Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
10. 8. 2008 15:57

Blogeři se přou: Bylo správné nechat Čínu pořádat OH?

a
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Měl svět umožnit Číně, která je neustále obviňována z porušování lidských práv, letos pořádat letní olympijské hry?

Na tuto otázku hledali odpověď i blogeři na Aktuálně.cz. 

Hana Brixi, která pracuje pro Světovou banku a jako poradkyně pro Světovou zdravotnickou organizaci a Dětský fond OSN, se ptá, v čem Čína zklamala očekávání.

"Pokud svět v roce 2001 dobrovolně pověřil Čínu uspořádáním letošní Olympiády, jen těžko se logicky vysvětluje, proč se teď zvedá tak silná vlna odporu. Neschovává se za současnými vlnami odporu tak trochu strach z Číny jako nastupující velmoci? Neschovávají se za současnou glorifikací tibetské kultury (která si samozřejmě zaslouží stejnou ochranu jako každá jiná unikátní kultura na zemi) obavy z invaze čínského zboží a pracovní síly?" ptá se Brixi.

Foto: Aktuálně.cz
Hana Brixi:
V čem Čína zklamala?

Heřman Chromý z české ambasády v Bělorusku se ptá, jaký má  smysl konání OH v zemi, která je po dlouhá desetiletí spojována s násilnou přeměnou sta miliónů zotročovaných a porobených lidských životů.

"Komunistický model myšlení a vládnutí, který se v Číně anachronicky rozvíjí a zneužívá lidský potenciál, dostává tak nejen zelenou, ale cíleně usiluje, aby demonstroval před světem to, čím není a čím ze své novodobé logiky být ani nemůže," píše Chromý a dodává:

"Na vině ale není jen bezesporu dnešní Čína. Ta, aniž by ustoupila ze svých ideologických dogmat, se veze na vlně pokračujícího zpochybňování, rozmělňování a často již nevědomé ignorace hodnot, jakými jsou mimo jiné morálka, víra, poznání a potažmo jejich odnože filosofie a náboženství."

Foto: Aktuálně.cz
Heřman Chromý:
Na okraj Olympijských her v Číně
 

Právě se děje

před 36 minutami

Vaclík se po pauze do španělské ligy vrátil prohrou v Elche

Fotbalisté Sevilly s Tomášem Vaclíkem, který ve španělské lize chytal po více než třech měsících, prohráli utkání 26. kola na hřišti sestupem ohroženého Elche 1:2. Vaclík se dostal do branky na úkor Maročana Bunúa, který chyběl kvůli zranění prstu.

Vaclík dostal příležitost už ve středeční odvetě semifinále Španělského poháru proti Barceloně (0:3 po prodl.). V Elche poprvé kapituloval v 70. minutě, kdy ho obstřelil Raúl Guti. O šest minut později jednatřicetiletý brankář sledoval po křížné hlavičce Guida Carilla míč směřující od tyče do branky a vyrazil ho až zpoza čáry. Hosté snížili až na prahu nastaveného času, prosadil se Luuk de Jong.

Sevilla nezažívá dobré období. Na Barcelonu nestačila ani před týdnem v lize, úvodní duel osmifinále Ligy mistrů doma s Dortmundem také prohrála. Z posledních pěti soutěžních duelů zvládla jen ligový zápas v Pamploně (2:0). Elche se díky třem bodům dostalo přinejmenším dočasně ze zóny sestupu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy