Jan Herzmann | Komentáře
6. 12. 2012 9:20

ČSSD tluče na buben, aby zahnala strach z prezidenta

Sociální demokracie dobře ví, že Zeman na Hradě by si ji vychutnal
Foto: Jan Lipold

„Sociální demokracie neví, co by si měla s prezidentskou volbou počít," píše pro Aktuálně.cz. sociolog a ředitel agentury ppm factum Jan Herzmann.

Česká politická elita si zřejmě myslí, že lidi nemají lepší zábavu než sledovat levobřežní hašteření, které se ze Sněmovní rozpíná do Valdštejnu, do Strakovky i na Hradčana. Politika v přímém přenosu je patrně tak velkým pokušením, že soudnost jde stranou a pochopení psychiky normálního občana se vytrácí v propadlišti dějin. Komunikace jako sofistikovaný nástroj politického marketingu se mění v propagandu, jejímiž hlavními rysy se stávají frekvence opakování a kalibr negativních emocí.

Veřejnost se musí vypořádat se skutečností, že advent či chanuka bude namísto rozjímání nad sebou samým prošpikovaná praním sněmovního i hradně-kandidátského špinavého prádla. Strany, místo aby aspoň trochu ubraly plyn a daly svým voličům chvilku pokoj, vedou svoji nepřestávající volební kampaň nad kterýmkoli tématem, které se zrovna namane, neboť se bojí o vyhlédnutou kořist současné i budoucí vládní většiny. Jako bloudi si nepřipouštějí riziko, že před finišem budou unavené a vyčerpané. Zatímco někde stranou možná už stojí připravený lovec, který - čerstvý a dobře připravený - všechny předběhne v samotném závěru, aby uondanou veřejnost skolil parádním skokem levicového nebo pravicového populismu. 

Je poučné, že výše popsané se týká prakticky všech stran, parlamentních jen o poznání víc než mimoparlamentních, s výjimkou KSČM. Ta volí úplně jinou cestu a bez velkého humbuku obsazuje jednu politickou kótu za druhou, aniž by ji to stálo nějaké velké úsilí. A z vrcholů, jak známo, je nejlépe vidět do dálky - samozřejmě jen za předpokladu, že nemusíme veškerou energii soustředit na to, abychom se na nich udrželi, jak to teď předvádí parlamentní pravice.

V Lidovém domě to tak trochu prokaučovali. (Dienstbier a Švejnar v květnu 2012.)
V Lidovém domě to tak trochu prokaučovali. (Dienstbier a Švejnar v květnu 2012.) | Foto: Ludvík Hradilek

Z komunikační strategie všech partají mne jako pozorovatele české politiky a jejího vztahu s veřejností momentálně nejvíc zaráží ta, která přichází z Lidového domu. Téměř jistý vítěz příštích parlamentních voleb jako by byl štván běsy. Ve sněmovně ČSSD napodobuje styl Jiřího Paroubka, z jehož chyb se jaksi není schopná poučit, a tluče vládní koalici po hlavě brífinkem v přímém přenosu nejméně jednou týdně. Působí na mne ovšem dojmem, že za nástroj si místo klacku bere pískací hračky nebo dětské bubínky - jako by nešlo o to, aby uštědřené rány bolely, hlavně ať nadělají hodně hluku. V zápalu sněmovního boje přitom soc. dem. nějak zapomíná, že teď se hraje hlavně o volbu prezidentskou.

Kolem prezidentské volby se točím od ledna, ppm factum bylo s velkým náskokem první agenturou, která začala postoje veřejnosti k tomuto politickému tématu systematicky sledovat. Jakkoli nejsem znalcem vnitrostranických poměrů v ČSSD, zdá se mi nad slunce jasnější, že tato strana se tak trochu dostala do vlastní pasti a teď neví, kudy z ní ven.

Původní plán, který Lidovému domu - možná zcela neprávem - přičítám, byl mnohovrstevný a rafinovaný. Nemilovanému Jiřímu Dienstbierovi mělo být umožněno ucházet se ve vnitrostranickém klání o prezidentskou kandidaturu proti Janu Švejnarovi. Předpokládaná porážka by byla nejen Dienstbierovou ostudou, ale hlavně nástrojem oslabení jeho vnitrostranické pozice, instrumentem ke zlomení jeho nezvladatelné autonomie v pražské ČSSD. Švejnar pak měl jako nestraník s podporou nejsilnější strany jasně vyhrát prezidentskou volbu a nastoupit na Hrad s pocitem hluboké zavázanosti. Po parlamentních volbách by pak soc. dem. ovládla všechny čtyři vrcholné ústavní funkce od prezidenta (vděčný a přitom slabý Švejnar) přes předsedu Senátu (Štěch) a předsedu Poslanecké sněmovny (bezpochyby Zaorálek) po de facto nejmocnějšího předsedu vlády (Sobotka).

Sociálnědemokratický premiér by to se Zemanem na Hradě neměl lehké.
Sociálnědemokratický premiér by to se Zemanem na Hradě neměl lehké. | Foto: Ludvík Hradilek

Kde tedy udělali soudruzi z NDR chybu? První asi v odhadu Jana Švejnara jako někoho, kdo nemá vlastní názor a nechce nic víc než „jít nahoru". Z osobních setkání s profesorem Švejnarem vím, že šlo o hrubé podcenění. Svoji prezidentskou kandidaturu už od jara zvažoval jako rovnocennou alternativu k akademické dráze, rozhodně se na ni ale nechtěl vydat jako loutka. Na můj vkus váhal zbytečně dlouho, ale tomu, jak se rozhodoval i jak se rozhodl, docela dobře rozumím. Sociálním demokratům ovšem už po Švejnarově odmítnutí účasti v sociálnědemokratických primárkách zbyl kandidát, který s vedením své strany není největší kamarád. Co je ovšem pro soc. dem. ještě horší, aspoň jak mně se situace jeví, je rychle rostoucí voličská podpora Miloše Zemana. Ten v červenci předstihl Švejnara, drží se - přinejmenším v opravdu nezávislých průzkumech - daleko před Dienstbierem a proměnil se v Sobotkovu noční můru. Jistě nejsem sám, kdo si umí dobře představit, jak by Zeman z Hradu své někdejší spolustraníky peskoval, mistroval a trápil, jak těžký život by připravil budoucímu soc. dem. předsedovi vlády a jak by si vychutnával úlohu jazýčku na vahách, kterou by patrně uměla hrát jeho Strana práv občanů, která by s prezidentem v zádech pravděpodobně pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny pohodlně překročila.

Sociální demokracie tudíž, i když mi to v reakci na tenhle blog jistě velmi hlasitě vyvrátí, vlastně neví, co by si měla s prezidentskou volbou počít. Má kandidáta, kterému vítězství tak moc nepřeje, má světonázorově blízkého protikandidáta, kterého se bojí, a má proti sobě i favorita voleb, kterého kdysi akceptovala coby úřednického premiéra, ale ani tehdy ho nedokázala řídit. Tohle dilema Lidovému domu ani trochu nezávidím. Momentálně mi chování sociálních demokratů připomíná člověka, který jde v noci lesem, a aby se nebál, píská si.

Soc. dem. místo toho bubnuje. Hlasité, byť bezzubé útoky na Nečasovu vládu a celou neuvěřitelně oslabenou parlamentní pravici jsou v mých očích právě tím bubnováním, které zastírá panickou hrůzu ze strašidel. Marně. Jedno z těch tří - Fischer, Zeman nebo v méně pravděpodobné variantě Dienstbier - na Hradě strašit bude, ostatní kandidáti mají šance jen naprosto teoretické. Možná, že až se to stane, přestane soc. dem. bubnovat a přepne na pozitivní předvolební kampaň. Nebo že by se české volby opravdu daly vyhrát jen kritikou těch, kdo vládnou právě teď?

Názory Aktuálně.cz
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Názory Aktuálně.cz

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

Další zprávy