stk | Komentáře
21. 7. 2008 21:10

Blogeři se přou: Je Rusko hrozba, či příští spojenec?

Ministr Liška, profesor Hořejší, spisovatel Kraus...
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Je Rusko seriózním partnerem, jehož již není třeba se obávat? Nebo naopak některé jeho kroky vyvolávají vzpomínky na imperiální praktiky Sovětského svazu?

Odpověď hledají ve svých textech i blogeři na Aktuálně.cz.

Ministr školství za Zelené Ondřej Liška se domnívá, že "Rusko své představy o uspořádání Evropy naplňuje politikou vrážení klínů mezi členské státy EU a řinčením zbraní v reakci na jakékoli události, které vnímá byť jen jako symbolické ohrožení svého mocenského postavení."

"EU s ruskou administrativou v současné době nesdílí společné hodnoty, na nichž by se dalo vystavět dlouhodobé partnerství. Existují pouze určité společné zájmy, které obě strany nutí k přehnanému pragmatismu," míní Liška.

Foto: Aktuálně.cz
Ondřej Liška:
Ruská Evropa, nebo evropské Rusko?

Profesor imunologie a ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd Václav Hořejší varuje před údajnými snahami "strašit" Ruskem.

"Jsem hluboce přesvědčen, že politika založená na předpokladu, že Ruska se máme obávat a že je to potenciální vojenský protivník, je naprosto nesprávná a těžce poškozuje nejen české, ale i evropské zájmy," píše Hořejší.

"Dnešní strašení Ruskem mi připomíná doby z mého dětství a mládí, kdy jsme neustále slyšeli o akutním nebezpečí ze strany západoněmeckých militaristů a revanšistů," míní.

Foto: Aktuálně.cz
Václav Hořejší:
Rusko - potenciální nebezpečí, nebo příští spojenec?

Spisovatel Ivan Kraus se pozastavuje nad tím, jaké oblibě se stále v Rusku těší někdejší sovětský vůdce Stalin.

"Časopis Time z 18. tohoto měsíce přináší článěk o ruské národní anketě na téma - kdo je největší historickou osobností Ruska.
Ukazuje se, že zatím vede Stalin, druhý je poslední ruský car," píše Kraus.

A dodává: "Sergej Malinkovič, vůdce komunistické strany v Petrohradě, je optimistický: 'Vítězství Stalina v anketě by mohlo způsobit přehodnocení jeho osoby'... A nejlepší přijde nakonec... 'Jestli Stalin vyhraje, požádáme ruskou ortodoxní církev o to, aby byl kanonizován,' říká petrohradský komunista."

Foto: Aktuálně.cz
Ivan Kraus:
Trochu o Stalinovi

Čtěte více: Rusko volí největší postavu dějin. Zatím vede Stalin

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy