Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
4. 9. 2017 13:10

Chybějící čárka rozhodne volby, bez ní líp nebude. Kampaní zmítá český jazyk

Poklesky volič odpouští - kromě těch jazykových. Teď nebo nikdy.
To může mít fatální následky.
To může mít fatální následky. | Foto: Radek Bartoníček

Vypadá to, že voliči Andreji Babišovi prominou cokoli. Fixlování s Čapím hnízdem, lži, zrušené hospody, řepku, párky. Velké vítězství se nezadržitelně blíží. Teď, nebo nikdy!

Jediný, kdo může Babiše a ANO zastavit, je Babiš a ANO samotné. A situace k tomu směřuje.

Zatím nejvážnější úder v kampani si hnutí zasadilo samo. V neděli představilo volební program a bojovné volební heslo Teď, nebo nikdy - ovšem bez čárky před "nebo".

Která tam bolestně schází, protože obě zbývající slova jsou ve významu vylučovacím. Podobně jako ve větě Peníze, nebo život a podobných. Více v Internetové jazykové příručce Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky. 

"Teď nebo nikdy" bez čárky ve skutečnosti znamená, že ANO bere první i druhou možnost jako rovnocenné, akceptuje to či ono. Ale tak to očividně ani Babiš, ani výrobci hesel nemysleli.

Foto: www.anobudelip.cz

Na chybu okamžitě upozornili jazykoví jestřábi na sociálních sítích a s ANO se, pokud s tím něco neudělá, potáhne celou volební kampaní.

To může mít fatální následky. Protože jestli je na něco český volič háklivý, není to korupce, jak se všeobecně a mylně soudí, nýbrž pravopis českého jazyka.

Rozhodujícím měřítkem češství je odjakživa školní diktát, protože se dá napasovat na pravidla - foršrift - a oznámkovat číslicí. Velký a strašlivý bůh češtiny. Kdo v jeho zkoušce neobstojí, toho si podtrhneme červenou tužkou a odmítáme ho brát na vědomí jako rovnocennou bytost. Je úplně jedno, jak se vyjadřuje, co a proč říká, na slovní zásobě nezáleží. Udělal chybu a je ztracen. Nauč se česky!, zgustneme si na něm.

Tak tohle teď přesně hrozí suverénnímu favoritovi parlamentních voleb. A vůbec, jak chce hájit naše národní zájmy a hodnoty, když má ve volebním hesle pravopisnou chybu? Aha!

Bohužel pro ANO, vášeň Čechů pro pravopis kulminuje každoročně právě v těchto dnech, při zahájení nového školního roku. Dřív národ žil televizním diktátem Zdeňka Svěráka, dnes MF Dnes spouští Velkou školu pravopisu. "Připomeňte si, v čem děláte chyby," láká čtenáře list, zaparkovaný Andrejem Babišem do svěřenského fondu AB private trust.

Když guru zapomene udělat čárku, je to pro jeho autoritu devastující. Nosičem úspěšné a šťastné společnosti pravopisců přece musí být jedničkář. Jinak mu lidé přestanou věřit. Bez čárky líp nebude.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy