Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
11. 7. 2009 15:20

Blogeři se přou: Hrozí likvidace Akademie věd?

Hořejší, Minárik, Havel a další blogeři o reformě českého výzkumu
Foto: Aktuálně.cz

"Pokud by vláda takový návrh schválila, znamenalo by to v podstatě likvidaci Akademie věd, která podle mého názoru i podle objektivních scientometrických kriterií v současnosti stále představuje nejkvalitnější a nejvýkonnější složku českého výzkumu," napsal ve svém blogu na Aktuálně.cz Ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd Václav Hořejší.

Píše o plánu Rady vlády pro výzkum a vývoj, která připravila reformu českého výzkumu. Ta mimo jiné mění systém financování české vědy. Na konci června ji schválila vláda.

Čtěte více: Akademie věd se utlumí. Fischer souhlasí

Václav Hořejší změny považuje za "zhoubné". Podle něj povedou "k oslabení základního výzkumu v této zemi".

Foto: Aktuálně.cz
Celé texty Václava Hořejšího:
Zničení Akademie věd na pořadu dne?
Likvidace Akademie věd - druhé dějství?

K tématu následně publikovali své názory také další blogeři Aktuálně.cz a do diskusí pod blogy se zapojila řada vědců a pracovníků Akademie věd. Pod jednotlivými texty blogerů či přímo pod tímto článkem se můžete do moderovaných diskusí zapojit i Vy.

Podle ředitele soukromého výzkumného centra v oblasti aplikované genomiky, genetiky a DNA analýz Genomac Marka Minárika "se věc má asi poněkud jinak".

"Celkové výdaje na vědu se nesnižují, avšak dle nového systému se bude základní financování veřejných výzkumných institucí rozdělovat od výsledků vyprodukovaných v předchozích letech. Jádrem sporu je "pouze" vlastní princip hodnocení oněch předchozích výsledků. Není to tedy o plošných škrtech ve financích na vědu či likvidaci výzkumu, je to o jiném způsobu rozdělování současné výše mezi současné výzkumné instituce. Tento fakt jaksi v mediálních zprávách poněkud zapadá," píše  Minárik, který se v blogu ptá: "Je AV ČR skutečně tou efektivní výzkumnou organizací?"

Foto: Aktuálně.cz
Celé texty Marka Minárika:
O likvidaci české vědy
Akademie smyslu (ne)zbavená

Proti chystaným změnám je naopak další bloger Aktuálně.cz a politik ČSSD Jiří Havel: "Silou se rozhodlo o kritériích, která Akademii poškozují. Rozhodlo se o faktické likvidaci Akademie věd. Kritéria jsou svým způsobem komická a často srovnávají nesrovnatelné. Různé obory mají různé publikační zvyklosti a praxi, různé obory mají diametrálně odlišná kritéria úspěchu," myslí si Havel, který svůj blog uzavírá větou: "Prosím, zachraňte Akademii věd."

Foto: Aktuálně.cz
Celý text: Tak nám zabili Akademii věd

Na nedostatky chystaných změn upozorňuje také bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně Jiří Zlatuška.

"Oslavovaná reforma výzkumu a vývoje a Radou vlády pro výzkum a vývoj prosazovaná metodika hodnocení výzkumných výsledků umrtvuje prostředí akademických institucí (vysokých škol, ústavů Akademie věd, apod.) podporujících růst lidského poznání v různorodé paletě pěstovaných vědních oborů redukcí vědy na jediný numerický parametr," píše v blogu Zlatuška a dodává: "Tento jediný parametr má v duchu primitivního redukcionismu určovat přežití nebo likvidaci existujících akademických institucí."

Foto: Aktuálně.cz
Celý text: Věda kafemlejnkem drcená 

"Vždycky jsem viděl ve vysokých školách partnery akademických ústavů. Ale dobré partnerství může existovat jen mezi rovnoprávnými subjekty. Většina kolegů z vysokých škol nese nelibě současný stav stejně jako já. Ale nemohu se jim divit, že se nijak hlasitě na podporu Akademie neozývají - konec konců redukce rozpočtu se jich zatím netýká," píše v dalším z blogů věnovaném tomuto tématu bývalý předseda Akademie věd Václav Pačes.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text: Akademii věd jde o spravedlnost

Proti chystaným změnám v systému je také patolog, vysokoškolský profesor a bloger Aktuálně.cz Milan Elleder, podle kterého "zaváděný systém hodnocení vědy nevzbuzuje žádný obdiv".

"Zaváděná 'Česká cesta' hodnocení je urážkou náročného výzkumu a nejen to, je to i jeho sabotáž. Podpora výstupů nízké úrovně s aplikacemi, jejichž hlavním hodnotícím kriteriem je zisk, povede k následkům, jejichž konce mohou být docela dobře srovnatelné s bezohledným komerčním šílenstvím trvalého růstu, jehož důsledky zažíváme," tvrdí.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text: Českou vědeckou komunitou obchází strašidlo České cesty v hodnocení vědy

Další informace:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy