Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
18. 4. 2016 13:10

ČSSD kličkuje před pravomocným rozsudkem, to je špatná zpráva pro „dobře fungující stát“

Sociální demokracie rozhodnutí soudu respektuje hybridně, ano a ne. Kde má právník Altner konto, za této situace není její věc.
Kampaň 2013.
Kampaň 2013. | Foto: ČTK

Prosadíme dobře fungující právní stát, mohla by si sociální demokracie příště vetknout na volební billboardy. Ironicky. Právo a respekt k jeho výkonu do fungujícího státu patří, dokonce ho přímo podporuje. ČSSD jako by po prohraném soudu s bývalým advokátem Zdeňkem Altnerem chtěla dokázat opak. Kroutí se jako had.

Klišé „rozsudek respektujeme“ tu ztrácí význam. Sociální demokracie pravomocné rozhodnutí soudu respektuje hybridně, ano a ne. Kdyby ano, tak by ho splnila a dluh, jakkoli v nepříjemné výši, zaplatila. Místo toho veřejně spekuluje, co by její věřitel s penězi udělal. Odmítá je poslat do Švýcar, aby prý neskončily někde v daňovém ráji. Jenomže to nejsou žádné „ukradené“ peníze a Zdeněk Altner by s nimi mohl naložit, jak chce.

Působivá je představa, co by říkala ČSSD, kdyby dnes byla v Altnerově kůži. Kdyby vyhrála nějaký soudní spor o miliony, ale protistrana se neměla k zaplacení (ČSSD chce zatím uspokojit jen Altnerovy věřitele, kteří se jí přihlásili s exekučním příkazem) a rozjela protiofenzivu. To by bylo křiku.

Zdeněk Altner není žádným hrdinou na bílém koni (před několika lety byl vyškrtnut ze seznamu advokátů kvůli porušení mlčenlivosti). Ale do toho, kde má nebo nemá legální konto, sociální demokracii za této situace nic není.

Poukazovat na to, že když mu peníze pošleme a pak u Nejvyššího soudu vyhrajeme, tak si na něm nic nevezmeme, není namístě. Dovolání k Nejvyššímu soudu, které podala ČSSD, je „mimořádný opravný prostředek“ a nemá odkladný účinek. Kdyby šlo o trestní proces a obžalovaný by byl pravomocně odsouzen, musel by nastoupit do vězení bez ohledu na to, jestli by se dovolával. Sociální demokracie „byla odsouzena“ také, ale pokouší se o odklad jinými prostředky. Právním kličkováním. Zpochybňováním Altnera.

ČSSD jedná de facto v rozporu s pravomocným rozhodnutím soudu. To je vážná zpráva. Chování nejsilnější vládní strany má normotvorný potenciál, spoluvytváří nepsaná pravidla pro podobné situace. Vztahy věřitelů a dlužníků jsou křehké, a soud je jistota, o kterou se mohou v krajním případě opřít. Jeho autorita musí být značná, prostor pro kreativní výklad pravomocného rozsudku naopak minimální.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Test nonstop letů mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem. Rekordní let trval 19 hodin

Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v sobotu v 7:42 místního času přistál po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií se jednalo o nejdelší let s pasažéry na světě. Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl na těchto extrémně dlouhých trasách nabízet od roku 2022.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Chilský prezident po několikadenních násilných protestech zrušil zvýšení cen jízdného

Sebastián Piňera odvolal zvýšení cen jízdenek na metro poté, co násilné protestní akce v posledních dnech ochromily metropoli Santiago de Chile. V reakci na protesty úřady vyhlásily v hlavním městě zákaz vycházení od 22:00 do 7:00 hodin. Demonstranti v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Nepokoje pokračovaly i v sobotu a demonstranti se při nich střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Podle zpravodajského serveru BBC News demonstrace proti zvýšení cen jízdného, které vláda zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny, přerostly v posledních dnech v širší nespokojenost s vysokými životními náklady v hlavním městě. Chile patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země Latinské Ameriky, ale bohatství je zde nestejnoměrně rozděleno a stále častěji se ozývá volání po hospodářských reformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy