Anna Vodrážková Anna Vodrážková | Komentáře
25. 1. 2019 10:40

Čau naši lidi, kupujte iPhony, bude líp. Tim má číslo na můj mobil

Andrej Babiš chce přetáhnout voliče pirátů. Nebo něco jiného.
Kupředu, v boj! (Babiš s Cookem v Davosu.)
Kupředu, v boj! (Babiš s Cookem v Davosu.) | Foto: ČTK

Vždycky, když si myslím, že už jsem mediálně celkem gramotná a že bych na falešný profil, který mi chce za sdílení fotky darovat MacBook v barvě dle mého výběru, přece nikdy neklikla, objeví se něco, co mě vrátí do pokorné reality.

"Budeme bojovat za Apple Store v Praze pro naše lidi." (Andrej Babiš, 24. ledna 2019.)

Tohle není legrace z parodického účtu, to je oznámení ze sociálních sítích toho pravého. Andrej Babiš se v Davosu dohodl se samotným Timem Cookem (CEO Apple) na vybudování Apple Store v Praze a otázek není málo.

Kdo že to bude "bojovat"? My, Andrej Babiš první? My, členové ANO? My, miliardáři? A kdo jsou ti naši lidé, pro které budeme obchod otevírat? Babišova rodina a přátelé? Členové ANO? Voliči ANO? Bojovat? S kým, proti komu?

Andrej Babiš dozajista nikdy nedělá nic jen tak pro radost a bez účelu. Proč by zrovna český premiér a člověk, jehož byznysovou specializací je především chemie, zemědělství a potravinářství, měl s takovou samozřejmostí otevírat slavný obchod s telefony a počítači? Proč ze všech plamenů, které pálí jak Českou republiku, tak premiéra samotného, budeme hasit absenci originálního Apple obchodu? To nemůže být náhoda, ale u jeho aktuálních stoupenců takové téma snad nehoří -  Apple nerozdává ani koblihy, ani noviny, ani plané sliby o vyšších důchodech a menších daních - těm se tedy výjimečně podbízet nebude. Na hlavní a všeobjímající otázku "proč?" mě ale zatím napadají jen čtyři odpovědi.

1) Chce okouzlit voliče pirátů, kteří přece mají rádi počítače. Že ANO?

2) Chce okouzlit majetnější pravicové voliče, na které hnutí ANO mířilo ve svých začátcích a kteří by mu za iPad koupený o týden dřív než na Alze snad mohli odpustit tu vládu s KSČM.

3) Chce odlákat pozornost od (dosaďte libovolný sporný moment Andreje Babiše). Momentálně třeba od "rozsudku" zvaného Černošice. Ale nikoho, koho premiérův střet zájmů skutečně zajímá, nejspíš neomráčí vidina fronty (plné zahraničních turistů) před naším vlastním českým Apple Storem natolik, aby se přestal ptát na podezřelé okolnosti (dosaďte libovolný sporný moment Andreje Babiše).

4) Chce dát najevo, že po ostudném varování před značkou Huawei přeci jen stojí na straně západních technologií (a může jen doufat, že něco tak progresivního jako opravdický značkový Apple Store je pod současnou rozlišovací schopností Miloše Zemana a vyhne se bídě, kterou by za podobné gesto od prezidenta mohl dostat).

Podle Karla Havlíčka, místopředsedy vládní rady pro výzkum, vývoj a inovace, který se námluv také zúčastnil, se bez Apple Store nemůžeme stát technologickým lídrem. Zatím nám do takové pozice ještě pár kroků zbývá, ale doufám, že to jednoho dne nebude ta jediná překážka, která by nám na cestě k této pověsti stála.

Pokud to vše půjde obvyklým stylem, tak se žádného otevření bílého obchodu s ikonickým logem bát nemusíme. Ale Andrej Babiš se možná bude bát Tima Cooka, který se bude divit, proč se ani za dva roky nebo za deset let slibovaný krám v secesním domě v památkové zóně neotevře. Z optimistických vět o nadšeném řediteli firmy Apple a v mžiku vytvořeném přípravném týmu se totiž zdá, že Cookovi taky dali číslo na Andrejův mobil.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Test nonstop letů mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem. Rekordní let trval 19 hodin

Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v sobotu v 7:42 místního času přistál po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií se jednalo o nejdelší let s pasažéry na světě. Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl na těchto extrémně dlouhých trasách nabízet od roku 2022.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Chilský prezident po několikadenních násilných protestech zrušil zvýšení cen jízdného

Sebastián Piňera odvolal zvýšení cen jízdenek na metro poté, co násilné protestní akce v posledních dnech ochromily metropoli Santiago de Chile. V reakci na protesty úřady vyhlásily v hlavním městě zákaz vycházení od 22:00 do 7:00 hodin. Demonstranti v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Nepokoje pokračovaly i v sobotu a demonstranti se při nich střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Podle zpravodajského serveru BBC News demonstrace proti zvýšení cen jízdného, které vláda zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny, přerostly v posledních dnech v širší nespokojenost s vysokými životními náklady v hlavním městě. Chile patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země Latinské Ameriky, ale bohatství je zde nestejnoměrně rozděleno a stále častěji se ozývá volání po hospodářských reformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy