Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
18. 4. 2016 13:10

ČSSD kličkuje před pravomocným rozsudkem, to je špatná zpráva pro „dobře fungující stát“

Sociální demokracie rozhodnutí soudu respektuje hybridně, ano a ne. Kde má právník Altner konto, za této situace není její věc.
Kampaň 2013.
Kampaň 2013. | Foto: ČTK

Prosadíme dobře fungující právní stát, mohla by si sociální demokracie příště vetknout na volební billboardy. Ironicky. Právo a respekt k jeho výkonu do fungujícího státu patří, dokonce ho přímo podporuje. ČSSD jako by po prohraném soudu s bývalým advokátem Zdeňkem Altnerem chtěla dokázat opak. Kroutí se jako had.

Klišé „rozsudek respektujeme“ tu ztrácí význam. Sociální demokracie pravomocné rozhodnutí soudu respektuje hybridně, ano a ne. Kdyby ano, tak by ho splnila a dluh, jakkoli v nepříjemné výši, zaplatila. Místo toho veřejně spekuluje, co by její věřitel s penězi udělal. Odmítá je poslat do Švýcar, aby prý neskončily někde v daňovém ráji. Jenomže to nejsou žádné „ukradené“ peníze a Zdeněk Altner by s nimi mohl naložit, jak chce.

Působivá je představa, co by říkala ČSSD, kdyby dnes byla v Altnerově kůži. Kdyby vyhrála nějaký soudní spor o miliony, ale protistrana se neměla k zaplacení (ČSSD chce zatím uspokojit jen Altnerovy věřitele, kteří se jí přihlásili s exekučním příkazem) a rozjela protiofenzivu. To by bylo křiku.

Zdeněk Altner není žádným hrdinou na bílém koni (před několika lety byl vyškrtnut ze seznamu advokátů kvůli porušení mlčenlivosti). Ale do toho, kde má nebo nemá legální konto, sociální demokracii za této situace nic není.

Poukazovat na to, že když mu peníze pošleme a pak u Nejvyššího soudu vyhrajeme, tak si na něm nic nevezmeme, není namístě. Dovolání k Nejvyššímu soudu, které podala ČSSD, je „mimořádný opravný prostředek“ a nemá odkladný účinek. Kdyby šlo o trestní proces a obžalovaný by byl pravomocně odsouzen, musel by nastoupit do vězení bez ohledu na to, jestli by se dovolával. Sociální demokracie „byla odsouzena“ také, ale pokouší se o odklad jinými prostředky. Právním kličkováním. Zpochybňováním Altnera.

ČSSD jedná de facto v rozporu s pravomocným rozhodnutím soudu. To je vážná zpráva. Chování nejsilnější vládní strany má normotvorný potenciál, spoluvytváří nepsaná pravidla pro podobné situace. Vztahy věřitelů a dlužníků jsou křehké, a soud je jistota, o kterou se mohou v krajním případě opřít. Jeho autorita musí být značná, prostor pro kreativní výklad pravomocného rozsudku naopak minimální.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy