Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
4. 9. 2017 13:10

Chybějící čárka rozhodne volby, bez ní líp nebude. Kampaní zmítá český jazyk

Poklesky volič odpouští - kromě těch jazykových. Teď nebo nikdy.
To může mít fatální následky.
To může mít fatální následky. | Foto: Radek Bartoníček

Vypadá to, že voliči Andreji Babišovi prominou cokoli. Fixlování s Čapím hnízdem, lži, zrušené hospody, řepku, párky. Velké vítězství se nezadržitelně blíží. Teď, nebo nikdy!

Jediný, kdo může Babiše a ANO zastavit, je Babiš a ANO samotné. A situace k tomu směřuje.

Zatím nejvážnější úder v kampani si hnutí zasadilo samo. V neděli představilo volební program a bojovné volební heslo Teď, nebo nikdy - ovšem bez čárky před "nebo".

Která tam bolestně schází, protože obě zbývající slova jsou ve významu vylučovacím. Podobně jako ve větě Peníze, nebo život a podobných. Více v Internetové jazykové příručce Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky. 

"Teď nebo nikdy" bez čárky ve skutečnosti znamená, že ANO bere první i druhou možnost jako rovnocenné, akceptuje to či ono. Ale tak to očividně ani Babiš, ani výrobci hesel nemysleli.

Foto: www.anobudelip.cz

Na chybu okamžitě upozornili jazykoví jestřábi na sociálních sítích a s ANO se, pokud s tím něco neudělá, potáhne celou volební kampaní.

To může mít fatální následky. Protože jestli je na něco český volič háklivý, není to korupce, jak se všeobecně a mylně soudí, nýbrž pravopis českého jazyka.

Rozhodujícím měřítkem češství je odjakživa školní diktát, protože se dá napasovat na pravidla - foršrift - a oznámkovat číslicí. Velký a strašlivý bůh češtiny. Kdo v jeho zkoušce neobstojí, toho si podtrhneme červenou tužkou a odmítáme ho brát na vědomí jako rovnocennou bytost. Je úplně jedno, jak se vyjadřuje, co a proč říká, na slovní zásobě nezáleží. Udělal chybu a je ztracen. Nauč se česky!, zgustneme si na něm.

Tak tohle teď přesně hrozí suverénnímu favoritovi parlamentních voleb. A vůbec, jak chce hájit naše národní zájmy a hodnoty, když má ve volebním hesle pravopisnou chybu? Aha!

Bohužel pro ANO, vášeň Čechů pro pravopis kulminuje každoročně právě v těchto dnech, při zahájení nového školního roku. Dřív národ žil televizním diktátem Zdeňka Svěráka, dnes MF Dnes spouští Velkou školu pravopisu. "Připomeňte si, v čem děláte chyby," láká čtenáře list, zaparkovaný Andrejem Babišem do svěřenského fondu AB private trust.

Když guru zapomene udělat čárku, je to pro jeho autoritu devastující. Nosičem úspěšné a šťastné společnosti pravopisců přece musí být jedničkář. Jinak mu lidé přestanou věřit. Bez čárky líp nebude.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy