Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
4. 9. 2014 13:55

Český národní zájem: chránit nás před agresivními Rusy

Glosa Martina Fendrycha: Vláda ve středu jednala o sankcích EU. Premiér Sobotka se bude snažit v Bruselu prosadit, aby nepoškodily export českých soustruhů. Tedy ani Rusko.
Pokud jde o sankce vůči Rusku, Sobotka babišovatí.
Pokud jde o sankce vůči Rusku, Sobotka babišovatí. | Foto: ČTK

Ve středu se na vládě hovořilo o českém přístupu k dalším, ostřejším sankcím, které chce EU uvalit na Rusko. Debata zřejmě dosti zvláštní a podle svědectví velmi bouřlivá. Lidovci „zlobili“ a chtěli odsoudit ruskou agresi. Marně. Zbylí Češi (a Slovák) ve vládě stáhli ohon.

Bohuslav Sobotka (ČSSD) veřejně mluví o ruské agresi na Ukrajině. Dnes už Moskva nemůže předstírat, že masivně nepodporuje proruské separatisty. Premiér řekl: „Podle mého názoru by Rusko mělo převzít odpovědnost za to, co se na východě a jihu Ukrajiny odehrává, a mělo by se aktivně postavit k úsilí Petra Porošenka o naplnění jeho mírového plánu a o dosažení příměří v tomto regionu.“

České tajné služby (tedy vojenská i civilní rozvědka) odhadují, že je v místech ukrajinských bojů nasazeno okolo pěti tisíc ruských vojáků. Zřejmě nikoli pod přímým velením Rusů, ale nepochybně jde o ruské vojáky. Tyto informace ve svých tajných zprávách vládě předávají. (Podle dalších zdrojů také informace o propagandistickém působení Rusů v Česku.)

Nejen to. Jednání vlády byl přítomen i Zemanův velvyslanec v Moskvě, bývalý letec-kosmonaut a bývalý europoslanec za komunisty Vladimír Remek. Ten na jednání kabinetu údajně hovořil o tom, že Rusko již považuje Krym za své území a basta. O poloostrovu se s nikým bavit nebude. (Remek je, to si musíme uvědomit, spíše ruským velvyslancem na české ambasádě v Moskvě než českým ambasadorem.)

Vláda tedy velmi přesně ví, co se na jihu a východě Ukrajiny odehrává a o co Rusko usiluje. Ministři nemohli přeslechnout silácké výroky Vladimira Putina o tom, že „když budu chtít, zaberu Kyjev za čtrnáct dnů“. (Sdělil šéfovi Evropské komise Josému Manuelu Barrosovi v rozhovoru.) Známy jsou Putinovy výhrůžky ruskými jadernými zbraněmi.

Sobotka (snad) není Klaus

Z toho všeho vyplývá, že jsme vážně ohroženi. Putin testuje, kam až mu Západ dovolí zajít. Víme, že zranitelný je dnes především ekonomicky. - A do toho předseda ČSSD Sobotka hraje svoji hru s proruskou částí sociální demokracie. Hraje o sebe, ale ohání se, dost odporný a hodně oblíbený zvyk, českými národními zájmy. „Naše připomínky se týkají zejména zboží dvojího určení, kde se obáváme, že by mohlo dojít k ohrožení našeho strojírenského exportu do Ruska, který je buď realizován, nebo v krátkém čase plánován,“ oznámil po jednání vlády.

Slyšíme správně: premiér Sobotka chce do Ruska vyvážet zboží dvojího určení, to jest takové, které může sloužit jak civilním, tak ale také vojenským účelům. Takže český národní zájem je vyvézt do Ruska staré tramvaje a obráběcí stroje, ale taky zboží vhodné pro ruskou, Evropu ohrožující armádu? A český národní zájem je postavit se proti sankcím EU? Není náhodou dnes jediným skutečným českým národním zájmem držet basu v Evropské unii a Severoatlantické alianci? Protože bez nich jsme jen holá kuřátka v zubech lišky Putina.

Sobotka není Václav Klaus. (Snad.) Ví moc dobře, že dnes existuje jeden masivní český národní zájem: chránit nás před Putinem, chránit nás před agresivními Rusy.

Pro Sobotku musí být velmi nepříjemné, co se stalo ve Francii. Prezident François Hollande pozastavil prodej první ze dvou hypermoderních vojenských lodí Mistral Rusku. Prodej je zřejmě odložen až do listopadu. Celkem logicky - bylo by šílené prodat Mistral ruské armádě, aby pak s lodí ničila spojence NATO. Pro Sobotku nepříjemné, protože prodej Mistral Rusům byl silným argumentem proti sankcím. (My budeme trpět, Francouzi obchodovat.) Nepochybujme, že válečná loď má poněkud jinou hodnotu než český soustruh.

Dalo by se říct, že Francii to došlo. A Sobotkovi to nedošlo? Tohle všecko on dobře ví. Jenom se nedokáže zbavit strachu o své předsednické místo v ČSSD. Političtí analytici říkají: Není státník, je jen regionální politik. Jinak by sankce nezpochybňoval.

Sobotka je sice nevýrazný politik, poměrně slabý politik, ale není to Andrej Babiš, který proti sankcím uvaleným na Rusko hlasitě vystupuje a zpochybňuje je. Na vládě měl říct (citovalo Právo), že Rusko se určitě „podělá“, když mu nepošleme české zboží. Sobotka je jinde, nemá minulost poznamenanou přátelskými (a údajně nevědomými) schůzkami s estébáky, kteří, jak známo, poslouchali ruské poradce.

Jak to tedy s českým postojem k sankcím dopadne? Zůstane schizofrenní? Tedy že sice víme, co Rusko dělá, ale děláme, že to nevíme? Odhaduji, že Sobotka české připomínky vznese, ale neuplatní právo veta. Doufejme, že jen hraje hru se svou oranžovou stranou. Předvádí, jak je rozvážný. Po klausovsku „hájí národní zájmy“, ale právo veta neuplatní. Sobotka není Václav Klaus. (Snad.) Ví moc dobře, že dnes existuje jeden masivní český národní zájem: chránit nás před Putinem, chránit nás před agresivními Rusy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy