Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
2. 4. 2019 12:50

Brexit, to je obraz zoufalství i pro britské otužilce. Vydržte, jsme s vámi!

Reset politiky by byl i v kolébce parlamentní demokracie nevypočitatelnou operací.
Stoupenci brexitu demonstrují před parlamentem, 29. března 2019.
Stoupenci brexitu demonstrují před parlamentem, 29. března 2019. | Foto: Reuters

Z Dolní sněmovny v pondělí večer znovu zaznělo "ne". Celkem čtyřikrát. Velká Británie zůstává bez jakékoli dohody o brexitu. Jde přitom o víc než hrozbu ekonomických ztrát a mohutné komplikace tisíců lidských osudů. Všeobecný pocit, že nikoho už to (dávno) nebaví (nebo baví, ale jaksi perverzně jako reality show), překapává do frustrace z výkonu demokracie a z toho, k jakým výkonům ji politici používají.

"Centrální vládní instituce zřejmě nebyly takto zdiskreditované od konce války," citují newyorské Times Williama Daviese, který přednáší politickou ekonomii na Londýnské univerzitě. Podle něj se ukazuje, že lidé by ocenili "resetování" politické scény. Chtějí prý, aby současné elity vyklidily pole. Davies však neví, kým by je chtěli nahradit.

Výsledky výzkumů veřejného mínění odrážejí v reportáži hlasy Britů: "Myslím, že lidé úplně ztratili důvěru v demokracii… V politice jsou ješitní lidé, kteří sledují vlastní cíle. Nechtějí se řídit tím, co si lidé odhlasovali." - "Máte pocit, že fungují v úplně jiné realitě." - "Nemám pocit, že by mi někdo naslouchal nebo že by se naslouchalo téměř polovině obyvatelstva."

To je vůčihledě nebezpečná situace. Hluboce nespokojeni jsou voliči pro brexit i proti brexitu. Jako špatní se označují politici jako takoví, jako třída. Někdo rovnou říká, že špatné jsou "elity". Pod resetováním politické scény si v takové situaci každý může představit něco jiného, venkovan z Yorkshiru ji třeba chápe jinak než londýnský politolog, v každém případě by šlo o nevypočitatelnou operaci. Míru rizika přesvědčivě dokumentují dějiny.

Spíše než v námořní a letecké nebo nové jaderné moci je síla anglického národa v jeho sebedůvěře a v ukázněné, shovívavé, houževnaté povaze, kterou utvářelo šťastných deset století. Svět je však dnes tak nebezpečný, že tradiční britské ctnosti již nestačí zajistit bezpečnost Velké Británie a impéria. Nová doba již nedovoluje splendid isolation. Teď musí západní státy pracovat společně, nebo jednotlivě zahynou.

André Maurois: Dějiny Anglie

Deziluze z poměrů, v popisu odpovídajícím současné Británii, mnohokrát vedla k nástupu populistů, autoritářů, a dokonce i diktátorů. I ti na počátku své "kariéry" pracovali se schématy jako "politici se jen hádají a nemyslí na obyčejné lidi" a "sjednoťme národ (za mnou)". Parlament ve Westminsteru z této perspektivy musí jevit jako výstavní "žvanírna" i mnoha otužilým britským demokratům.

Odehrávat se to celé v jiné zemi, než je Velká Británie, asi by se o resetu politiky nemluvilo tak lehce. Pravděpodobnost, že výsledkem resetování bude Duterte (Filipíny), Bolsonaro (Brazílie), Donald Trump, ukrajinský herec Zelenskyj nebo i klidně jen Andrej Babiš (anebo taky Emmanuel Macron či Zuzana Čaputová) by jinde byla podstatně vyšší.

Jenže tohle je "stará dobrá Anglie", takže tady automaticky počítáme s tím, že na žádné revoluční změny se nevěří a nikdo jiný než "tradiční strany" (v Británii opravdu hodně tradiční) nevyhrává a zemi nevede (jinak než tradičním způsobem). Účelné kompromisy a common sense přece v politice vítězí nad výstřednostmi a experimenty. Více méně už několik set let. Posledním velkým resetérem byl Cromwell, se svojí armádou rozprášil parlament v roce 1653.

Opravdu všechno i v Británii půjde jako doteď, pod svrchovaností instinktu moudrosti? A co bylo referendum, čaj o páté? Skok do tmy, po třech letech je to stále patrnější. Bůh ochraňuj královnu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy