Blogy a názory | Komentáře
29. 10. 2011 16:00

Domácí porod? Blogerky i blogeři rozebírají pro a proti

Je budoucím matkám upíráno právo na svobodnou volbu? Co vy na to?!
Kde by měly děti přicházet na svět? Doma, nebo v porodnici? A kdo má mít právo o tom rozhodnout?
Kde by měly děti přicházet na svět? Doma, nebo v porodnici? A kdo má mít právo o tom rozhodnout? | Foto: Ludvík Hradilek

Málokteré téma mělo v posledních měsících takovou odezvu jako přirozené a domácí porody. Veřejnou debatu, která se rozproudila kolem chystaných zdravotnických zákonů, ještě povzbudilo nedávné odsouzení porodní asistentky, obviněné z těžkého ublížení na zdraví.

V příspěvcích blogerů Aktuálně.cz se rázem se objevil celý soubor témat, která se k porodům váží. A protože je blogy rozebírají opravdu důkladně a ze všech stran, stojí za to se k nim ještě jednou vrátit, porovnat a zvážit argumenty zastánců i odpůrců - a samozřejmě přispět do diskuse vlastním názorem. Tady je přehled všech zmiňovaných textů. Kliknutím na odkaz se vám zobrazí jejich plná verze.

Hned patnáct autorek je podepsáno pod textem, který shrnuje důvody sympatizantek přirozeného porodu. Tyto ženy považují za hluboce zkreslené a nepravdivé informace, které o stavu porodnictví zaznívají i z úst profesionálních zdravotníků. Nepokládají se za pacientky nespokojené z principu, které se zbytečně domáhají změn. Samy sebe charakterizují jako velmi dobře informované matky a nastávající matky, které podle svých slov chtějí to, co v současné době nemají: právo volby.

Jejich názor podporuje i Jana Mihovičová. Ve svém blogu cituje výsledky průzkumu klinické psycholožky Michaely Mrowetz o tom, jaké jsou motivy k plánovanému porodu mimo zdravotnické zařízení. Průzkum dochází k tomu, že nejsilnějším důvodem matek pro porod mimo zdravotnické zařízení je nedostatečná podpora bondingu (nepřerušování a podpora raného kontaktu mezi dítětem a matkou v prvních dvou a následně deseti hodinách po porodu).

Monika Horáková přidává další hlas: ve velkých porodnicích podle ní i u bezproblémových porodů panují komisní podmínky, které bezohledně narušují intimní a klidnou atmosféru nezbytnou pro hladký průběh porodu. Což jsou podle ní hlavní důvody, proč se ženy rozhodují raději rodit doma.

Boj za právo na svobodnou volbu ovšem automaticky neznamená, že matky odmítají porod v nemocnici. Eliška Syrovátková, matka čtyř dětí, bojuje za právo žen mít u porodu svou porodní asistentku. Chtěla rodit v nemocnici, ale za asistence ženy, která s ní prošla celým jejím těhotenstvím a kterou by si navíc zaplatila ze svého. A nechápe, proč je to stále takový problém.

Lékař a pediatr Ivan Peychl patří naopak k zastáncům porodů v nemocnicích. Individuální přístup a vlídnost personálu, jež nastávající matky tak často kritizují, považuje jen za jedno z kritérií kvality porodnic, navíc ne to nejdůležitější. Připouští sice, že je v porodnicích co zlepšovat, ale poukazuje také na nedostatek financí a odchody lékařů, které jsou podle něj příčinou problémů. Za nejdůležitější kritérium kvality ovšem pokládá úroveň poskytnuté péče, která se mu jeví jako vynikající. Dokládá to i statistikami o kojenecké úmrtnosti, která je v Česku 7. nejnižší na světě.

Je důležité, aby dítě hned po narození zůstalo s matkou. V tom se ženy shodují.
Je důležité, aby dítě hned po narození zůstalo s matkou. V tom se ženy shodují. | Foto: Ludvík Hradilek

V podobném duchu píše i další lékař - anesteziolog Jiří Dvořáček. I on přináší argumenty hovořící pro porody v nemocnici. Podle něj myslet si, že když celé těhotenství probíhá naprosto bez problémů, tak i porod bude automaticky bez obtíží, je naprostý nesmysl. Během samotného porodu může podle Dvořáčka dojít k mnoha komplikacím, které porodní asistentka absolutně nedokáže zvládnout. Pak je nutno povolat lékaře, což ovšem znamená odklad řešení akutního problému - a to v situaci, kdy může jít matce i dítěti o život. Pokud jde o vlídnost a vstřícnost nemocničního personálu, přiznává, že je co napravovat. Nepříjemné chování považuje za neprofesionální, ale vinu nehledá jen u nemocničního personálu, kde je to podle něj většinou způsobeno únavou. Hlavní díl odpovědnosti nesou managementy nemocnic. Porodnost v posledních letech dramaticky stoupá, ale vedení zdravotnických zařízení na to nereagují rozšiřováním počtu lůžek či nabíráním dalších pacientů. Což v důsledku vede k tomu, že všichni pracují pod velkým tlakem, který nevyhovuje vůbec nikomu…

Podívejte se na demonstraci za právo matek na svobodnou volbu:

 

Právě se děje

Další zprávy