Čím dál víc se střetává předseda ČSSD Bohuslav Sobotka s prezidentem Milošem Zemanem. Pro sociální demokraty fatální konflikt. Na nenápadném, nevýrazném Sobotkovi náhle strašně záleží. Jednak je cílem, na který Zeman (Hrad) hází bomby, a za druhé nikoho jiného ČSSD na obranu před namlsaným, mstivým prezidentem nemá. Je to jako v pohádce, kde se drak Zeman chystá sežrat křehkou princeznu Sobotku.
Podle některých politologů je Sobotka už dnes efektivně mrtvý muž. Na Zemana sám nemá. Nestojí za ním celá ČSSD, ale jen její část. Samozřejmě nejde jen o Sobotku, ale spíš o podobu české levice. Zeman se s ČSSD smířil jen na oko, ve skutečnosti zřejmě plánuje, že ji vystřídají Zemanovci (SPOZ). Mimochodem proto ta Rusnokova vláda. SPOZ by měla hrát vůči sociální demokracii podobnou roli jako TOP 09 vůči občanským demokratům. To je plán.
Ještě před pár měsíci, před několika týdny se zdálo, že Sobotka kráčí k hladkému vítězství ve volbách, že to bude brnkačka. Díky malérům vlády Petra Nečase (ODS) má jeho strana velmi pěkné preference. Za normálních okolností (třeba kdyby byl prezidentem Karel Schwarzenberg, což je opravdu paradox) by měl Sobotka klidný, krásný výhled, růžovou budoucnost. S prognostikem Zemanem na Hradě se mu prognóza neskutečně, brutálně zkomplikovala.
Mynář puštěný ze řetězu
Má Bohuslav Sobotka na Zemana? Dokáže udržet pohromadě stranu, dokáže ji ubránit před tím, aby se štípila a část nejen jeho lidí, ale hlavně jeho voličů, přešla k Zemanovcům? Nebo, řečeno přesněji, k Zemanovi?
Sobotku na stránkách zlínské SPOZ v sobotu napadl hradní kancléř Vratislav Mynář, stále dál předseda KV SPOZ Zlínského kraje. Hradní úředník (!) píše o předsedovi ČSSD urážlivě: „Jeho vyjádření, že vznikající vláda odborníků Jiřího Rusnoka je jakousi vládou SPOZ, mi připadá opravdu trapné, až hloupé." O kousek dál: „Nejdříve nemáte osobní statečnost postavit se jako předseda vítězné strany do čela vlády a místo toho stavíte Vaše zájmy a zájmy sociální demokracie sobecky před zájmy občanů této země."
A na závěr: „...v čele ČSSD není osobnost. Kdyby byla, tak by hledala dohodu s levicovým prezidentem a nedělala by veletoče ze dne na den, jak se jí to hodí. Kdyby česká levice měla vůdce typu Roberta Fica, bylo by lidem o hodně lépe. Bohužel, místo něj je tu pan Sobotka, který je tak slabý, jako je stisk jeho ruky, kterou vám podává."
Tohle je nepochybně plánovaný, Zemanem povolený flusanec na Sobotku. Následuje poté, co se Sobotka přihlásil, že chce mít druhý pokus o sestavení vlády. Pokud kabinet Jiřího Rusnoka nedostane důvěru sněmovny.
Sobotka a jeho strana se ocitli ve zlé situaci. Předseda ČSSD ještě nedávno vše sázel na předčasné volby. Oranžoví ale nemají na to, aby je vyvolali. Jasné je, že jsou pro ně po kotrmelcích Nečasovy vlády nejvýhodnější. A stejně jasné je, že 120 hlasů jen tak neseženou.
Neuhnout, neuhnout, neuhnout
Sobotka nemá moc kvalitních nástrojů, jak Zemanovi čelit. Sám sněmovnu nerozpustí, pravice (nebo to, co se za ni vydává) tvrdí, že má 101 hlasů pro pokračování své vlády pod vedením Miroslavy Němcové (ODS). Jediné, co může Sobotka dělat, je neuhnout před prezidentem a jasně, nahlas popisovat, co Zeman dělá a proč to dělá. To ale chce sílu.
Mynářova reakce na žádost, aby byl Sobotka jmenován po Rusnokovi premiérem, dokazuje, že šéf oranžových prezidenta pořádně naštval. Proč? Dosud mohl Zeman tvrdit, že Sobotka o premiérování nestojí, Nečasovu vládu bez Nečase nechce, takže mu nezbývá, než si vybrat svého muže na úřední vládnutí. Sobotkovým gestem se to mění. Zeman by mu měl - podle ústavních zvyklostí - funkci dát. Tím by se ale vyšachoval ze hry. (Pokud Jiří Rusnok neuspěje.)
Přitom Zemanův plán je evidentně jiný. Pokud Jiří Rusnok důvěru nedostane, strčí tam Zeman dalšího svého koně. (Stále není nemožné, že to bude Václav Klaus. Ten by přitáhl víc hlasů z ODS než Rusnok.)
Sobotka ví, co se odehrává. Zemanovi lidé masírují oranžové kraje a shánějí podporu pro Rusnoka. Cíl: maximálně ČSSD rozložit. Není ani nutno opakovat, že se Zeman Sobotkovi mstí za jeho starou „zradu", to už bylo vyřčeno. A předseda ČSSD má vedle sebe člověka, který ho moc nepodrží. Michal Hašek je příznivec Zemana.
Přítulnější Hašek
Asi nejhorší signál pro Sobotku je fakt, že na ministra zahraničí kývl Jan Kohout, významný člen ČSSD. Ze strany vystupovat nehodlá, jen si pozastavil členství. Ale u Kohouta jde o víc. Podle zpráv z ČSSD měl vést oranžovou kandidátku do Evropského parlamentu. A on tuto jistotu, jistotu skvěle placeného europoslance, vyměnil za krátkodobé angažmá v Rusnokově vládě! To není jen tak, to musí mít nějakou hlubší příčinu.
Zeman Kohoutovi nejspíš slíbil víc - pokračování v další vládě, možná i po volbách. A tohle musí Sobotku děsit. Že Zeman plánuje o dva tahy dopředu, že má hru dobře rozehranou a že se Sobotkou zjevně nepočítá.
Ono se klidně může stát, že oranžová strana nebude chtít „slabého" šéfa, který se nelíbí vítězi hradní přímé volby. V ČSSD je stejně málo osobností jako v ODS. Takže by Sobotku asi střídal Hašek, muž o nic výraznější, ale o mnoho víc k Zemanovi přítulnější.
Sobotka kalkuluje nějak takto: když si řeknu o premiérování, mohu svým lidem nabídnout ministerské posty stejně, jako to dělá Zeman (Rusnok). Tím je snad trochu semknu. - Potíž je v tom, že mu Zeman ten pokus nejspíš nedá. Mynář ve svém povoleném plivanci na Sobotku mimo jiné napsal: „Tento pokus samozřejmě nemá šanci na úspěch..." Míněn pokus říci si teď Zemanovi o premiéra.
Nejvýrazněji se Sobotka Zemanovi vzepřel, když v dubnu jmenoval novou stínovou vládu. Zemanovci (Benešová, Škromach, Jandák) v ní nedostali místo. Naopak se tam usadili antizemanovci na druhou (Špidla, Dienstbier, Zaorálek). Zeman kontroval jmenováním Rusnoka a taháním lidí z ČSSD do vlády. Teď přišlo druhé Sobotkovo vzepření se Zemanovi. Chce mu rozbít plán s druhým premiérským pokusem.
Silný prezident a slabá vláda
Hloupé je, že Sobotka žádný vlastní plán nemá. Jen ten klasický: počkat si na volby a vyhrát je. Přesně ten plán, který Zeman nechce. Nejhorší, co by mohlo Sobotku potkat? Kdyby dostala Rusnokova vláda důvěru. Musela by ji podpořit část ČSSD. Byl by to rozkol. Přesně to Zeman chce. Pro předsedu ČSSD strašná rána.
Sociální demokracie je pro své voliče zajímavá jen jako jednotná síla, která stojí proti pravici. Jakmile se ten soubor, ta jednota začne drolit, hlasy mohou odtéct k menším stranám jako SPOZ, Úsvit, ANO 2011, zelení, LEV 21, dokonce i Věci veřejné atd.
Zeman to ví. Nejspokojenější by asi byl, kdyby Sobotkovi a ČSSD oplatil „zradu zradou". (Nevolit ho v roce 2003 žádná zrada nebyla, šlo o svobodné rozhodnutí některých lidí ČSSD, kteří věděli, co je Zeman zač.) Kdyby mu stranu pěkně rozložil a získal pro Rusnoka část jejích hlasů. Nebo později pro dalšího jeho premiéra.
Náš přímo volený prezident potřebuje ČSSD co nejslabší, aby měl na vládnutí po předčasných nebo regulérních volbách co největší vliv. A naopak Sobotka potřebuje ČSSD co nejsilnější, s co nejlepším výsledkem, aby nemusel se Zemanem vyjednávat o to, s kým smí udělat koalici a koho si smí vzít jako ministra do své vlády.
Je to paradox, silný prezident, hlava státu přímo volená, automaticky znamená, že mu vyhovuje slabá vláda, aby svou sílu uplatnil. To je jedna z věcí, která Nečasově vládě a zákonodárcům vůbec nedošla, když přímou volbu tak hloupě, slabošsky prosadili.
Sobotka to má těžké, ale není ještě úplně ztracený. Díky tlaku Miloše Zemana z něj pořád ještě může vyrůst silný, odolný, normální politik. Pokud prezidenta zkrotí. Zatím to tak bohužel nevypadá.