Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
18. 4. 2016 13:10

ČSSD kličkuje před pravomocným rozsudkem, to je špatná zpráva pro „dobře fungující stát“

Sociální demokracie rozhodnutí soudu respektuje hybridně, ano a ne. Kde má právník Altner konto, za této situace není její věc.
Kampaň 2013.
Kampaň 2013. | Foto: ČTK

Prosadíme dobře fungující právní stát, mohla by si sociální demokracie příště vetknout na volební billboardy. Ironicky. Právo a respekt k jeho výkonu do fungujícího státu patří, dokonce ho přímo podporuje. ČSSD jako by po prohraném soudu s bývalým advokátem Zdeňkem Altnerem chtěla dokázat opak. Kroutí se jako had.

Klišé „rozsudek respektujeme“ tu ztrácí význam. Sociální demokracie pravomocné rozhodnutí soudu respektuje hybridně, ano a ne. Kdyby ano, tak by ho splnila a dluh, jakkoli v nepříjemné výši, zaplatila. Místo toho veřejně spekuluje, co by její věřitel s penězi udělal. Odmítá je poslat do Švýcar, aby prý neskončily někde v daňovém ráji. Jenomže to nejsou žádné „ukradené“ peníze a Zdeněk Altner by s nimi mohl naložit, jak chce.

Působivá je představa, co by říkala ČSSD, kdyby dnes byla v Altnerově kůži. Kdyby vyhrála nějaký soudní spor o miliony, ale protistrana se neměla k zaplacení (ČSSD chce zatím uspokojit jen Altnerovy věřitele, kteří se jí přihlásili s exekučním příkazem) a rozjela protiofenzivu. To by bylo křiku.

Zdeněk Altner není žádným hrdinou na bílém koni (před několika lety byl vyškrtnut ze seznamu advokátů kvůli porušení mlčenlivosti). Ale do toho, kde má nebo nemá legální konto, sociální demokracii za této situace nic není.

Poukazovat na to, že když mu peníze pošleme a pak u Nejvyššího soudu vyhrajeme, tak si na něm nic nevezmeme, není namístě. Dovolání k Nejvyššímu soudu, které podala ČSSD, je „mimořádný opravný prostředek“ a nemá odkladný účinek. Kdyby šlo o trestní proces a obžalovaný by byl pravomocně odsouzen, musel by nastoupit do vězení bez ohledu na to, jestli by se dovolával. Sociální demokracie „byla odsouzena“ také, ale pokouší se o odklad jinými prostředky. Právním kličkováním. Zpochybňováním Altnera.

ČSSD jedná de facto v rozporu s pravomocným rozhodnutím soudu. To je vážná zpráva. Chování nejsilnější vládní strany má normotvorný potenciál, spoluvytváří nepsaná pravidla pro podobné situace. Vztahy věřitelů a dlužníků jsou křehké, a soud je jistota, o kterou se mohou v krajním případě opřít. Jeho autorita musí být značná, prostor pro kreativní výklad pravomocného rozsudku naopak minimální.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy