Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
16. 8. 2012 7:10

Desatero dobrého hosta zahradní restaurace. Bez záruky

Děti mohou zlobit, psi štěkat a obsluha nezdravit. Ale i tak to přece stojí za to
Idylka v zahradní restauraci Nebozízek na Petříně, rok 1941.
Idylka v zahradní restauraci Nebozízek na Petříně, rok 1941. | Foto: ČTK

* Aktuálně.cz mapuje pražské zahradní restaurace. Tady je druhá část našeho seriálu.

Když procházíte zahradní restaurace, kiosky a osvěžovny a snažíte se pozorovat, co mají společného a čím naopak jedny vynikají nad druhé, uvědomíte si, že „zahrádka" se od „klasické" restaurace či hospody dost podstatně liší. Řekněme jako plážový volejbal od normálního volejbalu. Je to jiná disciplína.

Při turné po pražských zahrádkách - v druhé polovině července jsem jich na vlastní oči hodnotil kolem padesáti - mi došlo, že nároky na občerstvovací pobyt pod širým nebem jsou mnohem komplexnější, než když sedíte vevnitř. Než se ponořit do odborné studie, raději pár příkladů:

Smí na zahrádku psi? Bez omezení, nebo na vodítku, či dokonce jen s košíkem (jako například Na Pekařce)? Dostanou napít? Jaký je vůbec vztah personálu k domácím zvířatům?

Foto: Jan Lipold

Má zahradní restaurace dětský koutek? Pískoviště, houpačky, kolotoč? Vyblbnou se děti dost a bezpečně?

Jsou zahradní restaurace, kde podstatnou část hostů tvoří maminky s dětmi (v Praze například Vozovna Stromovka). Počítejte s tím, že děti mohou i výskat a plakat, hledáte-li svůj klid.

Je ze zahrádky pěkný výhled do kraje, nebo se koukáte do zdi? Je zahradní restaurace stinná, případně zastřešená? Pokud jste alergici, vězte, že nad pražskými zahrádkami se klenou kaštany a lípy, výjimečně platany. Jiné dřeviny tu prakticky nenajdete.

Foto: Jan Lipold

Zakážou vám byť jen usrknout čehokoli, co jste si na zahrádku přinesli sami - nebo jsou v tomto směru tolerantní (jako například U vystřelenýho oka)? Musíte odhánět vosy a jiný hmyz? Dá se u hospody zaparkovat kolo, abyste na něj viděli? A co sportovní vyžití (dříve kuželník), případně koupel? I v Praze se dá risknout, například u Říčních lázní Radotín můžete vlézt do Berounky.

Velmi podstatná otázka: Točí se pivo do půllitrů, nebo do kelímků?

Stále důležitějším argumentem ve prospěch zahrádek je to, že se na nich smí kouřit. Dokud to ministr Heger a poslanec Šťastný nezakážou, bůhví proč.

Zprávu o stavu zahradních restaurací v Praze najdete po rozkliknutí této grafiky. Obsluhujte ji prosím tak, jak jste zvyklí z googlovských map:

Také do zahradních restaurací naplno vstoupila mcdonaldizace. Což je také hlavní rozdíl mezi tím, jak vypadaly před lety a jaké jsou dnes. Samo-obsluha je samo-zřejmostí. Vracet sklo a nádobí do výčepu, nad tím se celkem nikdo nepohoršuje. Umění komunikace přes okénko je stále žádanější dovedností.

Ceny jsou přitom na „zahrádkách" v průměru mírně vyšší než v kamenných hospodách. Asi jde o jakousi obdobu vysokohorské přirážky.

Tohle už je spekulace, ale přece jen ne úplně čirá: Neformální prostředí zahradních restaurací, jejich častá rozlehlost, a tedy i vzdálenost, kterou obsluha musí urazit, její vztah k hostům coby „výletníkům", někdy i horko a nával netrpělivých žíznivců… to všechno mohou být důvody, proč se číšníci a servírky chovají spíš méně vřele, než když mají na starosti jen lokál uvnitř. V průměru, zdůrazňuji. Na zpruzelý nebo naopak entuziastický personál můžete narazit kdekoli, zahrádka nezahrádka.

Do hospody U Budyho na Libeňském ostrově jsem se dost těšil, protože jsem tam ještě nebyl - ale pokaždé jsem měl smůlu. Zavřeno, soukromý klub!
Do hospody U Budyho na Libeňském ostrově jsem se dost těšil, protože jsem tam ještě nebyl - ale pokaždé jsem měl smůlu. Zavřeno, soukromý klub! | Foto: Jan Lipold

A ještě pár záběrů pro pamětníky:

Legendární zahradní restaurace na Staroměstském náměstí, Pražany nenazývaná jinak než
Legendární zahradní restaurace na Staroměstském náměstí, Pražany nenazývaná jinak než | Foto: ČTK

Zahradní restaurace v pivovaru U Fleků na Novém Městě. Stejné místo v 60. letech a v srpnu 2012. (Ze snímku to není úplně patrné, ale U Fleků to žije i teď.)
Zahradní restaurace v pivovaru U Fleků na Novém Městě. Stejné místo v 60. letech a v srpnu 2012. (Ze snímku to není úplně patrné, ale U Fleků to žije i teď.) | Foto: Archiv Bedřicha Lindauera, Jan Langer

Restaurace U Džbánu v Praze-Liboci na snímku z roku 1935. Pod stejným názvem funguje dosud. Také dnes tu čepují Staropramen.
Restaurace U Džbánu v Praze-Liboci na snímku z roku 1935. Pod stejným názvem funguje dosud. Také dnes tu čepují Staropramen. | Foto: Archiv Tomáše Přibyla

 

Právě se děje

před 36 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 54 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy