Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
19. 3. 2014 8:00

Babiš a Sobotka kopou další tunel do našeho soukromí

Banky mají již brzy začít krmit centrální registr účtů. Vláda chce vidět do financí firem a jako vždy má jen ty nejlepší úmysly. Vbrzku vznikne další státní zbraň hromadného ničení našeho soukromí.
Ministr financí Andrej ANO Babiš vyměnil boj proti korupci za boj proti daňovým únikům. Inovace.
Ministr financí Andrej ANO Babiš vyměnil boj proti korupci za boj proti daňovým únikům. Inovace. | Foto: Ludvík Hradilek

Politici rádi „bojují“. Nejoblíbenější byl léta boj proti korupci, a přece úplatkářství vesele kvetlo a kvete dál. Nový kabinet se díky Andreji Babišovi inovoval. Nejvíc teď bojuje proti daňovým únikům. Ministři chtějí pro tuto svatou válku nový nástroj – centrální registr účtů (Registr), který by byl krmen denně novými informacemi a na němž by se daly centrálně sledovat veškeré firemní i soukromé účty v zemi... To by byla bomba. Bomba, která vybuchne v našem oklestěném soukromí a ještě víc ho zdemoluje.

Pokud si chcete soukromí uchránit, odstěhujte se hluboko do lesa, kde vás nesledují zvědavé kamery, zrušte účty u bank, nejezděte autem, nemějte telefon a na počítač ani nepomyslete.

Pokud si chcete soukromí uchránit, odstěhujte se někam hluboko do lesa, kde vás nesledují zvědavé kamery, zrušte účty u bank (ale zaměstnavatel vám odmítne posílat výplatu), nejezděte autem, nemějte telefon (chytrý ani blbý), na počítač raději ani nepomyslete. Jinými slovy staňte se poustevníkem, který žije vzdálen davům.

Zpět k Registru. Dennodenně by tu hladovou potvoru měly krmit nejen banky, ale i stavební spořitelny, družstevní záložny a pojišťovny. Údaje z registru by poté měly získávat finanční úřady, dále policie, správa sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovny, notáři i naši milí exekutoři. To už není, že budete nazí, znamená to, že když budou chtít, vyvrhnou na stůl vaše vnitřnosti.

Centrální registr účtů chtěl zavést už Miroslav Kalousek. Když byl ještě ministrem financí.
Centrální registr účtů chtěl zavést už Miroslav Kalousek. Když byl ještě ministrem financí. | Foto: Ludvík Hradilek

Gigantická databáze

Na první pohled je to nevinný záměr. Má jen policii a dalším zvědavcům ulehčit práci. Detektivové se nadále nebudou muset dotazovat zhruba čtyřiceti bank a x spořitelen atd. Dotážou se na jednom místě, kde budou informace nejen o tom, kdo má kde účet, ale též kolik je na něm právě uloženo. Databáze obrovského množství informací.

Registr bude „vědět“ o každém účtu. K tomu přidejme tyto domácí prvky: zhruba třicet zaměstnanců centra, tolik odhaduje ministr vnitra Milan Chovanec, x prodejných policajtů, x prodejných státních zástupců. Dál Finančně analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí, který ve spojení s registrem účtů znamená, že je možné vědět o každé firmě nebo fyzické osobě vše, co se s ní děje prostřednictvím finančních převodů.

Kdo ovládne Registr, bude mít informace o strategii firem, o jejich záměrech, úvěrech, plánech, o jejich momentálním stavu.

Zneužitelnost grandiózní. Kdo tohle ovládne, bude mít informace o strategii firem, o jejich záměrech, úvěrech, plánech, o jejich momentálním stavu, což se dá zneužít strašně lehce. Informace vhodné k vydírání, jež jsou v byznysu i politice k nezaplacení.

Jak bude to hladové zvíře kontrolováno? Jak chráněno proti zneužití? O tom se nemluví. Ochrana zřejmě stejná jako u FAÚ – žádná. Finančně analytický útvar, který vidí do všech finančních převodů v zemi, spadá jen pod ministra financí. On je jeho jediný hlídač. (Poslední tři: Miroslav Kalousek, Jan Fischer, Andrej Babiš...)  

