Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
11. 7. 2009 15:20

Blogeři se přou: Hrozí likvidace Akademie věd?

Hořejší, Minárik, Havel a další blogeři o reformě českého výzkumu
Foto: Aktuálně.cz

"Pokud by vláda takový návrh schválila, znamenalo by to v podstatě likvidaci Akademie věd, která podle mého názoru i podle objektivních scientometrických kriterií v současnosti stále představuje nejkvalitnější a nejvýkonnější složku českého výzkumu," napsal ve svém blogu na Aktuálně.cz Ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd Václav Hořejší.

Píše o plánu Rady vlády pro výzkum a vývoj, která připravila reformu českého výzkumu. Ta mimo jiné mění systém financování české vědy. Na konci června ji schválila vláda.

Čtěte více: Akademie věd se utlumí. Fischer souhlasí

Václav Hořejší změny považuje za "zhoubné". Podle něj povedou "k oslabení základního výzkumu v této zemi".

Foto: Aktuálně.cz
Celé texty Václava Hořejšího:
Zničení Akademie věd na pořadu dne?
Likvidace Akademie věd - druhé dějství?

K tématu následně publikovali své názory také další blogeři Aktuálně.cz a do diskusí pod blogy se zapojila řada vědců a pracovníků Akademie věd. Pod jednotlivými texty blogerů či přímo pod tímto článkem se můžete do moderovaných diskusí zapojit i Vy.

Podle ředitele soukromého výzkumného centra v oblasti aplikované genomiky, genetiky a DNA analýz Genomac Marka Minárika "se věc má asi poněkud jinak".

"Celkové výdaje na vědu se nesnižují, avšak dle nového systému se bude základní financování veřejných výzkumných institucí rozdělovat od výsledků vyprodukovaných v předchozích letech. Jádrem sporu je "pouze" vlastní princip hodnocení oněch předchozích výsledků. Není to tedy o plošných škrtech ve financích na vědu či likvidaci výzkumu, je to o jiném způsobu rozdělování současné výše mezi současné výzkumné instituce. Tento fakt jaksi v mediálních zprávách poněkud zapadá," píše  Minárik, který se v blogu ptá: "Je AV ČR skutečně tou efektivní výzkumnou organizací?"

Foto: Aktuálně.cz
Celé texty Marka Minárika:
O likvidaci české vědy
Akademie smyslu (ne)zbavená

Proti chystaným změnám je naopak další bloger Aktuálně.cz a politik ČSSD Jiří Havel: "Silou se rozhodlo o kritériích, která Akademii poškozují. Rozhodlo se o faktické likvidaci Akademie věd. Kritéria jsou svým způsobem komická a často srovnávají nesrovnatelné. Různé obory mají různé publikační zvyklosti a praxi, různé obory mají diametrálně odlišná kritéria úspěchu," myslí si Havel, který svůj blog uzavírá větou: "Prosím, zachraňte Akademii věd."

Foto: Aktuálně.cz
Celý text: Tak nám zabili Akademii věd

Na nedostatky chystaných změn upozorňuje také bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně Jiří Zlatuška.

"Oslavovaná reforma výzkumu a vývoje a Radou vlády pro výzkum a vývoj prosazovaná metodika hodnocení výzkumných výsledků umrtvuje prostředí akademických institucí (vysokých škol, ústavů Akademie věd, apod.) podporujících růst lidského poznání v různorodé paletě pěstovaných vědních oborů redukcí vědy na jediný numerický parametr," píše v blogu Zlatuška a dodává: "Tento jediný parametr má v duchu primitivního redukcionismu určovat přežití nebo likvidaci existujících akademických institucí."

Foto: Aktuálně.cz
Celý text: Věda kafemlejnkem drcená 

"Vždycky jsem viděl ve vysokých školách partnery akademických ústavů. Ale dobré partnerství může existovat jen mezi rovnoprávnými subjekty. Většina kolegů z vysokých škol nese nelibě současný stav stejně jako já. Ale nemohu se jim divit, že se nijak hlasitě na podporu Akademie neozývají - konec konců redukce rozpočtu se jich zatím netýká," píše v dalším z blogů věnovaném tomuto tématu bývalý předseda Akademie věd Václav Pačes.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text: Akademii věd jde o spravedlnost

Proti chystaným změnám v systému je také patolog, vysokoškolský profesor a bloger Aktuálně.cz Milan Elleder, podle kterého "zaváděný systém hodnocení vědy nevzbuzuje žádný obdiv".

"Zaváděná 'Česká cesta' hodnocení je urážkou náročného výzkumu a nejen to, je to i jeho sabotáž. Podpora výstupů nízké úrovně s aplikacemi, jejichž hlavním hodnotícím kriteriem je zisk, povede k následkům, jejichž konce mohou být docela dobře srovnatelné s bezohledným komerčním šílenstvím trvalého růstu, jehož důsledky zažíváme," tvrdí.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text: Českou vědeckou komunitou obchází strašidlo České cesty v hodnocení vědy

Další informace:

 

Právě se děje

Další zprávy