Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
18. 4. 2016 13:10

ČSSD kličkuje před pravomocným rozsudkem, to je špatná zpráva pro „dobře fungující stát“

Sociální demokracie rozhodnutí soudu respektuje hybridně, ano a ne. Kde má právník Altner konto, za této situace není její věc.
Kampaň 2013.
Kampaň 2013. | Foto: ČTK

Prosadíme dobře fungující právní stát, mohla by si sociální demokracie příště vetknout na volební billboardy. Ironicky. Právo a respekt k jeho výkonu do fungujícího státu patří, dokonce ho přímo podporuje. ČSSD jako by po prohraném soudu s bývalým advokátem Zdeňkem Altnerem chtěla dokázat opak. Kroutí se jako had.

Klišé „rozsudek respektujeme“ tu ztrácí význam. Sociální demokracie pravomocné rozhodnutí soudu respektuje hybridně, ano a ne. Kdyby ano, tak by ho splnila a dluh, jakkoli v nepříjemné výši, zaplatila. Místo toho veřejně spekuluje, co by její věřitel s penězi udělal. Odmítá je poslat do Švýcar, aby prý neskončily někde v daňovém ráji. Jenomže to nejsou žádné „ukradené“ peníze a Zdeněk Altner by s nimi mohl naložit, jak chce.

Působivá je představa, co by říkala ČSSD, kdyby dnes byla v Altnerově kůži. Kdyby vyhrála nějaký soudní spor o miliony, ale protistrana se neměla k zaplacení (ČSSD chce zatím uspokojit jen Altnerovy věřitele, kteří se jí přihlásili s exekučním příkazem) a rozjela protiofenzivu. To by bylo křiku.

Zdeněk Altner není žádným hrdinou na bílém koni (před několika lety byl vyškrtnut ze seznamu advokátů kvůli porušení mlčenlivosti). Ale do toho, kde má nebo nemá legální konto, sociální demokracii za této situace nic není.

Poukazovat na to, že když mu peníze pošleme a pak u Nejvyššího soudu vyhrajeme, tak si na něm nic nevezmeme, není namístě. Dovolání k Nejvyššímu soudu, které podala ČSSD, je „mimořádný opravný prostředek“ a nemá odkladný účinek. Kdyby šlo o trestní proces a obžalovaný by byl pravomocně odsouzen, musel by nastoupit do vězení bez ohledu na to, jestli by se dovolával. Sociální demokracie „byla odsouzena“ také, ale pokouší se o odklad jinými prostředky. Právním kličkováním. Zpochybňováním Altnera.

ČSSD jedná de facto v rozporu s pravomocným rozhodnutím soudu. To je vážná zpráva. Chování nejsilnější vládní strany má normotvorný potenciál, spoluvytváří nepsaná pravidla pro podobné situace. Vztahy věřitelů a dlužníků jsou křehké, a soud je jistota, o kterou se mohou v krajním případě opřít. Jeho autorita musí být značná, prostor pro kreativní výklad pravomocného rozsudku naopak minimální.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy