Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
25. 5. 2016 16:55

Česko je dál kuřáků ráj: Babiš podtrhl ČSSD i lidovce. Nabídl oheň voličům z hospod

Je ANO ještě ve vládě? Je v koalici? V podstatě ne. Majitel Agrofertu cítí odpovědnost jen za sebe a svoji firmu.
Volič kuřák byl uspokojen, naladěn na ANO vlnu. Zároveň se pokračuje v habaďůře typu „ANO je proti kouření“.
Volič kuřák byl uspokojen, naladěn na ANO vlnu. Zároveň se pokračuje v habaďůře typu „ANO je proti kouření“. | Foto: DVTV

Neprošel antikuřácký zákon. Po měsících veřejných i poslaneckých debat. Pro ve Sněmovně velmi změkčené zpřísnění zmáčklo tlačítko jen 80 ze 175 přítomných poslanců. K přijetí chybělo osm hlasů. Normu, jež měla původně kouření ve veřejném prostoru tvrdě omezit, nakonec shodilo Babišovo hnutí ANO. Proti hlasovalo 15 babišovců, 16 se zdrželo. Celkem tedy měla vládní koalice (šlo o dohodnutý, společný vládní návrh) mínus 31 hlasů.

Fakta: v Česku kouří 2,3 milionu lidí. Podle výzkumů si zkracují život v průměru o patnáct až osmnáct let. Ještě smutnější fakt: za rok umře v průměru 3,5 tisíce nekuřáků na důsledky pasivního kouření. A v hospodách se dospívající děti často spřátelí s dospěláckou cigaretou.

Má vůbec smysl s dalším omezením kouření přicházet? Jsme v tomhle předpotopní země. Mluví se tu běžně o „svobodě kouřit“ ve veřejných prostorách, v přítomnosti nekuřáků. Ty tisíce mrtvých nekuřáků jsou výsledkem našeho pojetí svobody. A přijít se zákazem před volbami? Nonsens.

Andrej Babiš a jeho ANO předvedli, jak dělají politiku. Nechali antikuřáckou normu dojít až do úplného finále a tam ji slavně „típli“. Proč? Babiš chce zřejmě získat nebo udržet voliče z hospod. Už to předvedl jednou, když v přímém přenosu "zlevnil točenou desítku". Takhle blbě prostinké to je. Jako by ho nezajímala rakovina plic, jazyka, dutiny ústní atd., tedy podstata věci.

Proti může zaznít námitka, že přece zákaz kouření v hospodách podporuje většina (říkají průzkumy). Znamená to, že Babiš jde proti většině? Ale kdepak. Jde mu o voliče z vesnic, o malé hospody, kde hostinští bědují, jak jim zákon vyžene hosty, že to tam bez cigára nejde. Jistě, obecně jsme "pro zdraví", "proti kouření", ale v naší hospodě? V naší vesnici? Ne ne, Babiš moc dobře ví, jak se zavděčit. A těm ve městech je to jedno, ti si snadno najdou nekuřáckou hospodu.

Tenhle politik často popisuje Sněmovnu jako žvanírnu a říká, jak v ní strašně trpí, jaká je to ztráta jeho drahocenného státo-firemního času. Jenomže teď on a jeho poslanci zabili stovky hodin času, který mohl mít smysl. Nehlasováním pro společný vládní zákon zahodili práci expertů i úředníků, legislativců a svých kolegů, armády lidí.

Proč zákon pustili až do finále? Potřebovali, aby voliči z hospod dobře viděli ten výsledek, aby titulky zněly: Poslanci ANO zmařili omezení kouření. Babiš vzkazuje do hospod, knajp, pajzlů & špeluňk: To já! To já, mí drazí kuřáci, vám zachránil čvaňháka. Převrácené myšlení. Babiš a jeho lidé nic nezachránili, přesně naopak. V podstatě podpořili ničení zdraví.

Žvanírna? Tisíce hodin práce v tahu díky ANO

Titulky by měly znít: Babiš a ODS, Babiš a Benda spasili kouření v hospodách. Najednou se nenáviděná modrá strana hodila, najednou je z ní partner, se kterým to pan Agrofert zmáknul. Rozdíl je v tom, že ODS dlouhodobě brojí proti zpřísnění, kdežto ANO jako vládní strana za návrhem stálo.

Dodejme podstatnou věc: pro toto volební období je přijetí nového antikuřáckého zákona skoro jistě zabité. Jednak je pozdě, jednak do tak nejistého podniku by šel s ANO už jen šílenec, jímž Sobotka není. Ani Bělobrádek.

Babiš típl nejen zákon, ale podrazil i předkladatele, ministra Svatopluka Němečka, na něhož má dlouho "žízeň". Němeček po hlasování (po finálním hlasování, ta šaškárna probíhala několikrát) vypadal, jako by spadl pod drezínu. Překvapení, které mu připravil koaliční partner, považuje „za hrubé porušení koaliční dohody, protože šlo o vládní návrh. Stovky a stovky hodin práce, zákon, který nás mohl posunout výrazně v ochraně nekuřáků, spadl, je pryč“.

Šťastně rozhodně nevyhlíželi ani lidovci. Z nich Babiš taky vyrobil naivní blbce. „ANO jasně porušilo koaliční smlouvu," stěžoval si nakvašeně místopředseda Sněmovny Jan Bartošek z KDU-ČSL.

To je sice pravda, ale rozpadne se kvůli tomu koalice? Ani náhodou. Babiš si může dělat, co chce. Necítí odpovědnost vůči vládě, jen vůči sobě. Předvedl čistokrevný podraz. No a co? Nějaký Sobotka a Bělobrádek ho nezajímají. A popravdě to teď vypadá, že šéf ANO poněkud zapomněl na lidi, kteří umírají na důsledky dobrovolného či nedobrovolného kouření.

Hra se hraje dál. Volič kuřák byl uspokojen, naladěn na ANO vlnu. Zároveň se pokračuje v habaďůře typu „ANO je proti kouření“. Šéf zdravotnického výboru Rostislav Vyzula (ANO) pravil, že jeho strana nemohla podpořit zákon kvůli kuřárnám v restauracích a dalším výjimkám. (Kuřárny ve třetím čtení prosadil Marek Benda z ODS. V dílčím hlasování prošly.) "To nebyl protikuřácký zákon. To byl kuřácký zákon," děl Vyzula.

Věřit takovým lidem? To je jako jít po čerstvém ledu na rybníku a naivně si myslet, že mašíruju po betonové dálnici.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 1 hodinou

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy