Pavel Baroch | Komentáře
9. 2. 2011 11:30

Chalupa zlepšuje život? Tak ať neruší Zelenou úsporám

Ministr životního prostředí má hned na začátku vládní kariéry životní příležitost
Kvalita života je základ (Tomáš Chalupa na snímku z předministerské éry)
Kvalita života je základ (Tomáš Chalupa na snímku z předministerské éry) | Foto: tomaschalupa.cz

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa má hned po měsíci v úřadě životní příležitost. Může ukázat, že je skutečně zkušeným a talentovaným politikem, jak o něm básnil premiér Petr Nečas při oficiálním jmenování.

Ta příležitost se jmenuje Zelená úsporám. Chalupovým úkolem by mělo být program zachránit - a ne ho nechat potopit.

"Problematice životního prostředí věnuje tato vláda velkou pozornost, protože primárně jde o kvalitu života lidí, kteří žijí v této zemi," prohlásil Nečas, když Chalupu navrhoval prezidentovi jako nového ministra.

Převedeno do reality, Zelená úsporám je přesně to, co může "kvalitě života" prospět. Díky zateplení se sníží exhalace z domácího vytápění, lidé ušetří na topení tisíce. A pokud si vymění starý uhelný kotel, který do okolí vypouští hromadu síry a rakovinotvorných látek, za šetrnější vytápění nebo ohřev vody, ovzduší se pročistí ještě víc.

Na Zelenou úsporám sedí i další věta, kterou Nečas Chalupu vyprovázel na vládní kariéru: "Chceme jít cestou spíše praktických kroků, praktických řešení, které reálně vedou ke zlepšení stavu životního prostředí."

Zlatá slova. V mnoha malých obcích je právě znečištění ovzduší z domácího vytápění ekologickým problémem číslo jedna. A Zelená úsporám je jediný program, kde o státní dotaci může požádat soukromá osoba, rodina, domácnost.

Ačkoli Zelená úporám určitě není stoprocentně dokonalá, ačkoli může být pro mnoho zájemců složitá a byrokratická, poslední měsíce ukázaly, že se program stal mimořádně úspěšným a populárním. O peníze se přihlásilo na 200 tisíc domácností. A to ještě spousta lidí, třeba z oblastí postižených posledními povodněmi, ještě ani žádost o dotaci nestačila podat.

Pokud se teď zavře krám a stáhne roleta, bude takřka nemožné program znovu restartovat. Zelená úsporám už bude mít pověst akce, která musela předčasně skončit. Každý ministr financí pak může zájemce o obnovení zelené podpory utřít, že z toho zase bude malér... Jako tenkrát v roce 2011.

Ministr Chalupa není v jednoduché situaci a jeho hlavní nevýhodou samozřejmě je, že současný stav zdědil. Nebyl to on, kdo na podzim program (zatím jen) pozastavil. To, že je novým členem vlády ovšem může otočit ve svou výhodu, a získat pro Zelenou úsporám "překlenovací" peníze. Třeba z dividend ČEZ, jak to navrhuje Hnutí Duha.

Pokud se o problému začne bavit s Miroslavem Kalouskem, třeba najdou i jiné zdroje, aby Zelená úsporám - byť třeba jen v minimalistické podobě - mohl fungovat do roku 2013, kdy může mít stát znovu k dispozici peníze z prodeje emisních povolenek.

Stát dával peníze na něco bohulibého, ale pak se mu to poněkud vymklo z rukou. Příběh dotací na zateplování začíná připomínat solární elektrárny.
Stát dával peníze na něco bohulibého, ale pak se mu to poněkud vymklo z rukou. Příběh dotací na zateplování začíná připomínat solární elektrárny. | Foto: Pavel Baroch

Jen pár dní poté, co byl ve funkci, ovšem Chalupa Zelenou úsporám zpochybnil. A spíše žadatele o státní příspěvek znervóznil, než uklidnil. I jeho další výroky ukazují spíš na to, že noví žadatelé ostrouhají. "Musím říct, že rozhodnutí, která budeme muset přijmout, nebudou populární," řekl například.

Česká vláda a státní úřady jsou mistry v tom, jak odstartovat velkolepé a mnohdy i bohulibé projekty, poslat do nich miliardy, aby po čase zjistily, že se jim vymkly z opratí. Pak se sahá po kbelíku s vodou a hasí požár. Samozřejmě při tom úřady vymáchají i občany či podnikatele, kteří za nic nemohou, jen se drželi zadání státu. Nejčerstvějším příkladem je nezvládnutý rozvoj fotovoltaických elektráren.

Chalupa má ale ještě pořád šanci, aby Zelená úsporám neskončila podobně.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy