Zdeněk Mihalco | Komentáře
11. 3. 2010 12:20

Diskuse: Má smysl léčit nevyléčitelně nemocné?

Debata: Má lékař právo ukončit léčbu, pokud usoudí, že pacienta vyléčit nelze?
Foto: Aktuálně.cz

"Jen maličko přeháním, když řeknu, že téměř denně se setkávám s tím, že lidé, kteří jsou nevyléčitelně nemocní a zbývá jim jen pár týdnů nebo dní, jsou úporně léčeni způsobem, který jim ubližuje nebo jim přinejmenším ten kus života, který jim zbývá, léčba velmi ztěžuje," napsala ve svém blogu na Aktuálně.cz Martina Špinková, ředitelka hospicového sdružení Cesta domů, které usiluje o to, aby lidé umírali doma mezi svými blízkými, a nikoliv v nemocnicích a dalších institucích.

Špinková se ve svém blogu zabývá nedávným doporučením České lékařské komory (ČLK), podle něhož by lékaři nemuseli zbytečně prodlužovat léčbu nevyléčitelně nemocných pacientů v tzv. terminálním stádiu - a změnit intenzivní léčbu na tzv. léčbu paliativní. Špinková píše, že je "ráda, že Česká lékařská komora své doporučení vydala".

Podle ředitelky hospicového sdružení by nám měl lékař v okamžiku neodvratné smrti pomoci rozhodnout, jak zbývající částí života strávíme. „Obklopeni přístroji, hadičkami, stálým světlem zářivek a s desetiminutovými návštěvami svých vyděšených nejbližších, nebo tak, že budeme mít díky dobré léčbě bolesti čas a síly se rozloučit, kdy budeme moci být ve své posteli, jíst kdy chceme a spát, kdy potřebujeme, být ještě chvíli s dětmi, manželem, rodiči," píše Špinková.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Martiny Špinkové: Život člověka je konečný

Jiného názoru než Špinková je předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, který doporučení ČLK považuje za nepřijatelné. „Občané by si měli uvědomit, že trend, který naznačila ČLK s podporou ministerstva zdravotnictví, může za několik let vyústit v úvahy, zda zachraňovat lidi při těžkých úrazech, kdy prognóza jejich stavu je taková, že budou po celý život těžce invalidní, kvalita života bude problematická a léčba finančně náročná," napsal Krása.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Václava Krásy: Nepřijatelné doporučení Lékařské komory!


 

Právě se děje

před 50 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy