Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
2. 5. 2014 21:50

Co Čech, to právník. Paragrafy jsou adrenalinová zábava

Komentář: „Dobře fungující stát“ chrlí zákony a zároveň lidem komplikuje to, aby si je vůbec mohli přečíst. Natož se v nich vyznat.
České zákonodárství jde ve stopách slavného rodáka.
České zákonodárství jde ve stopách slavného rodáka. | Foto: ČTK

Není to zrovna šťavnatá mediální materie. Ta informace by zapadla i jindy, natož v týdnu, kdy národ rozrušila smrt zpěvačky a vzápětí uklidnil prodloužený víkend. Pokusme se ji tedy připomenout: Stát z různých technických důvodů opět odložil své projekty eSbírka a eLegislativa, čili internetové portály, na kterých by si každý mohl se zárukou spolehlivosti číst zákony ve znění, v jakém zrovna oficiálně platí. Včetně textového vyhledávání a jiných vymožeností.

Důležité je slovo oficiálně. Je to neuvěřitelné, ale žádné takové místo, kde by občan mohl získat – zdarma - státem zaručené a v rámci možností uživatelsky příjemné informace o zákonech, na internetu dosud neexistuje. Zájemci si musí vystačit se soukromými projekty, s „oskenovanou“ papírovou verzí Sbírky zákonů, případně s vlastní googlovací kreativitou.

Bohužel, už nestačí poslat na náves tambora ani vylepit po nárožích císařský manifest. Psaná pravidla, co smíme a co ne, se zahušťují den ze dne a pravděpodobně není cesty zpět. Předat občanům a institucím informaci „jak se chovat“ je za těchto okolností veřejným zájmem číslo 1. Na čem jiném by si měl stát nechat záležet?

Každou chvíli je slyšet výčitka, že to či ono „není ošetřeno zákonem“, že zákon něco „jasně neříká“, že je potřeba „zpřesnit legislativu“, a tak dále. Výsledkem je zákonodárné údernictví a džungle paragrafů.

I kdyby měl kvalitní, aktualizovaný „bedekr po zákonech“ přijít na polovinu toho co opencard, vypadá to jako na naše poměry velmi výhodná veřejná investice.

Víra v psané právo je na jednu stranu absolutní, na druhou stranu v podstatě sebevražedná. Je zkušeností ověřeno, že všechno se znormovat nedá a že čím víc toho do zákonů napíšeme, tím víc toho tam bude chybět. Viz i zákony profesora Parkinsona.

Stát produkuje zákony, samy o sobě málo srozumitelné. Dobře, to má někdy i objektivní příčiny, s přimhouřením oka se dá uznat, proč se jako na běžícím pásu mění živnostenský zákon, trestní zákoník, daňové předpisy nebo správní poplatky. Doba šílí. Evropa volá. Pro to, aby lidem ještě komplikoval studium těch komplikovaných zákonů, už stát ale žádné alibi nemá.

Je jedno, jestli se to bude jmenovat eSbírka a eLegislativa, nebo jinak. A neumím posoudit, jestli víc než půlmiliarda, kterou má tento veřejně-právní servis stát, je příliš vysoká, nebo přiměřená suma. Zkušenost s cenami jiných e-zakázek nabádá k nejvyšší opatrnosti. Ale kdyby měl kvalitní, aktualizovaný „bedekr po zákonech“ přijít na polovinu toho co opencard, vypadá to jako na naše poměry velmi výhodná investice…

O elektronické sbírce zákonů se mluví léta, vláda ji schválila v roce 2009. Citujme z tehdejší a stále platné koncepce: „Požadavku na znalost zákonů musí odpovídat povinnost státu umožnit veřejnosti ničím neomezený a přehledný přístup k tomu, co je v daném čase platným a účinným právem." Čili, stát se výslovně zavázal k tomu, že má lidem srozumitelně zprostředkovat, co po nich vlastně chce. Což je samozřejmost, kterou by ani nemělo být potřeba zdůrazňovat v koncepcích. Ovšem od té doby se nezměnilo nic - jen paragrafů permanentně přibývá.

Snad si vláda a její vůdčí strana ještě pamatují heslo „Prosadíme dobře fungující stát“. Sotva by našli lepší tip, kde s tím co nejdřív začít.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy