Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
4. 9. 2017 13:10

Chybějící čárka rozhodne volby, bez ní líp nebude. Kampaní zmítá český jazyk

Poklesky volič odpouští - kromě těch jazykových. Teď nebo nikdy.
To může mít fatální následky.
To může mít fatální následky. | Foto: Radek Bartoníček

Vypadá to, že voliči Andreji Babišovi prominou cokoli. Fixlování s Čapím hnízdem, lži, zrušené hospody, řepku, párky. Velké vítězství se nezadržitelně blíží. Teď, nebo nikdy!

Jediný, kdo může Babiše a ANO zastavit, je Babiš a ANO samotné. A situace k tomu směřuje.

Zatím nejvážnější úder v kampani si hnutí zasadilo samo. V neděli představilo volební program a bojovné volební heslo Teď, nebo nikdy - ovšem bez čárky před "nebo".

Která tam bolestně schází, protože obě zbývající slova jsou ve významu vylučovacím. Podobně jako ve větě Peníze, nebo život a podobných. Více v Internetové jazykové příručce Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky. 

"Teď nebo nikdy" bez čárky ve skutečnosti znamená, že ANO bere první i druhou možnost jako rovnocenné, akceptuje to či ono. Ale tak to očividně ani Babiš, ani výrobci hesel nemysleli.

Foto: www.anobudelip.cz

Na chybu okamžitě upozornili jazykoví jestřábi na sociálních sítích a s ANO se, pokud s tím něco neudělá, potáhne celou volební kampaní.

To může mít fatální následky. Protože jestli je na něco český volič háklivý, není to korupce, jak se všeobecně a mylně soudí, nýbrž pravopis českého jazyka.

Rozhodujícím měřítkem češství je odjakživa školní diktát, protože se dá napasovat na pravidla - foršrift - a oznámkovat číslicí. Velký a strašlivý bůh češtiny. Kdo v jeho zkoušce neobstojí, toho si podtrhneme červenou tužkou a odmítáme ho brát na vědomí jako rovnocennou bytost. Je úplně jedno, jak se vyjadřuje, co a proč říká, na slovní zásobě nezáleží. Udělal chybu a je ztracen. Nauč se česky!, zgustneme si na něm.

Tak tohle teď přesně hrozí suverénnímu favoritovi parlamentních voleb. A vůbec, jak chce hájit naše národní zájmy a hodnoty, když má ve volebním hesle pravopisnou chybu? Aha!

Bohužel pro ANO, vášeň Čechů pro pravopis kulminuje každoročně právě v těchto dnech, při zahájení nového školního roku. Dřív národ žil televizním diktátem Zdeňka Svěráka, dnes MF Dnes spouští Velkou školu pravopisu. "Připomeňte si, v čem děláte chyby," láká čtenáře list, zaparkovaný Andrejem Babišem do svěřenského fondu AB private trust.

Když guru zapomene udělat čárku, je to pro jeho autoritu devastující. Nosičem úspěšné a šťastné společnosti pravopisců přece musí být jedničkář. Jinak mu lidé přestanou věřit. Bez čárky líp nebude.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy