Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
23. 1. 2010 21:00

Čtenáři debatují o penzích: Zajistí nás ve stáří stát?

Diskuse pod blogem teologa Tomáše Tožičky
Foto: Aktuálně.cz

Infobox

Další moderované čtenářské debaty na společenská témata současnosti najdete pod blogy v rámci projektu Blogy osobností ZDE

„Podle zpráv OECD v krizi na přelomu 2008/2009 ztratily penzijní fondy globálně přes pět a půl tisíce miliard. … Miliony lidí tak přišly o své peníze a na důchod si budou muset ještě přivydělat, nebo se spokojit s mnohem menšími příjmy," napsal ve svém blogu na Aktuálně.cz teolog Tomáš Tožička, který dodává, že lidé v bohatých zemích, v nichž jsou na privátních fondech závislí, tedy především v USA a Velké Británii, houfně redukují své penzijní programy.

Tožička textem odstartoval čtenářskou debatu o penzijních systémech a výhodách a nevýhodách penzijních fondů a státního, tzv. průběžného systému.

Další bloger Aktuálně.cz Aleš Drobek, který ve svém blogu publikuje zejména překlady zahraničních ekonomických expertů, ve čtenářské debatě píše, že státy mohou zkrachovat stejně jako finanční domy. „Stát může udělat jedno - dát člověku jistotu, že ve stáří bude mít pravděpodobně aspoň něco, aspoň určitou žebráckou almužnu. Ale ne všichni jsme stejní, leckdo by možná rád trochu širší nabídku, víc možností s různými poměry riziko/výnos. Dnes má člověk jedinou možnost - velmi nízké riziko a hodně mizerný výnos."

Pravidelný diskutující vystupující pod přezdívkou Gerd píše, že současný systém je podle jeho názoru neudržitelný a například posun věku odchodu do důchodu systém zachránit nepomůže. Zároveň se domnívá, že ani systém penzijních fondů by v českém právním prostředí a nestabilitě nepřinesl jistotu, přesto jej považuje za spravedlivý.

„Stejně bude docházet ke zvyšování věku odchodu do důchodu, takže velká většina populace zemře v práci. Jejich příspěvek do sociálního pojištění spolkne stát. Tak proč by se nemohli lidé o své důchody postarat sami? Ale pak, kam kdo chce. Někdo nemovitosti, někdo zlato a obrazy, jiný akcie, někdo zkusí penzijní fond."

Foto: Aktuálně.cz
Celá čtenářská diskuse pod blogem Tomáše Tožičky: Privátní penze - cesta k bídě 

Právě se děje

Další zprávy