Guvernér České národní banky Miroslav Singer má k Registru výhrady: je podle něj drahý. A stát zná už nyní cesty, jak od bank potřebné informace získat. Banky dnes provozují elektronický systém, kde sdílejí žádosti o výpisy všech bankovních účtů prostřednictvím datové schránky. Požadavky se zpracovávají v řádu hodin a data nejsou shromažďována na jednom místě.

Také vláda Jiřího Rusnoka jednala o zřízení Registru.
Také vláda Jiřího Rusnoka jednala o zřízení Registru. | Foto: Vojtěch Marek

Falešné argumenty

Výkonný ředitel České bankovní asociace Jan Matoušek řekl: „Úřady již nyní dostávají data o klientech, na která mají ze zákona nárok, ale pod kontrolou bank, které mají povinnost chránit data svých klientů. Důsledkem zavedení centrálního registru účtů by bylo, že z bank by každý den odcházela informace o účtech všech klientů. Jinými slovy, v centrálním registru by se objevovala data i o těch klientech, na něž se nikdo oprávněný neptá ani nikdy ptát nebude, a těch je naprosto drtivá většina.“

Základní argument, tedy že policie čeká až měsíc, než sežene výpisy všech účtů nějakého podezřelého, je tedy zjevně lichý, neplatný. Ale nápad s Registrem frčí dál.

Základní argument, tedy že policie čeká až měsíc, než sežene výpisy všech účtů nějakého podezřelého, je neplatný.

Chystat tu zázračnou zbraň na další devastaci našeho soukromí začal Miroslav Kalousek coby ministr financí za TOP 09, později o něm jednala taky vláda Jiřího Rusnoka. Tyhle nápady prostě politikům libě voní, přitahují je. Možná přitom zapomínají, že vidět bude také do jejich účtů a že nebudou mít ani potuchy o tom, kdo a kdy se tam mlsně dívá.

Pokud toto sobotkovci a babišovci chtějí, měli by nás přesvědčit o dvou věcech: že Registr bude skutečně účinný nástroj pro odhalování daňových úniků. Musejí umět popsat, proč nestačí stávající nástroje. A ještě důležitější je, aby zákonem zajistili kontrolu. Nikoli takovou, jak jsou dnes „kontrolovány“ třeba tajné služby, ale skutečnou, rozuměj nepolitickou kontrolu.

To samé platí pro již dnes vznikající Kobru, která má rovněž potírat daňovou kriminalitu a v níž se sejde tajná služba FAÚ, protikorupční policie a daňová a celní správa. Kobra bude shromažďovat informace ze všech těchto útvarů a služeb. Vláda by ale měla nejprve uzákonit reálnou, tedy nejenom „jako“, kontrolu pro speciální složky policie a tajné služby. Kontrola je dnes minimální a pouze politická. K smíchu.

Guvernér ČNB Miroslav Singer argumentuje, že Registr bude drahý.
Guvernér ČNB Miroslav Singer argumentuje, že Registr bude drahý. | Foto: Jan Langer

Babišovsko-sobotkovská finta

Když něco chtějí politici u moci, hned se na tom maká. A naopak. Požadavky na rozšíření pravomocí vznáší dlouhou dobu i civilní tajná služba BIS. Chce vidět do daňových přiznání. Do této změny se premiér Bohuslav Sobotka, ministr financí Andrej Babiš a ministr vnitra Milan Chovanec nehrnou. Čím to? BIS dnes zřejmě „nepatří“ ani ČSSD, ani ANO. Tyto dvě strany BIS a jejího ředitele neovládají. Navíc pro službu tuto novelu chystala Nečasova vláda. Nejdřív vyšší kontrola, pak teprve nějaké změny, pravil Sobotka.

Babiš i Sobotka postupují mazaně. Nesnaží se ovládnout BIS, tedy stávající instituci. Místo toho si chtějí vybudovat své nové instituce a informační zdroje.

