Martin Novák Martin Novák | Komentáře
Aktualizováno 24. 6. 2016 7:54

Tak se to přece stalo, ale první šok z rozvodu pomine

Velká Británie i po Brexitu zůstane velká, důležitá a inspirující. Nejhorší ze všech variant je ta, že se „Brusel“ nebo některé vlády budou chtít za Brexit pomstít.
Angličtí fanoušci monarchie na Euru ve Francii. Jak zahlasují?
Angličtí fanoušci monarchie na Euru ve Francii. Jak zahlasují? | Foto: Reuters

Tento komentář jsme publikovali v první verzi ve středu 23. června ráno, když začalo britské referendum. Čtyřiadvacet hodin poté už víme, že se Brexit stal skutečností.

Byli jsme před Brexitem, budeme i po něm.

Jestliže s pátečním svítáním přijde špatná zpráva, že Britové se rozhodli opustit Evropskou unii, v první řadě bude třeba projít si prvotním šokem.

Když někdo blízký zemře nebo se něco špatného stane, nejdřív se člověku hlavou honí myšlenky, že to nepůjde zvládnout. Až později začne řešit, jak se s tím vyrovnat.

Evropská unie bez Británie bude smutná, neúplná, v krizi, pahýl. Někteří Britové a znalci Británie možná tvrdí, že tahle země nikdy nebude úplně evropská, na druhé straně to platí i o Evropě bez Británie.

Žádná země se tolik neotiskla do všeho, co lze považovat za Evropu a evropské. Napadá vás nějaký žebříček evropských nej - v čemkoliv -, aniž by v něm nefiguroval někdo britský nebo něco britského? Dejme tomu, kuchyně je možná výjimkou…

Namísto pláče a žehrání, jak Brexit oslabil Evropu a pomohl jejím nepřátelům, bylo by třeba minimalizovat škody. Zachránit, co se zachránit dá.

Dohodnout se s Brity na nových smluvních základech, co nejméně ohrozit vzájemný obchod. Nejhorší ze všech variant je ta, že se "Brusel" nebo vlády některých zemí budou chtít za Brexit pomstít.

Ozývají se hrozby, že Spojené království přijde o toto a o tamto a bude ještě litovat toho, co udělalo.

Příkladem je francouzský ministr hospodářství Emmanuel Macron. "Odchod z EU bude znamenat guernseyfikaci Spojeného království, které pak bude ve světovém měřítku malou zemí," prohlásil tento týden. A pohrozil, že Británie ponese následky Brexitu, včetně ztížených podmínek přístupu na jednotný evropský trh. (Guernsey je malý britský ostrůvek o rozloze 78 kilometrů čtverečních a 66 tisíci obyvatelích.)

Proboha, jen to ne. Velká Británie bude pořád velká, důležitá a inspirující. Jistě nějak půjde zařídit, aby Češi (Evropané) mohli nadále na ostrovech studovat a pracovat, aby tam české (evropské) firmy mohly dál vyvážet, aby v Česku (Evropě) byly dál britské investice. Aby Češi (Evropané) a Britové společně čelili bezpečnostním hrozbám.

Zůstat v Unii je samozřejmě nejlepší řešení. Ale když ho Britové odmítnou, neměl by být přece problém vymyslet nějaký přidružený status k Evropské unii. Hlavně ať nikdo netvrdí, že to nejde.

Pokud se k tomu na obou stranách kanálu La Manche nenajde vůle, tak by to teprve byl pořádný průšvih, ne Brexit. Stejně tak jako případný rozpad Evropské unie by sám o sobě nebyl takovou katastrofou ve srovnání s tím, kdyby se o něj postaraly silné a vítězící populistické, krajně pravicové, nacionalistické strany.

Pokud nechceme, aby takové v následujících desetiletích dominovaly, musí být případný rozchod s Brity bez křiku, urážek. A musí se zachovat, co se dá zachovat.

Británie byla, je a bude náš spojenec, i kdyby zrovna teď v referendu mírně převážili ti, kteří o spojenectví s námi moc nestojí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy