Karel Hvížďala | Komentáře
30. 5. 2013 16:00

Cenzurou internetu nikdy terorismus neporazíme

Propaganda islamistů je silnější a účinnější než nejdokonalejší bezpečnostní aparát
Foto: Blogy a názory

"Tito vlci samotáři se chovají jako mstitelé příkoří, které se jim děje údajně všude na světě. Proti tomuto typu nebezpečí je velmi těžké bojovat, protože možnosti prevence jsou omezené: propaganda je tu silnější a hlavně účinnější než nejdokonalejší bezpečnostní aparát," píše v komentáři k posledním teroristickým útokům radikálních islamistů Karel Hvížďala.

Pokusme se nejprve přesněji definovat pojem terorismus a zařadit ho do širšího kontextu. Historici tvrdí: Terorismus, ač se někdy zdá, že jde o nový fenomén, je ve skutečnosti jen jednou z fází násilné evoluce, která vede boj s civilisty za účelem zničení jejich vůle podporovat vůdce nebo politiku, jež vykonavatelům násilí nevyhovuje.

Tato evoluce je stará jako lidstvo samo. I muslimský terorismus má kořeny již ve středověku, kdy se od šíitů odštěpila tajná organizace asasínů, v překladu úkladných vrahů. Její příslušníci se věnovali svaté práci: aby se dostali do náboženské extáze, kouřili hašiš a pak vraždili křesťany.

Teprve v 21. století, za George W. Bushe, po útoku na Spojené státy dne 11. září 2001, se ustálil mezi stratégy pojem teroristická válka a přestalo se s teroristy zacházet jako se zločinci či mafiánskými a drogovými bossy. Tehdy poprvé převládlo přesvědčení, že proti válce vedené teroristy lze úspěšně bojovat pouze vojenskými akcemi, protože i teroristé jsou dobře organizováni, vycvičeni a představují polovojenské jednotky, které operují v civilu.

Rozvoj elektronických médií ale terorismus začíná zásadně měnit. Pokusím se to ukázat na posledních čtyřech teroristických útocích ve Frankfurtu, Bostonu, Londýně a Paříži.

Samotáři a internet

Atentátník Arid Uka, který 2. března 2011 na frankfurtském letišti zabil dva americké vojáky a dva vážně zranil, byl kosovský Albánec. S výkřikem Allahu akbar, Bůh je veliký, vytáhl pistoli a začal střílet na neozbrojené vojáky, kteří nastupovali do autobusu.

Při vyšetřování vyšlo najevo, že jako impuls k tomuto činu mu posloužil videoklip na YouTube, na kterém viděl záběry, jak američtí vojáci znásilňují muslimské ženy. V soudní síni se ukázalo, že se jednalo o úryvky z amerického hraného filmu Redacted, který byl natočen na základě skutečné události v Mahmúdíji. A byl to opět internet, na kterém se pod pseudonymem Abu Reyyan atentátník zapojil do diskusí s jinými muslimy. Na základě právě těchto debat došel k závěru, že jeho bratři a sestry vedou permanentní válku se Spojenými státy, a rozhodl se do ní aktivně vstoupit.

Bratři Carnajevové: Boxer-milovník Borata a pilný student...
Bratři Carnajevové: Boxer-milovník Borata a pilný student... | Foto: Reuters

Atentátníci, kteří zaútočili 15. dubna na účastníky a diváky mezinárodního maratonu v Bostonu, byli bratři Tamerlan a Džochar Carnajevové z jihoruského Dagestánu. Při útoku zabili tři lidi a 264 lidí zranili. První z útočníků při pronásledování zahynul a druhý byl zatčen. Jeden byl boxerem a miloval Borata a druhý byl premiantem na škole.

