Anna Vodrážková Anna Vodrážková | Komentáře
25. 1. 2019 10:40

Čau naši lidi, kupujte iPhony, bude líp. Tim má číslo na můj mobil

Andrej Babiš chce přetáhnout voliče pirátů. Nebo něco jiného.
Kupředu, v boj! (Babiš s Cookem v Davosu.)
Kupředu, v boj! (Babiš s Cookem v Davosu.) | Foto: ČTK

Vždycky, když si myslím, že už jsem mediálně celkem gramotná a že bych na falešný profil, který mi chce za sdílení fotky darovat MacBook v barvě dle mého výběru, přece nikdy neklikla, objeví se něco, co mě vrátí do pokorné reality.

"Budeme bojovat za Apple Store v Praze pro naše lidi." (Andrej Babiš, 24. ledna 2019.)

Tohle není legrace z parodického účtu, to je oznámení ze sociálních sítích toho pravého. Andrej Babiš se v Davosu dohodl se samotným Timem Cookem (CEO Apple) na vybudování Apple Store v Praze a otázek není málo.

Kdo že to bude "bojovat"? My, Andrej Babiš první? My, členové ANO? My, miliardáři? A kdo jsou ti naši lidé, pro které budeme obchod otevírat? Babišova rodina a přátelé? Členové ANO? Voliči ANO? Bojovat? S kým, proti komu?

Andrej Babiš dozajista nikdy nedělá nic jen tak pro radost a bez účelu. Proč by zrovna český premiér a člověk, jehož byznysovou specializací je především chemie, zemědělství a potravinářství, měl s takovou samozřejmostí otevírat slavný obchod s telefony a počítači? Proč ze všech plamenů, které pálí jak Českou republiku, tak premiéra samotného, budeme hasit absenci originálního Apple obchodu? To nemůže být náhoda, ale u jeho aktuálních stoupenců takové téma snad nehoří -  Apple nerozdává ani koblihy, ani noviny, ani plané sliby o vyšších důchodech a menších daních - těm se tedy výjimečně podbízet nebude. Na hlavní a všeobjímající otázku "proč?" mě ale zatím napadají jen čtyři odpovědi.

1) Chce okouzlit voliče pirátů, kteří přece mají rádi počítače. Že ANO?

2) Chce okouzlit majetnější pravicové voliče, na které hnutí ANO mířilo ve svých začátcích a kteří by mu za iPad koupený o týden dřív než na Alze snad mohli odpustit tu vládu s KSČM.

3) Chce odlákat pozornost od (dosaďte libovolný sporný moment Andreje Babiše). Momentálně třeba od "rozsudku" zvaného Černošice. Ale nikoho, koho premiérův střet zájmů skutečně zajímá, nejspíš neomráčí vidina fronty (plné zahraničních turistů) před naším vlastním českým Apple Storem natolik, aby se přestal ptát na podezřelé okolnosti (dosaďte libovolný sporný moment Andreje Babiše).

4) Chce dát najevo, že po ostudném varování před značkou Huawei přeci jen stojí na straně západních technologií (a může jen doufat, že něco tak progresivního jako opravdický značkový Apple Store je pod současnou rozlišovací schopností Miloše Zemana a vyhne se bídě, kterou by za podobné gesto od prezidenta mohl dostat).

Podle Karla Havlíčka, místopředsedy vládní rady pro výzkum, vývoj a inovace, který se námluv také zúčastnil, se bez Apple Store nemůžeme stát technologickým lídrem. Zatím nám do takové pozice ještě pár kroků zbývá, ale doufám, že to jednoho dne nebude ta jediná překážka, která by nám na cestě k této pověsti stála.

Pokud to vše půjde obvyklým stylem, tak se žádného otevření bílého obchodu s ikonickým logem bát nemusíme. Ale Andrej Babiš se možná bude bát Tima Cooka, který se bude divit, proč se ani za dva roky nebo za deset let slibovaný krám v secesním domě v památkové zóně neotevře. Z optimistických vět o nadšeném řediteli firmy Apple a v mžiku vytvořeném přípravném týmu se totiž zdá, že Cookovi taky dali číslo na Andrejův mobil.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 37 minutami

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy