stk | Komentáře
2. 12. 2008 13:27

Co o americkém radaru píší blogeři na Aktuálně.cz

Blogy Paroubka, Béma, Zaorálka či exšéfa KSČ Svobody
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Má v Brdech vyrůst radarová základna, součást amerického protiraketového deštníku? Či by vláda měla vyslyšet volání většiny českých obyvatel a žádost Spojených států odmítnout?

Tyto otázky rozdělují nejen veřejné mínění, politickou scénu, ale rozdílné odpvědi na ně nabízejí i blogeři z řad politiků, vědců či publicistů, kteří své texty zveřejňují  na Aktuálně.cz.

"ČSSD jako strana, která aspiruje na opětovné převzetí vládní odpovědnosti je samozřejmě ochotna do budoucna o všech politicko-bezpečnostních otázkách jednat. Věci se mohou změnit. Ale musí se upřímně řečeno především změnit vojenská doktrína a schopnost anticipace vývoje v samotných Spojených státech amerických," píše předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Paroubek:
Naše „Ne radaru" je výsledkem racionální ochrany českých národních zájmů

"Odpůrci umístění radarové základny u nás a raketové v Polsku jsou schopni vytáhnout tisíce negativistických argumentů proti, ale s reálným návrhem řešení našich bezpečnostních potřeb nikdo nepřichází," píše ve svém blogu pražský primátor Pavel Bém.

Foto: Aktuálně.cz
Pavel Bém:
Radarová otázka

"Děkuji, nechci být americkou letadlovou lodí - posádkou, která neví, kam bude zítra poslána a kam popluje," říká Lubomír Zaorálek, stínový ministr zahraničí za ČSSD.

Foto: Aktuálně.cz
Lubomír Zaorálek:
Blaničtí rytíři pod americkou vlajkou

"Jsem liberál a ponechávám mínění každého na jeho osobním vkusu. Já osobně už od rané puberty dávám přednost Elvisu Presley nebo Ray Charlesovi před německými Valkýrami i ruskou častuškou. A tak, kdyby bylo nějaké referendum, tlačil bych se u urny s lístkem „Americkému radaru ANO", říká bývalý prcní polistopadový předseda KSČM Jiří Svoboda.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Svoboda:
Radar jako historické trauma nepoučitelných

"...tvrzení, že se Írán chystá napadnout Evropu a USA svými jadernými zbraněmi (mi připadá) snad až jako nějaký žert nebo úmyslný test toho, co všechno je obyvatelstvo schopno spolknout. Opravdu mám věřit, že se Írán k něčemu takovému chystá?? Proč by to proboha dělal?" ptá se profesor Václav Hořejší.

Foto: Aktuálně.cz
Václav Hořejší:
Dobrý den, radare... a pozor na slony!

"Od počátku té nešťastné myšlenky umístit v českých zemích americký radar jsem přesvědčený, že to není dobrý nápad. Rmoutí naši slovanskou duši, křiví náš samorostlý charakter, nutí nás vyndat z kapes naše zlaté privatizační ručičky, nedá nám spát, protože bychom se mohli do něčeho zaplést," ironizuje sociolog Ivan Gabal.

Foto: Aktuálně.cz
Ivan Gabal:
My, protiraketoví kutilové v Čechách a na Moravě

"Chápu, že zejména poslední období vlády George Bushe jr. pro něj poskytla docela vydatnou munici, ale přece jen mi ve svém celku přijde z hlediska pragmatického krátkozraký a z hlediska morálního vůči Američanům nespravedlivý. Jako bychom zapomněli, kde a kdy všude se Američané nasazovali, když všichni ostatní selhali," píše předseda Legislativní rady vlády a poslanec za KDU-ČSL Cyril Svoboda. 

Foto: Aktuálně.cz
Cyril Svoboda Co nás skutečně hlavně v Evropě ohrožuje?

"Radary byly leckde umístěny dosti blízko sídel... To ovšem nic nemění na skutečnosti, že v demokratické a svobodné společnosti má veřejnost právo na solidní management všech relevantních rizik. Bez analýzy a eliminace alespoň těch nejpodstatnějších rizik lze projekt považovat za hazard se životy," upozorňuje ve své analýze možných rizik výstavby radaru v Čtenářově blogu diskutující prezentující se pod blogy Aktuálně.cz jménem Bigjirka.

Foto: Aktuálně.cz
Čtenářův blog: Tak nám mají v Brdech postavit radar...

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy