Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
15. 2. 2019 12:28

Drama ANO: Vyhraje Babiš I, Babiš II, či Babiš III? Čeká nás nervy drásající neděle

Zasvěcený anoista: "Bůh Otec je jasný, dvojka, Syn člověka, zůstává ve Švýcarsku, aby nemusel vypovídat, a trojka, Duch svatý, Faltýnek to má zichr."
Babiš I je cosi jako Bůh Otec a volba cosi jako česká národní bohoslužba.
Babiš I je cosi jako Bůh Otec a volba cosi jako česká národní bohoslužba. | Foto: Milan Bureš

Největší politické drama roku se odehraje v neděli v Praze, v Centru pohybové medicíny na Chodově (chápete tu geniální marketinkovou symboliku? "pohyb", protože Andrej Babiš nás táhne na špičku, "medicína", protože on je medicinman, šaman, léčí nás, ovládá), na sněmu ANO. Bude se volit předseda. Kandidáti jsou tentokrát hned tři.

Ano, správně, patří sem logicky Babiš I, Babiš II a Babiš III, ale nemylme se, nejde o nějakého "Babiše II", jak se třeba psalo o Petru Stuchlíkovi, který vedl ANO do pražských voleb, kdepak. Stuchlíkova parta skončila potupně až pátá, což by se Babišovi II, III, IV až třeba Babišovi XXII nikdy nestalo. Vyjasněme si volební pojmy, prosím.

Volba se odehrává v neděli, opět symbol, pochopitelně, Babiš I, II a III je tedy cosi jako Bůh Otec a volba cosi jako česká národní bohoslužba. To také vysvětluje, proč nebyl pozván Miloš Zeman, bylo by to, jako by Hospodin pozval na své vzývání kolegu Dia, těžko by to nesl jak On, tak Zeus, a mezi voliči-vyznavači, věřícími, by mohly nastat zmatky, Hospodin Babiš by, ovšemže omylem, mohl dostat méně hlasů!

Marketéři se dohodli jinak, Babiš I je Babiš, který dostane 99,9 procenta hlasů (100 procent z 257 delegátů bylo odmítnuto, protože by si Babiš musel nedat hlas, který si samozřejmě dá, nemůže si nedat, podlomilo by mu to sebevědomí, ale zároveň by to vypadalo blbě, ANO by bylo "hnutím jednoho muže", takže se s 0,257 delegáta dohodne, že se zdrží, hlas proti nepřipadá v úvahu).

Logicky pak Babiš II představuje 99,8 procenta a Babiš III 99,7 procenta odevzdaných hlasů. Soutěž to tedy bude, ANO není hnutím jednoho muže, ale tří, a teď která varianta je nejlepší? Tohle byl pro marketéry tvrdý oříšek, protože 99,9 podle části z nich "upomíná na minulý režim", ale 99,8 i 99,7 se jim "zdá pro šéfa zatraceně málo" a "hnutí by to mohlo začít dělit". Rozhodne to tedy předseda až v neděli během bohoslužby.

Další potíží volby, ano, dokonce i v ANO, bývá "lidský faktor" (a nic na tom nemění, že člověci typu Stropnického, Pelikána, Teličky, Zlatušky, Hulíka či Košty z hnutí zklamáni odešli, přestali věřit, odpadli). Jak lidský faktor (rozuměj omyl, chybovost) eliminovat? Snadno. O šéfovi hnutí se nebude rozhodovat za plentou (Jermanová Pokorná by byla ráda hlasovala za plenkou), ale poprvé v historii hnutí moderně, elektronicky, zmáčknutím tlačítek. Výsledky by měla znát komise během necelé tisíciny vteřiny i dříve.

Jednodušší delegáti jsou přirozeně a velmi rozumně udržováni v prostoduchém domnění, že mačkáním tlačítek skutečně volí, viz třeba slova předsedy sněmovny (a snad, doufejme, i budoucí hlavy státu) Radka Vondráčka: "Vyzkoušeli jsme si to na předsednictvu, jde to ale poplést," pravil. Jak poplést? "Může se stát, že celý hlas propadne, protože by někdo mohl omylem označit více kandidátů. Ale tak alespoň si otestujeme schopnosti našich členů," říká.

Podle interních zpráv z Čapího hnízda nikdo není tak šílený, aby testoval schopnosti členů ANO, i když Dan Ťok není členem hnutí, ve skutečnosti "je již odvoleno a čeká se jen na výsledné číslo" (viz onu marketinkovou disputaci o 99,9, nebo 99,8, nebo 99,7).

Na otázku, již jsme položili jednomu zasvěcenému členovi vedení hnutí ANO (výraz zasvěcení berte doslova, výklad případně podá Dominik Duka), jaké místopředsedy si sněm zvolí, odpověď nejprve zněla "to je snad fuk, ne?", ale pak tázaný anoista vysvětlil: "Bůh Otec je jasný, dvojka, Syn člověka, zůstává ve Švýcarsku, aby nemusel vypovídat, a trojka, Duch svatý, Faltýnek to má zichr." Zbytek prý je "opravdu úplně fuk" (není míněn Zbytek, ale zbytek).

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy