Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
10. 3. 2011 12:05

Blogeři řeší, zda vyšší DPH na knihy ohrozí vzdělanost

Knihkupci, vydavatelé, akademici i řada čtenářů bijí na poplach
Foto: Aktuálně.cz

Chystaná vyšší sazba DPH zdraží knihy natolik, že je lidé přestanou nakupovat, varují vydavatelé, knihkupci, akademici i milovníci dobrého a poučného čtení. Tedy všichni ti, kdo si svůj život bez knížek neumějí představit či jsou na nich dokonce existenčně závislí.

Po zemi kolují petice, které mají vládu od tohoto kroku odradit, a podepisují se pod ně desítky tisíc lidí (například výzva Svazu českých knihkupců a nakladatelů zaznamenala do těchto dnů na sto tisíc podpisů).

Stejně silně je ale čas od času slyšet státní zaměstnanci vyhrožující stávkou, protože jim vláda snížila mzdy. Lékaři si nedávno pod pohrůžkou odchodu do ciziny vyšší platy vymohli. A zdravotně hendikepování lidé tento týden ohlásili demonstraci, protože nová sazba DPH zdraží řadu pro ně životně důležitých služeb, léků a pomůcek.

Evropa a DPH na knihy

 V prvním sloupci hlavní sazba DPH v procentech, ve druhém sazba pro kniky a tisk.  

  • Švýcarsko  8  2,5
  • Velká Británie  20  0
  • Polsko  23  8
  • Slovensko  19  10
  • Rakousko  20  10
  • Dánsko  25  25 

Mají mít tedy tištěné publikace výjimku z DPH podobně jako základní potraviny? Je v zájmu celé společnosti, její vzdělanosti, aby vycházelo stejně tolik knížek a za stejnou cenu jako nyní? Či jde prostě jen o zájem jedné (z nemalé části profesní skupiny vydatelů a knihkupců), kteří se především bojí o své zisky?

I o tom se dnes mají bavit zástupci koaličních stran na jednání, které vyvolaly Věci veřejné (i když hlavním tématem asi nakonec bude nečekaná aféra kolem údajné mystifikace v podání ministra Miroslava Kalouska).

Takže zkusme shrnout argumenty pro a proti:

Nečasova vláda si protiřečí: vzdělanost v. DPH

Bývalý ministr a předseda Legislativní rady v Topolánkově vládě Pavel Svoboda je přesvědčen, že vláda tímto rozhodnutím, tedy uvalit na knihy dvacetiprocentní daň, vlastně odporuje svým vlastním záměrům.

„Ekonomickými aspekty našeho státu se nedávno zabývala i Národní ekonomická rada vlády (NERV)… (která) vydala zprávu o konkurenceschopnosti České republiky. Podle člena NERV Michala Mejstříka jsou problémem české ekonomiky zejména základy konkurenceschopnosti: 'Vedle institucí musíme mít kvalitní vzdělávací systém' … Marná sláva, knihy jsou stále základem vzdělanosti, jsou podstatné pro rozvoj myšlení, zatím ani internet na tom nedokázal nic změnit," povzdychl si Svoboda.

Foto: Aktuálně.cz
Pavel Svoboda:
Reforma amatérů: vzdělanost bez knih?

V debatě pod jeho textem však zaznívají i hlasy, podle nichž je „pláč" nad ohrožením vzdělanosti a sečtělosti pouhým populismem.

„... o tom, jestli si knihu koupím nerozhodne to, jestli stojí 220 nebo 240 Kč, ale to, jestli se mi líbí nebo ne. V mnoha případech je mnohem efektivnější zajít do knihovny nebo si stáhnout e-knihu," napsal čtenář podepisující se jako Petr.

Další čtenář doplňuje:  „Jsou tu veřejné a univerzitní knihovny… pro VŠ studenty (učím je,takže vím, o čem je řeč), kteří mají na českých školách prakticky vše zdarma (což není nikde jinde ve "vyspělém" světě), bude dopad zvýšení DPH u knih taktéž nicotný. Na běžné slušné univerzitě v USA se platí téměř vše, včetně jakýchkoliv studijních materiálů. U nás považuje každý student notebook za samozřejmost a stejně tak za samozřejmost, že se přes internet dostane prakticky ke všem informacím," míní nick queribus.

Slovensko=odstrašující příklad

Publicista Alexander Tomský, který je ovšem též majitelem vydavatelství, se obává, že řada knížek přestane vycházet a poukazuje na možnou podobnost s knižním trhem na Slovensku. 

„Máme tu i odstrašující příklad ze země našich nešťastných pobratimců - Slováků. Tam to šlo už od roku 1993 hopem, z pěti na šest, pak na deset, na čtrnáct a nakonec na 19 % a trh se zhroutil - dávno už tam nevycházejí monografie, memoárová a biografická literatura, cestopisy, dějepisné knihy, klasické romány ani odborná a technická literatura ba dokonce ani dobrodružná mužská literatura. Slovenští 'daňaři', teď nemají co zdaňovat! Slovenská premiérka to vzácně pochopila a vrátila daň na deset procent, ale to je, na trh o více než polovinu menší než ten náš, bohužel nedostatečné," míní Tomský.

Foto: Aktuálně.cz
Alexander Tomský
Pod terorem řecké symetrie

Publicista a autor řady knih Karel Hvížďala v souvislosti se záměrem zrušit výjimku na knížky resp. tisk a zařadit je do rovné dvacetiprocentní daně hovoří přímo o cenzuře.

„Řada našich čelních politiků s prezidentem v čele se často odvolává na ekonomy a filozofy tzv. rakouské školy a především na von Hayeka a jeho žáky. Ale byli to právě tito lidé, kteří ukázali, že svoboda je nedělitelná. Tvrdili, že soukromé vlastnictví není jen jedna ze svobod, ale rámec všech svobod vůbec. A byli to právě oni, kteří cenzuru v prvé řadě považovali za omezení vlastnických práv na informaci, proto jejich obrana je a byla také nejúčinnější obranou svobody informací. Jenže jestliže titíž politici zavádějí dvacetiprocentní daň z přidané hodnoty, a tím způsobují, že zejména překlady, vědecká, špičková literatura, poezie a dětská literatura zmizí z knihkupeckých pultů, tak zavádějí jen nový druh cenzury: omezují naší svobodu. Knihy nebudou zdraženy, knihy nebudou kvůli vyšší DPH vůbec vyrobeny a možná ani napsány. Společnost duchovně zchudne a důsledky se budou projevovat ještě za mnoho generací," napsal Hvíždala.

Foto: Aktuálně.cz
Karel Hvížďala:
Vražda knížek je nová cenzura


František Janouch, jaderný fyzik a zakladatel Nadace Charty 77 napsal politikům otevřený dopis, v němž zvýšení DPH označuje za „pitomost, jakou nedokázal vymyslet ani náš geniální Jaroslav Hašek ve svém Dobrém vojáku Švejkovi".

"Nemohu pochopit, co mohlo vést českou vládu k tak kolosálně nepromyšlenému návrhu, jako je zvýšení DPH na knihy na více než dvojnásobek!" napsal Janouch.  Ve svém textu zároveň uvedl řadu příkladů daňové politiky různých zemí týkajících se knižní a další tištěné produkce.

Foto: Aktuálně.cz
František Janouch:
Otevřený dopis: zvýšení DPH na knihy a tištěnou produkci

A co si o záměru vlády zařadit knihy a tisk do stejné rovné sazby DPH jako vše ostatní myslíte Vy?

 

Právě se děje

Další zprávy