Na Džocharově webové stránce byly odkazy na videa bojovníků v syrské občanské válce, na islamistické internetové stránky i na weby vyzývající k nezávislosti Čečenska, odkud jejich rodina pochází, na Rusku. Džocharův bratr Tamerlan si na internetu stěžoval, že se v USA necítí doma: „Nemám tady jediného přítele, nerozumím jim." Byl velmi zbožný, přestal pít alkohol a kouřit, protože mu to prý Bůh zakázal. K atentátu použili bratři tlakové hrnce naplněné trhavinami, kuličkami z ložisek a hřebíky. Návod našli na internetu. Podle posledních informací z FBI jde o radikály „samouky" bez vazeb na nějaká organizovaná teroristická uskupení. Pomohli jim jen přátelé.

A 22. května zase zaútočili v Londýně ve čtvrti Woolwich poblíž kasáren dva Britové nigerijského původu na anglického vojáka. Nejprve na něj najeli autem a pak mu nožem a sekáčkem na maso usekli hlavu. Server ITV zveřejnil video, na němž mladý muž tmavé pleti s rukama od krve šermuje sekáčkem na maso a perfektní angličtinou s britským přízvukem křičí: „Přísaháme věčnému Alláhovi, že proti vám nikdy nepřestaneme bojovat!" „Omlouvám se, že to musely vidět ženy. V našich zemích to ale vídají každý den. Nikdy tu nebudete v bezpečí. Svrhněte svou vládu, nezáleží jí na vás," řekl jeden z útočníků. Při výslechu zatčení teroristé dodali, že jednali ve jménu islámu a ve snaze pomstít muslimy, které britští vojáci zabíjejí v zahraničí.

I tady zazněla slova: Allahu akbar! Když přijela policie, došlo k přestřelce. A opět se v této souvislosti píše, že vrazi v Londýně jsou nebezpeční „vrazi samotáři" z řad radikálních islamistů, které policie již znala. Přímé vazby na Al-Káidu neměli, jen kolem nich zřejmě, jak se v posledních dnech ukazuje, bylo pár stejně smýšlejících jedinců. Zase se hovoří v této souvislosti o radikalizaci obou mužů, ke které došlo při sledování internetových serverů, na nichž islámské skupiny uřezávaly hlavy nepřátelům islámu v Sýrii, Afghánistánu a Iráku.

Britská tajná služba o jednom z teroristů a jeho radikálních názorech věděla nejméně tři roky. Michael Adebolajo byl totiž v roce 2010 zatčen v Keni, kde se se skupinou lidí chystal překročit hranice a přidat se k somálskému Šabábu.

A ve Francii byl ve středu 29. května v městečku La Verriere zadržen muž, který v sobotu 25. května v Paříži ve čtvrti La Défense pobodal na krku vojáka, který byl na hlídce společně s policisty. Dle prvních zpráv z policie měl tento muž kontakty s kruhy vyznávajícími radikální islám. Spekuluje se o tom, že útočník mohl být inspirován vraždou v londýnském Woolwichi. Některé záběry s atentátníky, z nichž jeden držel v ruce zakrvavený sekáček na maso, běhají po internetu. Deník Le Parisien s odvoláním na policii uvedl, že pravděpodobný útočník byl zhruba třicetiletý vousatý muž severoafrického původu.

Muž se zakrvácenými rukami v londýnském Woolwichi, kde byl zavražděn voják.
Muž se zakrvácenými rukami v londýnském Woolwichi, kde byl zavražděn voják. | Foto: Reuters

Vojáci už nestačí

Všechny útoky, které jsem popsal, zdá se, mají společného jmenovatele, a tím je nejspíš nespokojenost s vlastním životem, která atentátníky, kteří se pohybují v uzavřené náboženské komunitě, jež pohrdá naší civilizací nebo jí alespoň nerozumí, snadno samoradikalizuje pomocí internetu, a nemusí být přímo napojení ani na Al-Káidu ani na prostředí radikálních imámů. Smrt jejich obětí či jejich vlastní propůjčuje jejich tragickému životu vyšší smysl.

