Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
10. 3. 2016 7:30

Čapí hnízdo. Babiš je v podezření, že chce řídit stát jako firmu, která fixluje s dotacemi

Rozjíždí se kauza Farma Čapí hnízdo. Andrej Babiš ji dříve hrdě vydával za své dílo. Dnes se k ní nechce znát. Co to?
Farma Čapí hnízdo, dříve Babišova chlouba, dnes se k ní nezná.
Farma Čapí hnízdo, dříve Babišova chlouba, dnes se k ní nezná. | Foto: ČTK

Vůbec se to teď nehodí. Farmu Čapí hnízdo vytáhli v nejnevhodnější chvíli. Jede předvolební kampaň, v níž ČSSD říká: Stát není firma. Andrej Babiš, rozuměj ANO, opakuje, že stát je firma, a hnutí začalo kampaň tím, že se Babišův Agrofert na billboardech chlubí svojí národní prospěšností.

Aby heslo „stát je firma“ fungovalo, musí být jeho firma, tedy Agrofert, čistá jako lilium, nebo, jak říkal Babišův dobrý známý Stanislav Gross, křišťálově čistá. Kdyby se ukázalo, že v něčem podváděla, že používala či používá metody jako nějaké ošklivé, zlodějské firmy, třeba firmy kmotrů, nebo že nějak využívá svého vlivu na úřady, pak by heslo „stát je firma“, čili „já jsem firma“, nabylo opačného, pejorativního významu.

Proto kauza Čapí hnízdo vůbec není zanedbatelná. Na ní se ukáže, jestli Babišův volič má dál chtít šéfa ANO jako šéfa holdingu Česká republika, příštího premiéra. Nebo jestli je Babiš „jako všichni“, a ne „jiný než všichni“, „jiný než politici“, jak rád opakuje.

Mnoho na tom nemění, že se blíží volby. Ano, musíme být opatrní na témata vynořující se v těchto týdnech. Zde však máme silné vodítko – projekt Čapí hnízdo vyšetřuje OLAF (European Anti-Fraud Office, Evropský úřad proti podvodům), což by mělo skýtat přinejmenším záruku odstupu. Dál ho vyšetřuje česká policie. A navíc Farma dostala od úřadů již dříve pokutu za porušování pravidel.

Úřad Evropské komise sdělil: „Po předběžné analýze OLAF zahájil šetření týkající se projektu v rámci firemní skupiny Agrofert.“ Neřekl, o který projekt Agrofertu jde. Server iHNed.cz však v Bruselu vypátral, že se týká Čapího hnízda. Důležité: šetření předcházela ona předběžná analýza, která vyloučí většinu podání. Zároveň to neznamená, že se podvod stal. To zatím tvrdit nemůžeme.

Oč jde, je známo. EU přispěla společnosti Farma Čapí hnízdo 50 miliony korun. Farma původně patřila Agrofertu (Babišovi). Předtím, než zažádala o dotaci, byly její akcie převedeny na anonymní akcie na doručitele. Proč? Dotace byla určena pro malé a střední podniky, což holding Agrofert není. Pět let byla Farma anonymní, pak šup zpátky pod Agrofert. Pět let vyžadují unijní podmínky.

Politici nejsou jako Babiš

OLAF tedy asi vyšetřuje ono kouzlo, kdy se firma Agrofertu proměnila na anonymku, pobrala 50 milionů, pět roků dlela v bezejmennosti akcií, a pak šup zpátky domů. Ministr financí opakuje: „Všechno proběhlo podle pravidel, bylo to kontrolováno víckrát.“

Server Neovlivní.cz nyní napsal, že Farma Čapí hnízdo dostala pokutu šest milionů za neoprávněné čerpání dotací. Místo té pálky však zaplatila směšných 37 tisíc korun. Při dotazech na celý problém Babiš o Čapím hnízdě řekl: „Není to moje. Je to nějaký firmy, která patří do holdingu.“

Realita? Podle obchodního rejstříku společnost Farma Čapí hnízdo zanikla po sloučení se společností IMOBA. Tu vlastní společnost SynBiol. Jediným akcionářem SynBiolu je podle rejstříku firem Andrej Babiš.

V dokumentu Matrix AB filmaře Víta Klusáka Babiš říká, že ho projekt Čapí hnízdo napadl, když s dětmi navštívil zoologickou zahradu. „Je to fantastický projekt, 90 hektarů, atrakce pro děti, spousta zvířat, ekofarma. Máme mnoho plánů, chceme postavit třípodlažní spa,“ chlubil se ve filmu.

Takže o Čapím hnízdě přece jen něco ví. Tvrdit, že nyní, když se klube malér, mlží, by bylo poněkud slabé. Spíš to vypadá, že ministr financí vědomě neříká pravdu.

Za co byla Čapímu hnízdu vyměřena pokuta šest milionů? Farma si nechala od dotačního úřadu poslat miliony na účet dřív, než zaplatila fakturu dodavatelům. Má to však probíhat naopak. Nejdřív platí žadatel, pak mu dotační úřad zpětně proplácí prokazatelné náklady. Takové jsou regule.

Podivuhodné, jak se pokuta šest milionů smrskla na zanedbatelných 37 tisíc plus penále. Co to? Dotaci Farmě přidělil výbor Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy (krásný název). A právě ten pokutu scvrknul. Což je další podezřelý fakt. Obyčejná firma by takové štěstí neměla; mnozí majitelé mi to jistě potvrdí.

Takže stát jako firma? Která? Farma Čapí hnízdo? SynBio? A čí? Babišova, Nebabišova a po dotaci opět Babišova? Je potom ale šéf Agrofertu jiný než ti, které tolik kritizuje, na které nasazuje EET a kontrolní daňová hlášení?

Uvidíme, jak dopadne šetření OLAFu. A taky kdy dopadne. Každopádně teď Babiš hraje o pravdivost, o důvěryhodnost tvrzení „nejsem jako politici“. Aby se naopak neukázalo, že politici dnes „nejsou jako Babiš“.

 

Právě se děje

Další zprávy