Martin Novák Martin Novák | Komentáře
3. 11. 2016 12:00

Co si počít, až ve středu ráno uvidíte v mobilu, že vyhrál Trump? Otevřete okno a dýchejte

Nemusí to nakonec být tak velká katastrofa, jak se (mnozí) obáváme.
I tenhle protiva by se dal přežít.
I tenhle protiva by se dal přežít. | Foto: Reuters

Představte si to: Ve středu 9. listopadu ráno vstanete a rozespalí sáhnete po mobilu. Otevřete internet a tam najdete titulek, který určilo noční sčítání hlasů: Amerika zvolila Trumpa.

Pokud se to stane (a vy nejste zrovna Trumpovi fandové), posaďte se, otevřete okno, dýchejte zhluboka. Nepanikařte.

Ano, byl by to velký průšvih. Horší než Brexit. V čele nejsilnější země demokratického světa by stanul nezodpovědný, populistický, hulvátský politik. Nemá rád NATO, obdivuje diktátory, chce rušit dohody o volném obchodu a tak dále. To známe, to víme.

Ale… Spojené státy by nepřestaly být ani s jeho zvolením demokratickou zemí. Zůstane tam velká síla lidí a politiků v opozici vůči Trumpovi.

V jeho nejbláznivějších nápadech ho může omezit Kongres, dobrý vliv na něj může mít racionální viceprezident Mike Pence.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Ten zastává v zahraniční politice tradiční hodnoty Republikánské strany, několikrát už avizoval nesouhlas s Trumpovými výroky. Snad se i mezi jeho poradci a ministry najde někdo, kdo by prvního muže umírnil a usměrnil.

Nemusí to nakonec být tak velká katastrofa, jak se mnozí obáváme. Dodejme, že Hillary Clintonová poněkud přehání, když tvrdí, že Trump si vůbec neuvědomuje riziko použití či šíření jaderných zbraní.

Pro střední a východní Evropu by to byl smutný výsledek, samozřejmě, protože by znamenal posílení zahraničních ambicí putinovského Ruska.

Trump to dostatečně naznačil na nedávném zasedání Valného shromáždění OSN, kde se odmítl sejít s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.

Ale nehledejme chyby jen v Rusku nebo v amerických volbách, když je máme doma. Kdo přímo či nepřímo podpořil kandidáta republikánů i přesto, že kritizuje NATO a zpochybňuje další smysl jeho existence?

Miloš Zeman, Robert Fico a Viktor Orbán.

23. června ráno – dvě hodiny po oznámení konečného výsledku referenda o Brexitu – jsme psali, že to není konec světa. Byli jsme po Brexitu, budeme i po něm.

Protivní politici nikomu na zdraví nepřidávají, když je každé ráno vidí či slyší v médiích. Ale snad bychom přežili i toho Trumpa, tedy pokud ho především přežijí samotní Američané.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Babiš bude informovat evropské představitele o Vrběticích na sobotním summitu

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na neformálním summitu lídrů Evropské unie informovat o vrbětické kauze, písemné závěry k tématu ale zaujme až příští summit koncem května. Novinářům to Babiš v pátek řekl před odletem na jednání, které se koná do soboty v portugalském Portu. Předseda Evropské rady Charles Michel podle Babiše slíbil téma zmínit i na tiskové konferenci.

Summit se bude týkat například společného přístupu k sociálním tématům, jako jsou minimální mzda či rovné pracovní podmínky mužů a žen. Babiš řekl, že u večeře kolegy seznámí s vývojem česko-ruského sporu vyvolaného kauzou Vrbětice. "Co se týče Ruska jako takového, téma bude speciálně na programu příští Evropské rady za tři týdny," uvedl. V projevu bude žádat o solidaritu, které se podle něj už Česku dostává od dalších zemí EU i spojenců mimo unii.

Nynější neformální summit nebude mít písemné závěry, k Rusku by se však měl vyjádřit summit svolaný na 25. května. "Kauza se dostane do písemných závěrů na té normální Evropské radě," řekl. Kolem případu podle Babiše není nic nového, spojenců se nijak nedotkne vnitropolitická debata v ČR. Podle serveru Seznam Zprávy chtěl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na své zrušené cestě do Moskvy vyměnit informace o Vrběticích mimo jiné za dodávky ruské vakcíny Sputnik V. Hamáček to ostře odmítá a chce se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy