Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
30. 1. 2015 13:30

ODS hnědne. Ukazuje prstem na muslimy, aby zachránila sebe

Glosa Martina Fendrycha: ODS k tomu nemívala nikdy moc daleko, ale teď se jí xenofobní a po útoku na redakci Charlie Hebdo ostře antiislámské postoje šiknou.
Jana Černochová je hlas volajícího na poušti: Obraťme se! Proti islámu.
Jana Černochová je hlas volajícího na poušti: Obraťme se! Proti islámu. | Foto: DVTV

Pro ODS to musí být hrozně smutné - podle čerstvého průzkumu agentury CVVM by získala pouze 6,5 procenta voličských hlasů. Přesně stejně málo jako "nová, pravá pravice" TOP 09. O jeden procentní bod méně než vládní lidovci. A skoro pětkrát méně než hnutí ANO, které jeho lídr Andrej Babiš po komunálních volbách zařadil mezi pravicové subjekty.

Tonoucí modrá ODS se hnědého stébla chytá. Ona k tomu neměla nikdy moc daleko, ale teď se jí xenofobní a po útoku na redakci Charlie Hebdo ostře antiislámské postoje šiknou. Modří zřejmě doufají, že když populisticky zhnědnou, nažene jim to nějaký ten hlásek navíc. Předseda Petr Fiala i někteří další známí politici této zruinované (především vnitřně zruinované) strany zvolili taktiku „záchrany před extremisty“.

Ve čtvrtek v televizním pořadu Máte slovo předseda Fiala mluvil o muslimech v Evropské unii a řekl: „... když se někdo baví o těch problémech, které v Evropě máme, tak ho třeba leckdo obviňuje z extremismu, což je absurdní, protože já tu debatu vedu s odpovědností demokratického konzervativního politika, aby se jí nezmocnili extremisté, jak se to stalo v řadě jiných zemí.“ – Jak (málo) mazané!

Podobně nám to čerstvě v DVTV nastínila poslankyně za ODS a starostka Prahy 2 Jana Černochová: „Pokud politici z demokratických stran nebudou vystupovat na toto téma, tak skutečně může nastat situace, že se tohoto tématu chopí extremisté, a to bych byla velmi nerada... Myslím si, že my jako Česká republika máme poslední šanci to téma, které v tom veřejném prostoru je a bude, tak o něm diskutovat a občanům České republiky dávat naději, že se zástupci zákonodárného sboru o to zajímají...“ ODS jako naše poslední naděje.

Takto Černochová v DVTV vysvětlila, proč v polovině ledna řečnila na Hradčanském náměstí v Praze, na demonstraci sdružení Islám v České republice nechceme. Dodejme, že podle některých informací se shromáždění zúčastnila poměrně velká síla neonacistů. Jeden z organizátorů demonstrace Martin Konvička říká: „Naším dlouhodobým cílem je postavení islámu na roveň nacismu, zákaz jeho šíření, propagace a veřejného vyznávání.“

Vystoupení Černochové v DVTV bylo vskutku výživné. Když ji posloucháte, máte dojem, že u nás žijí statisíce muslimů (nikoliv okolo dvaceti tisíc, z nichž část vůbec islám nepraktikuje), že nám vnucují islámské právo šaría, že neuběhne dlouhá doba a do našeho právního řádu bude povinně zavedena obřízka a chudinky Češky ji budou povinně podstupovat. Poslankyně Černochová se toho zřejmě vážně obává. A ujímá se tématu honem honem, než ho popadnou extremisté. „Já se bojím, že se tady může posunout situace jako ve Francii,“ varuje nás.

Když se jí moderátor DVTV Martin Veselovský otázal: „Jste islamofob?“ Černochová odvětila: „Nejsem. Já jsem liberál.“ Znělo to pěkně. Jenomže ono neuvěřitelné nafouknutí islamistické hrozby u nás (prý se už tisícovka českých muslimů jela školit v právu šaría do Saúdské Arábie, někteří muslimové tu mají dokonce čtyři manželky atd.) o ničem jiném než o islamofobii nesvědčí.

Ale ono je to ještě horší. Ve skutečnosti půjde o islamofobii asi tak stejně jako o to, že je Černochová liberál. Není to skutečná hrůza z islámu, který začíná rychlým tempem polykat dosud sekulární Česko. Je to fobie z konce ODS, neboť tato kdysi mocná strana upadá do nicotnosti.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy