reklama
 
 

Co si počít, až ve středu ráno uvidíte v mobilu, že vyhrál Trump? Otevřete okno a dýchejte

3. 11. 2016 12:00
Nemusí to nakonec být tak velká katastrofa, jak se (mnozí) obáváme.

Představte si to: Ve středu 9. listopadu ráno vstanete a rozespalí sáhnete po mobilu. Otevřete internet a tam najdete titulek, který určilo noční sčítání hlasů: Amerika zvolila Trumpa.

Pokud se to stane (a vy nejste zrovna Trumpovi fandové), posaďte se, otevřete okno, dýchejte zhluboka. Nepanikařte.

Ano, byl by to velký průšvih. Horší než Brexit. V čele nejsilnější země demokratického světa by stanul nezodpovědný, populistický, hulvátský politik. Nemá rád NATO, obdivuje diktátory, chce rušit dohody o volném obchodu a tak dále. To známe, to víme.

Ale… Spojené státy by nepřestaly být ani s jeho zvolením demokratickou zemí. Zůstane tam velká síla lidí a politiků v opozici vůči Trumpovi.

V jeho nejbláznivějších nápadech ho může omezit Kongres, dobrý vliv na něj může mít racionální viceprezident Mike Pence.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Ten zastává v zahraniční politice tradiční hodnoty Republikánské strany, několikrát už avizoval nesouhlas s Trumpovými výroky. Snad se i mezi jeho poradci a ministry najde někdo, kdo by prvního muže umírnil a usměrnil.

Nemusí to nakonec být tak velká katastrofa, jak se mnozí obáváme. Dodejme, že Hillary Clintonová poněkud přehání, když tvrdí, že Trump si vůbec neuvědomuje riziko použití či šíření jaderných zbraní.

Pro střední a východní Evropu by to byl smutný výsledek, samozřejmě, protože by znamenal posílení zahraničních ambicí putinovského Ruska.

Trump to dostatečně naznačil na nedávném zasedání Valného shromáždění OSN, kde se odmítl sejít s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.

Ale nehledejme chyby jen v Rusku nebo v amerických volbách, když je máme doma. Kdo přímo či nepřímo podpořil kandidáta republikánů i přesto, že kritizuje NATO a zpochybňuje další smysl jeho existence?

Miloš Zeman, Robert Fico a Viktor Orbán.

23. června ráno – dvě hodiny po oznámení konečného výsledku referenda o Brexitu – jsme psali, že to není konec světa. Byli jsme po Brexitu, budeme i po něm.

Protivní politici nikomu na zdraví nepřidávají, když je každé ráno vidí či slyší v médiích. Ale snad bychom přežili i toho Trumpa, tedy pokud ho především přežijí samotní Američané.

autor: Martin Novák | 3. 11. 2016 12:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama