Martin Novák Martin Novák | Komentáře
25. 4. 2016 9:00

Černobyl je památník, na který žádný sochař nemá. A nezapomeňte na Závod míru

Nemalujme čerty na zeď, ale jaderné elektrárny jsou dnes pro teroristy svůdným cílem.
Za katastrofou stál politický systém. (Ilustrační foto.)
Za katastrofou stál politický systém. (Ilustrační foto.) | Foto: Reuters

I kdyby se sochaři kdekoliv na světě snažili sebevíc, tak působivý památník režimu sovětského typu, jakým je Černobyl, nikdy nevytvoří. Důvod, proč si katastrofu v jaderné elektrárně opakovaně připomínat (u nás jí z nových výročí konkurují snad jen 17. listopad a 11. září) je prostý. Nezpůsobila ji jaderná energie nebo jaderná technologie, ale státní systém, který havárii umožnil.

Systém, ve kterém se nedbalo na bezpečnost, kde vrchnosti nezáleželo na životech lidí, který umožňoval odvádět nekvalitní práci a nenést za to odpovědnost. Víme už dnes, že obsluhující personál elektrárny nebyl dostatečně vyškolen a samotná konstrukce byla špatná. Když se v některých zemích při zemětřesení zřítí domy, není to často kvůli síle otřesů, ale proto, že stavaři šidí materiál. Černobylská katastrofa by se nestala, kdyby existovala důsledná kontrola.

Je potřeba nezapomínat, jak byla havárie dlouho tajena. Jak se v tehdejších médiích mlčelo a jak jsme oficiálně nevěděli, proč mnozí závodníci a celé národní týmy odřekly na posledních chvíli účast na cyklistickém Závodu míru, který se toho roku zrovna na potvoru mimořádně jel i v Sovětském svazu, namísto obvyklé trasy Polsko–Československo–NDR.

To mimochodem pro ty, kterým se stýská po zlatých časech a tvrdí, jak dnes média mlčí a manipulují.

Druhá věc, proč na Černobyl nezapomenout: Přes veškerou hysterii, rozpoutanou proti islámu a muslimům, je bohužel pravdou, že pro fanatiky je myšlenka vyhodit do povětří jadernou elektrárnu lákavá. Je to jedna z mála možností, jak ještě „překonat“ útoky na letadla, autobusy, tržiště, či obchodní domy.

Toto zkrátka nelze brát na lehkou váhu. Takže spíše než pózování vojáků v maskáčích se samopaly na Václavském náměstí nebo buzerace bezdomovců v pražských parcích týmiž ozbrojenými hlídkami udělají větší službu investice do ochrany a zabezpečení nukleárních reaktorů. Nemalujme čerty na zeď, ale tady teroristé v plánování náskok mít nesmí.

A ještě něco. Jezděme se podívat do Černobylu. Není na tom nic špatného. Kupříkladu to pomůže ukrajinské ekonomice.

 

Právě se děje

Další zprávy