Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
17. 9. 2009 23:55

Blogeři se přou o radar: Vítězství či promarněná šance?

Klvaňa, Pehe, Zaorálek a další o důvodech, proč zde radar nebude a co to pro nás znamená
Foto: Aktuálně.cz

Radar u vás nebude, oznámil po půlnoci americký prezident Barack Obama telefonem českému premiérovi Janu Fischerovi.

Máme mít radost, neboť průzkumy veřejného mínění dlouhodobě ukazovaly, že zde většina lidí americký radar nechce?

Či jsme naopak údajně propásli šanci pojistit se například proti případným snahám Ruska dostat nás opět do své sféry vlivu?

Čtěte více: Česko už nebude letadlovou lodí USA uprostřed Evropy

Bývalý vládní zmocněnec pro komunikaci kolem radaru Tomáš Klvaňa míní, že zastavení projektu není žádná tragédie, ale zároveň jsme podle něj přišli o šanci, hrát ve světě důležitější roli než dosud.

"Je škoda, že radar v Česku nebude? I když to není konec světa, odpověď musí být: Ano. Prostřednictvím velmi malého a levného gesta jsme měli šanci ukázat se jako spolehlivý spojenec velmoci, která garantuje naši bezpečnost, stabilitu a tedy i prosperitu. Tak jsme se jednoznačně neprojevili," míní Klvaňa. Ve svém blogu se zároveň zabývá důvody, proč Američané od radaru v Česku upustili.

Foto: Aktuálně.cz
Tomáš Klvaňa:
Radar: Mohli jsme hrát o ligu výš

Jakub Patočka, novinář a občanský aktivista, Obamovo rozhodnutí jednoznačně vítá.

"Česká veřejnost měla spoustu reálných důvodů, proč stavbě odporovat: kromě těch, v nichž se shodovala s Obamou, to byl legitimní odpor k vojenským základnám stavěným za zády Evropské unie a stejně legitimní obavy ze zdravotních důsledků zařízení, nikterak nevyvažovaných jeho skutečnou potřebností. Hnutí proti radaru navazovalo na nejlepší tradice občanského vzdoru proti zpupné moci, na myšlenky československého jara 68, občanských iniciativ, které vyvolaly listopadovou revoluci v roce 1989 či protijaderného hnutí devadesátých let," píše Patočka.

Foto: Aktuálně.cz
Jakub Patočka:
Radar je i vítězstvím české občanské společnosti

Karel Matoušek, někdejší poradce Jana Švejnara, naopak paroduje nadšení, jež někteří dávají v souvislosti s odmítnutím radaru neskrývají.

"Tak nám zabili radar ... Obamovští imperialisté ztratili odvahu po tom, co zaslechli zpěv a smích naší demokratické mládeže, apoplektických důchodců a brdských starostů," glosuje Matoušek. 

Foto: Aktuálně.cz
Karel Matoušek"
Konec radaru - triumf sil míru a pokroku

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek míní, že pro řadu lidí včetně některých politiků byl radar něco jako víra.

"Ani zrada ani triumf, ani prohra ani vítězství. Ani jásot ani truchlení. Co je to za spojenectví, když jeden den podlézáme a druhý den nadáváme do zrádců? Nebo začne teď česká pravice vyhrožovat, že už nepodpoří žádného vojáka pro Afghánistán? Jan Vidím říká do rozhlasu: „Já jsem tomu věřil a oni mě zradili". Čemu vlastně věřil poslanec Vidím a spol.? Věřili, protože to pro ně byl především ideologický projekt," píše Zaorálek.

Foto: Aktuálně.cz
Lubomír Zaorálek:
Partyzánština s radarem skončila

Politolog Jiří Pehe se při této příležitosti zamýšlí nad tím, jak se zde Topolánkova vláda snažila umístění radaru prosadit.

"Češi zase jednou silně přecenili svůj význam v mezinárodním společenství. Nakonec nemají ani radar (a s ním prý související nadstandardní vztahy s USA), ale nemají ani dobré vztahy se svými spojenci v NATO a EU, protože ochotně hráli roli jakéhosi trojského koně Bushovy vlády v Evropě. Místo poctivé, konstruktivní politiky v rámci NATO a EU, si čeští politici usmysleli, že na zbytek EU a NATO zase jednou vyzrají," píše Pehe.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Pehe:
Nekrolog za radar aneb další česká politická tragikomedie

A co si o radaru, americké protiraketové obraně, rozhodnutí prezidenta Obamy a jeho důsledcích pro nás myslíte vy? 

 

Právě se děje

Další zprávy