Josef Tuček | Komentáře
26. 3. 2007 21:25

Čím chce ještě překvapit Václav Klaus?

Václav Klaus napsal o globálním oteplování dopis americkému Kongresu a chystá na toto téma celou knihu. Může z ní ještě udělat bestseller?

Prezident rád mluví o tom, že žádné ekologické problémy nejsou. Teď o tom ještě napíše. Námět přímo tryská z jeho nitra. Jak řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny, o Vánocích začal psát článek, v němž by vysvětlil, že globální oteplování neexistuje. Jenže článek se mu rozšířil na knížku, kterou vydá během několika měsíců.

Potíž je v tom, že Klaus bude až druhý. Přesně totéž už v roce 2004 pod názvem State of Fear (česky Říše strachu) napsal někdo jiný: autor literatury sci-fi Michael Crichton, proslulý zejména nápadem na vzkříšení dinosaurů v knížce Jurský park.

M. C.: Výmysl
V. K.: Falešný mýtus

Crichton své teze oděl do hávu dobrodružného příběhu, ale jinak se jeho názory nedají od Klausových příliš rozeznat.

Crichton píše, že globální oteplování je výmysl. Klaus o oteplování říká, že to je falešný mýtus.

Michael Crichton, promovaný lékař, do své knihy zařadil odkazy na práce klimatologů. Přečetl si je a usoudil, že jejich závěry jsou mylné. Tak to vysvětlil v rozhovoru pro časopis New Scientist.

Úplně stejně ekonom Václav Klaus o sobě říká (v rozhovoru pro Hospodářské noviny), že jako vědecky založený člověk přece umí číst vědecké reporty.

Na žádného z nich si tedy jen tak někdo nepřijde. Natož nějaká Mezivládní komise pracující při OSN, do jejíchž závěrů přispívá přes dva tisíce odborníků z celého světa a která ke všemu dochází k jiným závěrům než Klaus a Crichton.

M. C.: Teroristé
V. K.: Postkomunisté

Oba autoři nezávisle na sobě umějí strašit tím, jak jsou ochránci životního prostředí nebezpeční.

Crichton je ve své knížce dokonce nechá odpálit nálož pod mořem, aby vznikla vražedná vlna tsunami a ukázala světu hrozbu změn klimatu. Je to vskutku překvapivý nápad, protože podmořské zemětřesení a následné tsunami vůbec nijak s globálním oteplováním nesouvisejí.

Václav Klaus zločinnost environmentalistů stejně neotřele vidí v tom, že podle jeho soudu pokračují ve válce proti celému svobodnému světu po pádu komunismu.

M. C.: Skrytý za vymyšlenou postavou
V. K.: Bojuje sám za sebe

V čem tedy vlastně může Václav Klaus Michaela Crichtona překonat? Snad jen v osobním nasazení.

Americký spisovatel napsal, že rozsáhlá skupina lidí záměrně vymýšlí hrozby, třeba ekologické, které mají obyvatelstvo světa udržet ve strachu. Toto odhalení vložil do úst epizodní postavě potrhlého profesora Hoffmana, který ji v knížce vysvětluje.

Profesor Václav Klaus se však určitě nebude za nikoho skrývat a spiknutí zelených jistě vysvětlí sám za sebe.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy