Zdeněk Mihalco | Komentáře
11. 3. 2010 12:20

Diskuse: Má smysl léčit nevyléčitelně nemocné?

Debata: Má lékař právo ukončit léčbu, pokud usoudí, že pacienta vyléčit nelze?
Foto: Aktuálně.cz

"Jen maličko přeháním, když řeknu, že téměř denně se setkávám s tím, že lidé, kteří jsou nevyléčitelně nemocní a zbývá jim jen pár týdnů nebo dní, jsou úporně léčeni způsobem, který jim ubližuje nebo jim přinejmenším ten kus života, který jim zbývá, léčba velmi ztěžuje," napsala ve svém blogu na Aktuálně.cz Martina Špinková, ředitelka hospicového sdružení Cesta domů, které usiluje o to, aby lidé umírali doma mezi svými blízkými, a nikoliv v nemocnicích a dalších institucích.

Špinková se ve svém blogu zabývá nedávným doporučením České lékařské komory (ČLK), podle něhož by lékaři nemuseli zbytečně prodlužovat léčbu nevyléčitelně nemocných pacientů v tzv. terminálním stádiu - a změnit intenzivní léčbu na tzv. léčbu paliativní. Špinková píše, že je "ráda, že Česká lékařská komora své doporučení vydala".

Podle ředitelky hospicového sdružení by nám měl lékař v okamžiku neodvratné smrti pomoci rozhodnout, jak zbývající částí života strávíme. „Obklopeni přístroji, hadičkami, stálým světlem zářivek a s desetiminutovými návštěvami svých vyděšených nejbližších, nebo tak, že budeme mít díky dobré léčbě bolesti čas a síly se rozloučit, kdy budeme moci být ve své posteli, jíst kdy chceme a spát, kdy potřebujeme, být ještě chvíli s dětmi, manželem, rodiči," píše Špinková.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Martiny Špinkové: Život člověka je konečný

Jiného názoru než Špinková je předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, který doporučení ČLK považuje za nepřijatelné. „Občané by si měli uvědomit, že trend, který naznačila ČLK s podporou ministerstva zdravotnictví, může za několik let vyústit v úvahy, zda zachraňovat lidi při těžkých úrazech, kdy prognóza jejich stavu je taková, že budou po celý život těžce invalidní, kvalita života bude problematická a léčba finančně náročná," napsal Krása.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Václava Krásy: Nepřijatelné doporučení Lékařské komory!


 

Právě se děje

před 46 minutami

Kouč italských mistrů světa Lippi ukončil kariéru

Strůjce italského triumfu na fotbalovém mistrovství světa v roce 2006 Marcello Lippi ukončil trenérskou kariéru. Naposledy vedl do loňského listopadu reprezentaci Číny, ale další angažmá už hledat nebude. Jinou práci ve fotbalovém prostředí nicméně dvaasedmdesátiletý uznávaný kouč nevyloučil.

"Co se týče trenérského řemesla, tak s tím je definitivně konec. Skutečně," řekl Lippi pro RadioSportiva. "Stačilo to. Možná bych mohl být užitečný v jiné funkci, uvidíme. Do jara ale nic," dodal kouč, který s Italy slavil zlato před 14 lety na MS v Německu.

Lippi do roku 2010 působil výhradně v rodné Itálii. S Juventusem získal pětkrát domácí titul a vyhrál i Ligu mistrů. Po odchodu do Číny ovládl tamní soutěž s klubem Kuang-čou a následně neodolal lukrativní nabídce převzít čínský národní tým. Druhé angažmá u něj však ukončil už po čtyřech soutěžních zápasech.

Další zprávy