Proti takovýmto jedincům či malým skupinkám už nelze bojovat vojenskými prostředky, a proto je třeba radikálně změnit taktiku. Rovněž se zdá, že tito „vlci samotáři", protože nejsou napojeni na Hizballáh, Islámský džihád a Al-Káidu, se necítí být obhájci islámského „státu" nebo „království", chovají se jako mstitelé příkoří, které se jim děje údajně všude na světě. Proti tomuto typu nebezpečí je velmi těžké bojovat, protože možnosti prevence jsou omezené: propaganda je tu silnější a hlavně účinnější než nejdokonalejší bezpečnostní aparát.

Konec konců tak tomu nejspíš bylo vždycky: Atentátníci na Heydricha nebyli odhaleni gestapem, ale jeden z parašutistů, Karel Čurda, je udal kvůli soustředěné nacistické propagandě. Zřejmě i my musíme proti tomuto typu terorismu použít propagandistické prostředky, protože terorismem trpí již značně i ostatní neradikalizované muslimské komunity v hostitelských zemích, proto by to mohlo mít úspěch.

Cenzura internetu nepomůže, jako ničemu nakonec nezabránila cenzura novin a rozhlasu. Média již od prvního vydání novin v roce 1605 mění soustavně naši civilizaci. Jako na počátku hrála kromě role informační roli socializační, později sjednocující, dnes naši společnost současně globalizují i atomizují; jako vždy měla i svou odvrácenou tvář, podněcovala revoluce, sloužila šíření válečných ideologií, tak dnes modifikují i terorismus, který se obejde bez pevných organizačních struktur, a proto jsou teroristé velmi těžko identifikovatelní.

Bohužel myšlení politiků a vojáků se mění pomaleji než média.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:


 

Právě se děje

před 9 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
před 17 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Koruna zpevnila pod 26 Kč/EUR, silnější byla naposled před covidem

Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 Kč/EUR, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.

Podle Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení. "Naposledy na možnost zvýšení sazeb upozornil v rozhovoru guvernér Rusnok," doplnil.

Česká měna končila proti euru loňský rok kolem úrovně 26,20 Kč/EUR, oslabila během něj vlivem epidemie koronaviru zhruba o tři procenta. Od počátku letoška ale postupně posiluje.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Policie vyšetřuje muže, který hrozil přejetím lidí, pokud se neotevřou restaurace

Kriminalisté navrhli obžalovat dvaašedesátiletého muže z vyhrožování teroristickým trestným činem. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obviněný muž podle policie vyhrožoval na Facebooku, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí podobně jako masová vražedkyně Olga Hepnarová.

"Tato osoba koncem října 2020 umístila pod smyšleným profilem na sociální síť Facebook v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem výhružku všem policistům a členovi vlády," popsal mluvčí aktuální kauzu.

Ibehej doplnil, že policie muže stíhá na svobodě. Za jeho skutek mu hrozí pět až 15 let vězení. O podání obžaloby rozhodne pražské vrchní státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

V Brazílii sílí kritika prezidenta Bolsonara kvůli jeho postoji k pandemii

Do brazilského parlamentu v úterý dorazil další návrh požadující zahájení procesu odvolání prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19, celkem jich už parlament dostal na šest desítek. Podle deníku El País sílí i demonstrace proti Bolsonarovi a do ulic vychází už i řada jeho někdejších příznivců. Zatím ale podle místních médií není velmi pravděpodobné, že by brazilský parlament o sesazení hlavy státu začal jednat.

"Ovšem bylo by chybou se domnívat, že podpora skupiny ´centrao´ je dostatečnou ochranou před veřejným míněním," napsal komentář deníku Folha de S.Paulo s odkazem na skupinu politických stran, které podle něj nemají jasně definovaný program a podporují vládu za benefity pro sebe.

Sílící kritiku hlavy státu v posledních týdnech vyvolává podle deníku El País kolaps nemocnic ve městě Manausu, pomalý rozjezd očkování proti covidu-19 i ukončení vyplácení přímých kompenzací za protikoronavirová opatření.

Brazílie dosud zaznamenala na 8,93 milionu nákaz, z toho téměř 62 tisíc za poslední den, a skoro 220 tisíc úmrtí s covidem-19. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy