stk | Komentáře
30. 8. 2008 14:50

Blogeři se přou: O Gruzii, Rusku a Klausově postoji

Druhý muž ČSSD Sobotka chce Gruzii do NATO
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Podařilo se Rusku dokonale zaskočit Západ svojí akcí v Gruzii?

Kdo vyšel z kavkazské krize jako vítěz a kdo jako poražený?

Jaké zájmy sleduje Západ, jaké Rusko a co z toho vyplývá pro nás?

Bývalý místopředseda vlády za ČSSD Jiří Havel míní, že Evropa musí Rusko důrazněji upozorňovat: „Takhle ne, soudruzi!"

"Potřebujeme Rusko stabilizované, spolupracující a společně s námi tvořící stabilitu a nikoli nestabilitu v regionu. Rusko dnes v Gruzii demonstruje svou sílu. Nás na tom zlobí to, že z jiskry může vzejít plamen," míní Havel.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Havel:
Gruzínský koňak, česká soda

Jeho stranický kolega, místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek se naopak domnívá, že vinu na gruzínské krizi nesou Spojené státy. Jejich politiku přirovnává k americkému filmu Temný rytíř, v němž legendátní komiksová postava Batman opět vystupuje jako mocný ochránce dobrých lidí před zlem a zločinem.

"Je ale nějaký jiný, než jak jsme ho dosud znali. Občas působí téměř tragikomicky. Zasahuje se svou velkou silou a úžasnými prostředky na různých místech zeměkoule, ale nakonec se vždy ukáže, že je pokaždé tak trochu na nesprávném místě v nesprávný čas. Soupeř je příliš nevypočitatelný a nepolapitelný, Batman je opakovaně příliš těžkopádný a nechápající," míní Zaorálek. A dodává: "Gruzie je takový poslední výbuch amerického Batmana."

Foto: Aktuálně.cz
Lubomír Zaorálek:
Batman udeřil v Gruzii

První místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka je přesvědčen, že současné ruské vedení usiluje nejen o obnovení ekonomické síly, ale také globálního politického vlivu, který tato země ztratila v devadesátých letech. "A je v tomto směru, zdá se, připraveno pod vedením Medveděva a Putina udělat ledacos," míní Sobotka. 

"...jsem přesvědčen, že by Gruzie, po splnění všech podmínek, měla mít i nadále šanci do NATO v relativně krátké době vstoupit. A to i navzdory případnému diplomatickému odporu Ruska. A s podporou České republiky," prohlašuje Sobotka.

Foto: Aktuálně.cz
Bohuslav Sobotka:
Gruzie do NATO? Ano!

Analytik Ivan Gabal se zamýšlí nad budoucností Gruzie.

"Nepochybně máme zájem na tom, aby Gruzie byla standardní evropská parlamentní demokracie, právní stát s poměry založenými na občanských právech a demokratické kontrole armády.

Nelze však vyloučit, že vývoj směřuje k poměrům charakteristickým bojem mezi politickými klany s dominantními polovojenskými milicemi bývalých sovětských plukovníků a generálů navlečených v osetijských nebo abcházkých národních dresech, kteří budou vojensky kontrolovat určitá území, kde budou regulovat vše důležité, „vybírat daně", určovat občanské svobody a sem tam bojovat mezi sebou nebo o kontrolu či destabilizaci celé Gruzie, s muslimskými či křesťanskými milicemi, které jistě posílí volní bojovníci z Čečny nebo odjinud," varuje Gabal.

Foto: Aktuálně.cz
Ivan Gabal:
Evropská Gruzie nikoli evropský Libanon na Kavkaze

Spisovatel Ivan Kraus komentuje "překvapení" Západu nad postupem Moskvy na Kavkaze. "Když slyším v televizních zprávách, že Západ je překvapen ruskou akcí v Jižní Osetii a Abchazii, nevím jestli se tomu mám hořce zasmát nebo se jít raději projít na zahradu a tak se uklidnit," píše Kraus.

"Politici už dávno nejsou děti. Neměli by se tedy chovat dětinsky. Rusko svými letitými provokacemi a rozdáváním svých pasů v Osetii či Abchazii, dávalo najevo už dlouho, že něco peče," dodává Kraus.

Foto: Aktuálně.cz
Ivan Kraus:
P ř e k v a p e n í

Politolog Alexander Tomský v souvislosti s gruzínskou krizí vyčítá prezidentu Václavu Klausovi, že se podle něj v tomto konfliktu postavil na stranu Ruska.

"Je smutné, když se prezident malého svobodného státu zastává agrese impéria proti jiné malé svobodné zemi. A to, jestli vláda Gruzie ztratila nervy, a volila útok jako nejlepší obranu v situaci, kdy věděla, že nemůže vyhrát, je nepodstatné. Národy stojí a padají s odvahou riskovat za svobodu i život. Je dobře možné, že si tím nezávislost vysloužila," píše Tomský.

Foto: Aktuálně.cz
Alexander Tomský:
1968 - a zrádné analogie!

V podobném duchu píše svůj text i ministr školství Ondřej Liška.

"Václav Klaus se nebál označit jednoznačného viníka v tak komplikovaném konfliktu, jakým je spor mezi Ruskem, Jižní Osetií a Gruzií. Postavil se tak za jednu ze znepřátelených stran, za Rusko. Rozvaha přitom říká, že věci jsou vždy složitější, než se zdají být. Obzvláště na Kavkaze. V podobných případech je nutné zachovat si nestranný pohled a objektivitu. Protože jinak nepřispíváme k mírovému vypořádání, ale stáváme se nástrojem jedné ze stran," míní Liška.

Foto: Aktuálně.cz
Ondřej Liška:
Klaus a Gruzie

Profesor Václav Hořejší naopak Václava Klause hájí.

"Jsem velmi rád, že se český prezident distancoval od jednostranného a zjednodušeného hodnocení současné gruzínské krize, právě tak, jako nedávno nesouhlasil s jednostranným osamostatněním Kosova (čekám, jestli ho za to někteří označí za „levicového intelektuála"…)," píše Hořejší.

Foto: Aktuálně.cz
Václav Hořejší:
Kdo nese zodpovědnost za oběti etnických konfliktů?

Odpověď na otázku, zda je situace v Jižní Osetii a její snaha o odtržení od Gruzie analogická se situací v Kosovu, se ve Čtenářově blogu snaží najít odborník na mezinárodní vztahy Ondřej Ditrych.

Foto: Aktuálně.cz
Čtenářův blog:
Není Osetie jako Kosovo
 

Právě se děje

před 18 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy