Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
21. 1. 2009 17:30

Blogeři se přou: Entropa je umění, výzva či urážka?

Just, Pehe, Štern a další diskutují o tom, jak jsme to Evropě "osladili"
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Je Entropa, projekt výtvarníka Davida Černého, o němž diskutují média prakticky po celé Evropě, hloupou provokací, podvodem, urážkou a zbytečnou blamáží České republiky?

Či je třeba se na něj dívat jako na výzvu k debatě o předsudcích, které stále svírají starý kontinent?

Divadelního kritika Vladimíra Justa Černého instalace nadchla.

"Konečně jsem po dlouhé době pocítil něco, co odedávna cítívám při premiérách Janáčkových, Dvořákových, Martinů oper, Havlových her, Švankmajerových i Formanových filmů, při zprávách o úspěších Navrátilové, Kaplického nebo Kateřiny Šedé - něco jako špetku hrdosti nad tím, že jsem občanem České republiky. A zároveň občanem Evropy," píše Just.

Foto: Aktuálně.cz
Vladimír Just:
Entropa a karneval

Spisovatel a scenárista Alex Koenigsmark se zamýšlí na výrokem Ivana Klímy o pochechtávajících se mladých umělcích.

"Rádoby rebelská image se pro ně stala něčím, bez čeho existovat neumějí. Klipová reklamní kultura jim ani trochu nevadí, naopak, nesmírně jim vyhovuje - nemusí se totiž ani na chvilku „pozastavit". Musí poklusávat. Místo myšlenek se v jejich tzv. díle objevují nápady a místo idejí vtipy. Bouře ve sklenici vody kolem tzv. Entropy je bouře kolem nevalného kresleného vtipu," míní Koenigsmark.

Foto: Aktuálně.cz
Alex Koenigsmark:
Pochechtávající se "mladí" umělci a lejno

Politolog Jiří Pehe míní, že David Černý vlastně vzal jen důsledně za slovo vládu, která propaguje české předsednictví EU sloganem: "Evropě to osladíme".

"Vždyť co jiného než mystifikace svého druhu je i onen, dnes již téměř bájný oficiální slogan českého předsednictví, 'Evropě to osladíme'? Proč by umělec, známý svými mystifikacemi z minulosti, měl myslet přímočaře, a jednat takříkajíc 'na rovinu', když toho není schopen ve vztahu k Unii ani stát, který mu projekt zadal?" píše Pehe.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Pehe:
David Černý nám to osladil

V podobném duchu píše i dramaturg Jan Štern, který Černého "provokaci" vítá.

"... je ale dobře, že se toto celé odehrálo. A nejen kvůli tomu, že Evropané dostali správně přes nos svých předsudků a komplexů. Významné na celé věci je, že Češi se prostřednictvím této aféry celkem jasně vůči Evropě vyjevili v plné kráse a síle. Ukázali jsme Evropě, že umíme být velmi vtipní, že jsme provokatéři a kverulanti, kterým nic není svaté (zcela v tradici Švejka), a že některým z nás v zájmu dobré věci nečiní problém malinko zalhat," domnívá se Štern.

Foto: Aktuálně.cz
Jan Štern:
David Černý to osladil Evropě

Ředitel Českého centra v Berlíně Martin Krafl se podivuje nad tím, že jsou čeští politici Černého plastikou šokováni.

"Zcela rozumím tomu, jak je těžké vybrat jednoho umělce či jeden umělecký směr, který by nás měl v Evropě prezentovat ... Pokud si ale vyberu, pak většinou vím, co od něj mám očekávat. O to víc mě překvapuje, kolik politiků a odborníků je v Čechách zaskočeno tím, co David Černý udělal. Osobně bych byl zaskočen, kdyby něco takového neudělal, kdyby jeho dílo žádnou kontroverzi nevyvolalo. To by totiž nebyl David Černý," píše Krafl.

Foto: Aktuálně.cz
Martin Krafl:
Berlínský deník: David Černý? Wahnsinn!

Lubomít Sůva ve Čtenářově blogu přemýšlí o různých asociacích, které projekt nabízí, a shrnuje postřehy zahraničních médií.

"Komentáře německých novin - k neučtení. Süddeutsche Zeitung se v nudě překonávají a nevědomky (?) přidávají další stereotyp: Češi jsou neschopní a hned zkraje se jako předsednická země blamovali. Na to, že celá hra s falešnými identitami dodává teprve celé věci šťávu, se (další stereotyp, tentokrát z mé strany) německý mozek neodváží ani pomyslet. FAZ jsou jen o chlup empatičtější, nudnost článku nicméně taky obrovská. Nejsympatičtější se jeví levicové TAZ, ty alespoň částečně humornou notu projektu připouštějí (nadpis: „Bruselská švejkiáda")."

Foto: Aktuálně.cz
Čtenářů blog:
... a stejně jsou všichni Němci nacisti

A co si o tom myslíte Vy?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy