Luděk Navara Luděk Navara | Komentáře
24. 4. 2019 11:00

Česko, země překvapení: očekávejte neočekávatelné, na dálnici i v politice

V zemi, kde vládne jistá míra neočekávanosti, snáze využijí překvapení jako metodu ti, kteří nemusí mít vždy čisté úmysly.
Země překvapení. (Snímek Andreje Babiše z návštěvy Mostu.)
Země překvapení. (Snímek Andreje Babiše z návštěvy Mostu.) | Foto: Facebook Andreje Babiše

Asi takhle: u českých dálnic chybí u většiny nájezdů v protisměru varovné tabule. Všichni to vědí, roky se o tom mluví. Letos v březnu bylo osazeno několik na zkoušku; od té doby nic. Statistika říká, že za rok do protisměru vjede kolem tří set řidičů. Logika v tom žádná není: ale na dálnicích za miliardy korun tak kvůli tabulím za pár tisícovek není o nebezpečná překvapení nouze.

Možná tenhle příklad s tabulemi dobře ilustruje nepřekvapivost překvapení v tuzemsku: ať se podíváte kamkoli, na politiku nebo běžný život; podivná překvapení hrozí všude. Sněmovna právě odsouhlasila zdanění náhrad za církevní restituce, ačkoli byly předtím podepsány závazné smlouvy a druhá strana očekává jejich plnění podle původního znění. Samozřejmě že to skončí u soudu, logika v tom také žádná není, jen otázky: proč se smlouvy s církvemi uzavíraly, když se nyní mění? Byl to závazek státu, nikoli jedné či druhé politické strany. A jak psal Karel Čapek v knize O věcech obecných, v kapitole o loajalitě: Chceš-li zlepšit zákony nebo instituce, nezačneš tím, že je budeš porušovat. Platit by to nemělo jen pro zákony, ale také dohody či závazky nebo i pouhé zvyky či očekávání.

Protože jen tak se buduje důvěra včetně důvěry ve stát.

Podívejme se na současné dění kolem ministra spravedlnosti: ten stávající ze dne na den skončí, skoro to vypadá, že z donucení: každopádně skončí neočekávaně, nepředcházelo varování, nikdo s ním nebyl nespokojen, zdálo se. Místo něj nastoupí nová ministryně: ta mluví překvapivě o změnách ve fungování státních zástupců. V televizním studiu dění komentuje prezident unie státních zástupců, který se diví: některé návrhy slyší poprvé. "Je to vůbec možné?" Divíte se zase vy té směsi překotných rozhodnutí a překotných plánů.

Samozřejmě že vám to skoro každý vysvětlí a velmi jednoduše: totiž, že "to je všechno politika", že zdanění náhrad za církevní restituce prosadili komunisté, víte, řeknou vám: ti mají nyní vliv, který předtím neměli, a loajalitu ke státu (tradičně) žádnou. A taky řeknou, že hru s ministrem spravedlnosti rozehrál zase premiér, který je trestně stíhán. Ani ten nemá loajalitu ke státu? Když ho příslušné  instituce toho stejného státu navrhují stíhat? Skoro všichni tuší, že není v principu správné, aby takový člověk byl premiérem, přesto se najde dost těch, kteří tu "hru" s překvapením a důvěrou ke státu hrají, a to s překvapivě velkým nasazením; zdá se, že jak ve prospěch toho stíhaného premiéra, tak i těch (neloajálních) komunistů.

Někdo může zase tvrdit, že i taková bývá politika, ale je to omyl: takovou politiku by nikdo ve skutečnosti neměl přijímat, a už vůbec ne úvahy, zda nejde jen o nutné zlo, aby se ten či onen v politice udržel. My máme obecné právo chtít, aby se věci veřejné děly předvídatelně, a ne naopak. Aby byly logické a člověk nemusel být nepřetržitě ve střehu, zda politika už nesměřuje k bourání jistot, očekávání, či dokonce neochromuje kontrolní instituce.

Základem je ovšem ta předvídatelnost obecně; protože, jak píše Čapek (tentokrát v knize Zahradníkův rok, kapitola Příprava): "Budoucnost není před námi, neboť je už tady v podobě klíčku; je už mezi námi." Platí to ovšem i naopak: v zemi, kde vládne jistá míra neočekávanosti, snáze využijí překvapení jako metodu ti, kteří nemusí mít vždy čisté úmysly.

Předvídatelnost; ta je totiž klíč(k)em k důvěře nejen v politice: chcete stavět dům a mít jistotu, že se vám to podaří? Stavební řízení v tuzemsku trvá podobně dlouho jako v Bangladéši. Současně je málo bytů a jsou drahé. Každý, kdo stavěl, ví, jaký je to problém: Očekáváte, že třeba tohle bude jednou z těch hlavních politických agend; ale překvapivě není. Změnit stavební řízení je opravdu složité, ale v tom problém nejspíš není; zřízení varovných tabulí u dálnic v protisměru se zdá být jednoduší, ale také se to z nějakého důvodu nedaří.

Na druhé straně jistou prozíravost či předvídatelnost vidíme: Hnutí ANO změkčilo svůj morální kodex v bodě, který se týká trestního stíhání reprezentantů strany. Už před dvěma lety.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Britská policie řešila tanker v Lamanšském průlivu. Na palubě byli černí pasažéři

Britská policie spolu s pobřežní a pohraniční stráží v neděli zasahovaly kvůli incidentu na ropném tankeru v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Důvodem bylo několik černých pasažérů, kteří podle sdělení policie slovně vyhrožovali posádce. Informovala o tom agentura Reuters. Rozhlas ostrova Wight večer oznámil, že operace skončila zatčením sedmi podezřelých.

"Na palubě tankeru bylo několik černých pasažérů, kteří slovně vyhrožovali posádce. Nikdo nebyl zraněn," uvedla policie v prohlášení. BBC citovala právníky řeckého majitele lodi, podle nichž "stoprocentně nejde o únos", jak se předtím také spekulovalo.

K lodi, která se plaví pod liberijskou vlajkou, vyrazila v neděli plavidla pobřežní stráže i vrtulníky. Tanker Nave Andromeda, dlouhý 228 metrů, podle AP vyplul 6. října z Lagosu v Nigérii a do jihoanglického přístavu Southampton měl dorazit dnes dopoledne.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Gebre Selassie přihrál na gól při remíze Brém s Hoffenheimem

Fotbalisté Brém v sestavě s českými reprezentanty Jiřím Pavlenkou a Theodorem Gebre Selassiem, který přihrál na gól, remizovali v utkání 5. kola německé ligy s Hoffenheimem 1:1. Wolfsburg poprvé vyhrál, po předchozích čtyřech remízách porazil nováčka z Bielefeldu 2:1.

V dresu Hoffenheimu podobně jako ve čtvrtečním zápase "liberecké" skupiny Evropské ligy s Crvenou zvezdou Bělehrad (2:0) absentoval kvůli nákaze koronavirem Pavel Kadeřábek. Brémy se ujaly vedení v páté minutě, poté co Gebre Selassieho přízemní centr z pravého křídla zakončil Maximilian Eggestein. Pavlenka kapituloval ve 22. minutě po střele Dennise Geigera do horního rohu branky.

Wolfsburg posunulo k prvnímu tříbodovému zisku povedených 80 sekund v 19. a 20. minutě. "Vlci" nejprve skórovali z nacvičeného signálu po přímém volném kopu, poté co Maximilian Arnold našel za zdí postaveného Wouta Weghorsta.

Druhá branka padla po chybě hostů v následné rozehrávce. Vybojovaný míč se po sérii doteků dostal až k Arnoldovi, jenž se po gólové asistenci zapsal i mezi střelce. Bielefeld snížil až deset minut před koncem ranou Svena Schipplocka uvnitř šestnáctky.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Wolfsburg - Bielefeld 2:1 (19. Weghorst, 20. Arnold - 80. Schipplock), Brémy - Hoffenheim 1:1 (5. Eggestein - 22. Geiger).

Tabulka:

1. Lipsko 5 4 1 0 12:3 13
2. Bayern Mnichov 5 4 0 1 22:8 12
3. Dortmund 5 4 0 1 11:2 12
4. Stuttgart 5 2 2 1 10:6 8
5. Mönchengladbach 5 2 2 1 8:8 8
6. Brémy 5 2 2 1 7:7 8
7. Eintracht Frankfurt 5 2 2 1 7:9 8
8. Hoffenheim 5 2 1 2 9:7 7
9. Augsburg 4 2 1 1 5:3 7
10. Wolfsburg 5 1 4 0 4:3 7
11. Union Berlín 5 1 3 1 8:6 6
12. Leverkusen 4 1 3 0 3:2 6
13. Freiburg 5 1 3 1 6:9 6
14. Bielefeld 5 1 1 3 4:8 4
15. Hertha Berlín 5 1 0 4 9:12 3
16. Kolín nad Rýnem 5 0 2 3 5:9 2
17. Schalke 5 0 1 4 2:19 1
18. Mohuč 5 0 0 5 4:15 0
Další zprávy