stk | Komentáře
3. 8. 2008 14:56

Blogeři o silné koruně: Proč, kdo vydělá a jak dlouho

Co si myslí ekonomové Aleš Michl a Pavel Kohout
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Česká koruna pokořuje v poslední době jeden rekord za druhým. Občas se posilování zastaví a pak se zase měna vydá směrem vzhůru.

Ekonomové se nemohou dohodnout, co ji k tomu vede. Každou chvíli někdo předpovídá, že o mnoho silnější už koruna nebude. Ta na to ale nedbá a sílí dál.

Čtěte více: Koruna poprvé vykročila pod hranici 23 Kč za euro

A co si o tom myslí blogeři na Aktuálně.cz?

"Za kurzem nejsou spekulace, opět podtrhuji slovíčko nejsou. Je za tím důvěra investorů v region střední Evropy, nejistota v Americe a propad dolaru," míní Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank.

"ČNB by měla buď zrušit nesmyslný cíl mít od roku 2010 inflaci ve výši dvou procent, anebo rychle začít zvyšovat sazby. Jinak svou politikou riskuje recesi ruku v ruce s vysokou inflací," varuje Michl.

Foto: Aktuálně.cz
Aleš Michl:
Koruna rally - podivínská to ekonomie
Lekce nahodilosti z extrémně silné koruny

Ekonom Pavel Kohout míní, že korunu žene nahoru  obrovský růst úvěrů.

"Jak posilování koruny, tak inflace mají jednoho společného jmenovatele: růst objemu úvěrů v soukromém sektoru," píše Kohout.

"Jak dlouho to může pokračovat? To žádný slušný ekonom (ani astrolog) přesně neřekne, pokud nechce vodit lidi za nos. Jisté je, že více než 25% úvěrová expanze není dlouhodobě udržitelná," dodává Kohout.

Foto: Aktuálně.cz
Pavel Kohout:
Proč koruna posiluje
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy