Terazky. Na všechny z nás jsou z období socíku posudky, jak jsme soudruzi uvědomělí, s pohledem třídním a názorem leninským. Psali jsme je na sebe navzájem podle vzoru, který nám dali. Na nějaké vojenské správě to ještě musí ležet. Až to nějaký trouba dá do novin, to zas bude mela," zastává se Bartoše Havel.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Havel:
Kamenem do Waltra Bartoše

Názory blogerů vzbudily velmi živou diskusi. Řada lidí v ní vysvětluje, proč je podle nich ještě dnes lustrační zákon potřebný. 

 

Právě se děje

Další zprávy