Má v tom pravdu. Ale BIS už několik let opakuje, že se hlubší kontrole nebrání. A proč Sobotka nemluví také o kontrole Registru a Kobry? Inu protože je považuje za nástroje své vlády... Babiš i Sobotka postupují mazaně. Nesnaží se ovládnout BIS, tedy stávající instituci. Ono bude dost těžké se dohodnout, koho místo dnešního ředitele Jiřího Langa, nejdéle sloužícího šéfa tajné služby v EU, vybrat. Navíc nejde jen o hlavu služby, ani ta přece celou bisku neovládá, to ví každý. Místo toho si pánové chtějí vybudovat své nové instituce a informační zdroje.

Dá se politikům věřit? Dá se policii a žalobě věřit? Byli bychom blázni, kdybychom jim věřili. Argument tvůrců nových oken či tunelů do našeho soukromí zní obvykle takto: Kdo nic zlého nepáchá, ten se nemá čeho bát. Jinými slovy budeme ti koukat do účtů, do kuchyně, když budeme chtít, tak velmi rychle zjistíme, jaké pohyby na tvých účtech probíhají, ale jsi-li slušňák, tak buď v klidu.

Podle policie se tajné zprávy BIS dostávaly z Úřadu vlády až k Ivo Rittigovi.
Podle policie se tajné zprávy BIS dostávaly z Úřadu vlády až k Ivo Rittigovi. | Foto: Ludvík Hradilek

Jak odstranit nepohodlného

Jenomže tohle všechno je, jak už řečeno výše, strašně snadno zneužitelné. Jen takový malý příklad. Někdo bude hodně vadit. Nějaký nepohodlný místní politik, nějaký věčný šťoural z nevládní organizace, nějaký novinář nebo místní „kverulant“. Tak mu kdosi pošle na účet pěknou sumičku, o které nebude vědět, někdo se „náhodou“ podívá do Registru a druhý den si přečteme v novinách: Panu X přišly na účet podivné peníze. A pan X se může jít klouzat.

Guvernér ČNB Singer argumentuje, že Registr bude drahý. Mnohem vážnější výhrada zní: naše soukromí se rozpadá na prach, rozpadá se soukromí lidí, kteří nebyli, nejsou a nikdy nebudou zločinci či podvodníci.

Pořád chtějí víc a vždy to odůvodňují krásnými úmysly. Nevěřme jim ty jejich sladké řečičky. Braňme své soukromí.

Andrej Babiš tvrdí, že česká ekonomika ročně přichází až o 100 miliard korun. Kupříkladu tak, že podvodné skupiny organizují takzvané karuselové obchody, kdy koncová firma zkrachuje a neodvede státu žádné peníze. Protikorupční policie loni šetřila případy, při kterých až 36 miliard korun nebylo odvedeno na daních. Nejvyšší kontrolní úřad stanovil nedoplatky na daních v roce 2012 na téměř 135 miliard korun. Jsou to velké peníze. Ale zamezí vybudování Registru těmto daňovým únikům? Všechna dosavadní opatření jim nezamezila.

Potíž je, že máme velmi špatné zkušenosti s prací státní správy. Jeden příkládek - podle informací z policie se tajné zprávy BIS dostávaly až do rukou kmotra Ivo Rittiga přes Úřad vlády. Co k tomu dodat? Jestli Úřad vlády neochrání tajné informace, jak je ochrání ti lidé „dole“? Do systému budou mít přístup desítky zaměstnanců a požadavky budou zasílat stovky, tisíce oprávněných osob. Hrozí masivní zneužití, získávání cílených informací na objednávku, s tím můžeme najisto počítat.

Stát má již dnes řadu institucí a útvarů, které mají daňové úniky a korupci na starosti: policii, státní zastupitelství, tajné služby, celní správu, daňové úřady, FAÚ. Mají ohromné pravomoci. Získávají spolu s dalšími, jako je třeba Národní bezpečnostní úřad, miliony detailů z našeho soukromí. Pořád chtějí víc a vždy to odůvodňují krásnými úmysly. Nevěřme jim ty jejich sladké řečičky. Braňme své soukromí.

 

Právě se děje

Další zprávy