stk | Komentáře
3. 8. 2008 14:56

Blogeři o silné koruně: Proč, kdo vydělá a jak dlouho

Co si myslí ekonomové Aleš Michl a Pavel Kohout
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Česká koruna pokořuje v poslední době jeden rekord za druhým. Občas se posilování zastaví a pak se zase měna vydá směrem vzhůru.

Ekonomové se nemohou dohodnout, co ji k tomu vede. Každou chvíli někdo předpovídá, že o mnoho silnější už koruna nebude. Ta na to ale nedbá a sílí dál.

Čtěte více: Koruna poprvé vykročila pod hranici 23 Kč za euro

A co si o tom myslí blogeři na Aktuálně.cz?

"Za kurzem nejsou spekulace, opět podtrhuji slovíčko nejsou. Je za tím důvěra investorů v region střední Evropy, nejistota v Americe a propad dolaru," míní Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank.

"ČNB by měla buď zrušit nesmyslný cíl mít od roku 2010 inflaci ve výši dvou procent, anebo rychle začít zvyšovat sazby. Jinak svou politikou riskuje recesi ruku v ruce s vysokou inflací," varuje Michl.

Foto: Aktuálně.cz
Aleš Michl:
Koruna rally - podivínská to ekonomie
Lekce nahodilosti z extrémně silné koruny

Ekonom Pavel Kohout míní, že korunu žene nahoru  obrovský růst úvěrů.

"Jak posilování koruny, tak inflace mají jednoho společného jmenovatele: růst objemu úvěrů v soukromém sektoru," píše Kohout.

"Jak dlouho to může pokračovat? To žádný slušný ekonom (ani astrolog) přesně neřekne, pokud nechce vodit lidi za nos. Jisté je, že více než 25% úvěrová expanze není dlouhodobě udržitelná," dodává Kohout.

Foto: Aktuálně.cz
Pavel Kohout:
Proč koruna posiluje
 

Právě se děje

před 14 minutami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy