Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
13. 6. 2011 7:40

Diskutujte, kdo má morální převahu: Vláda, nebo odbory?

Sobotka, Paroubek, Haas, Hvížďala a další vypočítávají důvody pro stávku i proti ní
Foto: Aktuálně.cz

Odbory se chystanou stávkou a blokádou komunikací vměšují do politiky, což jim nepřísluší, míní jedni.

Druzí jsou naopak přesvědčeni, že lidi vyhání do ulic politika současné vlády. Protesty organizované odboráři podle nich jen vyjadřují rostoucí odpor většiny společnosti proti chystaným reformám.

Kabinetu Petra Nečase se sice na poslední chvíli podařilo s pomocí soudu přimět odborové svazy pracovníků v dopravě, aby svou stávku o několik dní odložily, o to silnější však bude reakce: z původních třinácti hodin ji prodloužily na čtyřiadvacetihodinovou. Hrozba zablokování veškeré dopravy v hlavním městě trvá, v řadě dalších nepojedou tramvaje a utobusy, zastavit se má veškerá osobní i nákladní doprava na železnici.

Plánovaná odborářská akce i postup vlády proti ní opět ukazuje, jak hluboce je v současné době společnost rozdělena a nikdo nemíní ustoupit ze svých požadavků a záměrů.

Česká televize v neděli zveřejnila bleskový průzkum SC&C, který si nechala k hrozbě stávky zpracovat.

Vyplynulo z něj, že téměř tři pětiny lidí chápou důvody stávky, čtvrtina z bezmála sedmi set dotázaných by údajně aktivně šla i do generální stávky. Oproti tomu jiné čtvrtině dotázaných se reformní záměry kabinetu sice také nelíbí, ale se stávkou nesouhlasí a zhruba stejný počet lidí je ale proti zablokování silnic a dopravních tahů. Jen každý dvanáctý člověk je zásadně proti stávce.

Někdejší politik ODS a US-DEU Václav Krása má za to, že vláda zvolila velmi necitlivý a kontraproduktivní postoj.

„Myslím si, že jednotliví členové vlády nemají dostatek sociální inteligence, protože jinak by museli cítit, že její postavení ve společnosti je velmi oslabené. Přiléváním oleje do ohně nemůže vláda uspíšit prosazení svých záměrů, ale může vyvolat podstatně větší odpor, a to nejen ze strany odborů," napsal Krása ve svém blogu na Aktuálně.cz.

Foto: Aktuálně.cz
Václav Krása:
Vláda si kope sama hrob

Naopak politický konzultant a publicista Tomáš Haas je přesvědčen, že za kratší konec tahají odboráři, protože jejich postup nemá oporu v zákonech.

„…přímo oznamují blokádou veřejných komunikací. Blokáda ale není stávka a Listina i Ústava naopak občanům zaručuje, že je před omezováním jejich práv stát bude chránit. Blokáda veřejných komunikací je nezákonná za všech okolností, a pokud odbory k takovému jednání vyzývají a přímo říkají, že stávka bude 'nad míru nezbytnou pro realizaci práva' omezovat práva jiných osob, pak jinými slovy oznamují, že povedou nelegální stávku a přímo si říkají o to, aby jejich stávka byla soudem označena za nelegální a zakázána," míní Haas.

Foto: Aktuálně.cz
Tomáš Haas:
Být odborářem, pěkně bych vedení odborů za takové diletantství poděkoval

Na stranu odborů se jednoznačně postavili sociální demokraté. A to jak ústy předsedy současného, tak i minulého.

„Předběžné opatření Městského soudu v Praze, kterým byla zakázána pondělní stávka odborových svazů v dopravě, považuje ČSSD za nezákonné a odporující judikatuře Nejvyššího soudu i Ústavního soudu," tlumočil stanovisko své strany ve svém blogu její předseda Bohuslav Sobotka. 

Foto: Aktuálně.cz
Bohuslav Sobotka:
Předběžné opatření zakazující stávku je nezákonné

Jiří Paroubek šel ještě dále: „V pondělí budu na straně zaměstnanců, obyčejných lidí a sociální spravedlnosti. Pryč s diktátorskou vládou! " (toto své prohlášení vydal ovšem ještě před tím, než odbory oznámily, že termín stávky o tři dny posouvají).

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Paroubek:
Prohlášení k nehoráznému rozhodnutí soudní moci

Další sociální demokrat Jiří Havel, v současné době poslanec Evropského parlamentu, se pokusil o humornou nadsázku.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Havel:
Nečasův trumf proti stávkujícím: Lidové milice

Pohled poněkud odlišný od všech předchozích nabízí publicista Karel Hvížďala.

Způsob politického boje, který volí odboráři, podle něj ukazuje na skutečnost, že postoje českých dospělých mužů a seniorů se v posledních dvaceti letech (oproti letům předchozím) skoro nezměnily: jejich politická participace, otevřenost do širší společnosti, sebevědomí a nezávislost se nezvyšují.

„Odpovědi na otázku, zda by jednotlivci měli převzít víc odpovědnosti, aby se o sebe dokázali postarat, nebo zda naopak převzít více odpovědnosti a zajistit, aby bylo o každého postaráno, by měl stát, se v posledním dvacetiletí mírně posunul k druhé variantě, tedy k přesvědčení, že by se o ně měl postarat stát. Stejně je tomu s pocitem, že jedinec může ovlivnit svůj život. Sociologové zjistili, že samostatných manažerů svých vlastních cílů, jak říkají, mezi mladšími seniory ubývá, což ale bohužel platí o celé populaci," napsal Hvížďala.

Toto zjištění podle něj ukazuje na selhání všech našich polistopadových vlád.

Foto: Aktuálně.cz
Karel Hvížďala:
Stávka bude a bude jich stále víc

A co si o postupu odborů, jejich roli ve společnosti, jakož i o postoji, který zaujala vláda, myslíte vy? Mají odboráři organizovat vyjádření odporu proti vládním reformám, které schvaluje parlament? Či jim to nepřísluší a stát by měl zajistit udržení veřejného pořádku, tedy například zabránit blokádám veřejných komunikací?    

 

Právě se děje

Další zprávy