Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
4. 9. 2014 13:55

Český národní zájem: chránit nás před agresivními Rusy

Glosa Martina Fendrycha: Vláda ve středu jednala o sankcích EU. Premiér Sobotka se bude snažit v Bruselu prosadit, aby nepoškodily export českých soustruhů. Tedy ani Rusko.
Pokud jde o sankce vůči Rusku, Sobotka babišovatí.
Pokud jde o sankce vůči Rusku, Sobotka babišovatí. | Foto: ČTK

Ve středu se na vládě hovořilo o českém přístupu k dalším, ostřejším sankcím, které chce EU uvalit na Rusko. Debata zřejmě dosti zvláštní a podle svědectví velmi bouřlivá. Lidovci „zlobili“ a chtěli odsoudit ruskou agresi. Marně. Zbylí Češi (a Slovák) ve vládě stáhli ohon.

Bohuslav Sobotka (ČSSD) veřejně mluví o ruské agresi na Ukrajině. Dnes už Moskva nemůže předstírat, že masivně nepodporuje proruské separatisty. Premiér řekl: „Podle mého názoru by Rusko mělo převzít odpovědnost za to, co se na východě a jihu Ukrajiny odehrává, a mělo by se aktivně postavit k úsilí Petra Porošenka o naplnění jeho mírového plánu a o dosažení příměří v tomto regionu.“

České tajné služby (tedy vojenská i civilní rozvědka) odhadují, že je v místech ukrajinských bojů nasazeno okolo pěti tisíc ruských vojáků. Zřejmě nikoli pod přímým velením Rusů, ale nepochybně jde o ruské vojáky. Tyto informace ve svých tajných zprávách vládě předávají. (Podle dalších zdrojů také informace o propagandistickém působení Rusů v Česku.)

Nejen to. Jednání vlády byl přítomen i Zemanův velvyslanec v Moskvě, bývalý letec-kosmonaut a bývalý europoslanec za komunisty Vladimír Remek. Ten na jednání kabinetu údajně hovořil o tom, že Rusko již považuje Krym za své území a basta. O poloostrovu se s nikým bavit nebude. (Remek je, to si musíme uvědomit, spíše ruským velvyslancem na české ambasádě v Moskvě než českým ambasadorem.)

Vláda tedy velmi přesně ví, co se na jihu a východě Ukrajiny odehrává a o co Rusko usiluje. Ministři nemohli přeslechnout silácké výroky Vladimira Putina o tom, že „když budu chtít, zaberu Kyjev za čtrnáct dnů“. (Sdělil šéfovi Evropské komise Josému Manuelu Barrosovi v rozhovoru.) Známy jsou Putinovy výhrůžky ruskými jadernými zbraněmi.

Sobotka (snad) není Klaus

Z toho všeho vyplývá, že jsme vážně ohroženi. Putin testuje, kam až mu Západ dovolí zajít. Víme, že zranitelný je dnes především ekonomicky. - A do toho předseda ČSSD Sobotka hraje svoji hru s proruskou částí sociální demokracie. Hraje o sebe, ale ohání se, dost odporný a hodně oblíbený zvyk, českými národními zájmy. „Naše připomínky se týkají zejména zboží dvojího určení, kde se obáváme, že by mohlo dojít k ohrožení našeho strojírenského exportu do Ruska, který je buď realizován, nebo v krátkém čase plánován,“ oznámil po jednání vlády.

Slyšíme správně: premiér Sobotka chce do Ruska vyvážet zboží dvojího určení, to jest takové, které může sloužit jak civilním, tak ale také vojenským účelům. Takže český národní zájem je vyvézt do Ruska staré tramvaje a obráběcí stroje, ale taky zboží vhodné pro ruskou, Evropu ohrožující armádu? A český národní zájem je postavit se proti sankcím EU? Není náhodou dnes jediným skutečným českým národním zájmem držet basu v Evropské unii a Severoatlantické alianci? Protože bez nich jsme jen holá kuřátka v zubech lišky Putina.

Sobotka není Václav Klaus. (Snad.) Ví moc dobře, že dnes existuje jeden masivní český národní zájem: chránit nás před Putinem, chránit nás před agresivními Rusy.

Pro Sobotku musí být velmi nepříjemné, co se stalo ve Francii. Prezident François Hollande pozastavil prodej první ze dvou hypermoderních vojenských lodí Mistral Rusku. Prodej je zřejmě odložen až do listopadu. Celkem logicky - bylo by šílené prodat Mistral ruské armádě, aby pak s lodí ničila spojence NATO. Pro Sobotku nepříjemné, protože prodej Mistral Rusům byl silným argumentem proti sankcím. (My budeme trpět, Francouzi obchodovat.) Nepochybujme, že válečná loď má poněkud jinou hodnotu než český soustruh.

Dalo by se říct, že Francii to došlo. A Sobotkovi to nedošlo? Tohle všecko on dobře ví. Jenom se nedokáže zbavit strachu o své předsednické místo v ČSSD. Političtí analytici říkají: Není státník, je jen regionální politik. Jinak by sankce nezpochybňoval.

Sobotka je sice nevýrazný politik, poměrně slabý politik, ale není to Andrej Babiš, který proti sankcím uvaleným na Rusko hlasitě vystupuje a zpochybňuje je. Na vládě měl říct (citovalo Právo), že Rusko se určitě „podělá“, když mu nepošleme české zboží. Sobotka je jinde, nemá minulost poznamenanou přátelskými (a údajně nevědomými) schůzkami s estébáky, kteří, jak známo, poslouchali ruské poradce.

Jak to tedy s českým postojem k sankcím dopadne? Zůstane schizofrenní? Tedy že sice víme, co Rusko dělá, ale děláme, že to nevíme? Odhaduji, že Sobotka české připomínky vznese, ale neuplatní právo veta. Doufejme, že jen hraje hru se svou oranžovou stranou. Předvádí, jak je rozvážný. Po klausovsku „hájí národní zájmy“, ale právo veta neuplatní. Sobotka není Václav Klaus. (Snad.) Ví moc dobře, že dnes existuje jeden masivní český národní zájem: chránit nás před Putinem, chránit nás před agresivními Rusy.

 

Právě se děje

Další zprávy