Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
11. 11. 2015 11:55

Čech Bohuslav Sobotka se na summitu EU-Afrika stane Polákem. Dokonce Polkou Ewou

Na summitu EU se Bohuslav Ewa Sobotka změní ve vůdce téměř padesátimilionového dvojnároda.
Sobotka si na summitu EU zahraje dvojroli, BohuslavoEwu.
Sobotka si na summitu EU zahraje dvojroli, BohuslavoEwu. | Foto: ČTK

Ve středu se koná summit EU-Afrika. Téma: jak přibrzdit příliv běženců z Afriky na starý kontinent. Na tom není celkem nic výjimečného, je to téma číslo jedna už dávno. Výjimečné je, že se tam český premiér Bohuslav Sobotka stane na chvíli Polákem. Čechopolákem (pozor, nikoli vasrpolákem). Dosluhující polská premiérka Ewa Kopaczová ho požádala, aby na summitu za Varšavu přednesl její postoj.

Poprvé po volbách zasedá polský parlament. Prezident Duda nebyl ochoten upravit svůj program. Podle premiérky Ewy Kopaczové měl Duda tři možnosti: posunout termín zasedání parlamentu, jet na summit sám, nebo požádat jinou zemi, aby Polsko zastupovala.

Doufejme, že se nebude hlasovat. A pokud by se hlasovalo, modleme se, aby Polsko nemělo jiný názor než Česko. Protože Sobotka by zřejmě musel hlasovat oběma rukama jako semafor. V případě stejného stanoviska se slovanskými bratry Poláky by zvedl obě ruce, jako by se vzdával. To by mu okamžitě naše nepoddajná opozice omlátila o hlavu.

V případě rozdílného česko-polského postoje by zvedl jen jednu ruku. Jasné je, že jako sociální demokrat by za Prahu zvedl levou paži, za povolební Varšavu pak jednoznačně pravou.

Pro Sobotku je to hvězdná hodina. Na chvíli se stane jedním z nejmocnějších mužů Evropy, neboť bude úhrnem zastupovat skoro padesát milionů lidí (Polsko nyní čítá 38 milionů 562 tisíc obyvatel). Být summitu přítomen, sledoval bych s velikým zájmem, jestli český předseda vlády zvolí plural maiestaticus, královské množné číslo: „My si myslíme, že...“ třeba že kvóty jsou blbost nebo že o uprchlíky je nutné pečovat u nich doma, ne u nás.

Jenomže, jak víme, kvóty jsou citlivé téma nejen v Česku, ale také mezi námi a Poláky. Na zářijovém zasedání ministrů vnitra byly kvóty „prosazeny na sílu“ (Martin Stropnický) a společenství visegrádské čtyřky (V4: Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) se rozpadlo. Protože Polsko údajně na poslední chvíli cuklo a nehlasovalo proti návrhu. (Ta poslední chvíle trvala týden a Poláci předem sdělili, že mají podmínky, po jejichž splnění kvóty skousnou.)

Zrada nezrada

U nás se to ovšem zhusta bralo jako „zrada“, podraz o to horší, že se ho dopustili bratři Slované. Varšava, ministryně vnitra Teresa Piotrkowská, poté oznámila, že pro ni byla důležitější solidarita s migranty a s Evropou. (Než s námi!) Strašně moc se tehdy zlobil ministr vnitra Milan Chovanec: „Dohoda premiérů byla jednoznačná, že budeme postupovat společně,“ sdělil namíchnutě.

Takže překvapuje, že Kopaczová nyní požádala Sobotku, aby ji v nouzi zastoupil. Omyl, pardon, překvapuje, že jí na to kývl „zrazený“ Sobotka. Vlastně ani to nepřekvapuje, pro něj to je prostě sláva, on náhle vynikne. (Nebo spíš Poláky chápe a není tak antiimigrační jako jeho Chovanec?)

Z dalších Slovanů padalo při zastoupení Polska v úvahu už pouze Slovensko, premiér Robert Fico. Jenomže nejen pro Kopaczovou, ale zřejmě pro Poláky všeobecně, je naprosto nepřijatelné, aby je na summitu zastupoval předseda vlády, který se honosí nálepkou putinovce. To by mohli rovnou požádat Viktora Orbána nebo našeho Miloše Zemana.

Pro Sobotku je to „summitové hlasování obouruč“ (k němuž zřejmě nedojde) docela dobrá vizitka. Poláci ho neberou jako zastánce Putina. Taky však zjevně nepočítají, že by vystoupil s čímkoli kontroverzním. Český premiér prostě těží ze své nevýraznosti. Že ho Poláci zradili, to mu buď nevadí, nebo jim to jako dobrý katolík odpustil.

A to, že je seriózně praktikujícím katolíkem, mu zřejmě taky k přechodnému dvojpremiérství a vedení padesátimilionového dvojnároda pomohlo. Doufejme, že si vzal vyšší podpatky a že se německé kancléřce Angele Merkelové bude dívat pěkně zostra do očí; ne jako nějaký pastýř ubohých deseti milionů oveček, ale jako bača opravdu mocného slovanského stáda.

Ještě jeden aspekt v sobě skrývá zastupování Ewy Kopaczové. ČSSD si zavedla kvóty na ženy. (Tady proti kvótám nebrojí, naopak.) Ale stranu vede muž. Až mu to budou spolustranice vyčítat, může se bránit: Ale chvíli jsem byl Ewa!

 

Právě se děje

Další zprávy