Karel Hvížďala | Komentáře
19. 3. 2007 11:24

Dr.Berka, Jidáš a Mgr.Thonat

Minulý týden jsem v komentáři psal o údajném spolčování ústeckého soudce Dr. Jiřího Berky kvůli zmanipulovaným konkursům, které se vyšetřují již od jara 2003.

V textu, který vznikl jen rešeršemi z veřejně dostupných zdrojů, jsem se zaměřil výhradně na jeden aspekt kauzy, který se mi zdál být zanedbaný, a sice na zmínky o možných nezákonných postupech našich policistů.

Nefanděme policistům

Reportér Novy pan Jiří Hynek mi pak vyčetl, že věřím všemu, co obžalovaní před soudem vypovídají atd. Toto tvrzení v textu sice nikde nebylo, ale chyba asi byla, že jsem nikde blíže nevysvětlil, proč jsem takový text vůbec napsal a proč jsem se pletl do práce investigativním novinářům. Důvod byl prostý: Zdálo se mi, že my novináři příliš fandíme poctivým policistům v boji se zločinným podsvětím, že bychom jim mohli i odpouštět jejich protizákonné postupy, ač právě tam podle mne může být jeden z hlavních důvodů, proč dochází k tak častému jejich selhání.

Jakmile si totiž policista zvykne na to, že může beztrestně překračovat zákon, byť původně kvůli bohulibé věci, jako je stíhání zločinců, může totiž snáze překročit jiný zákon jen kvůli svým osobním výhodám. V právním státě musí  být zaprvé zákon nedotknutelný pro všechny a zadruhé policisté nesmí udržovat jak to naopak známe z filmů osobní styky s podsvětím. A pokud je udržují, bývají tyto styky monitorovány, nahrávány a ukládány, aby kriminalistu nemohl nikdo nikdy z podsvětí vydírat a z policie podezírat. V našem prostředí znějí takovéto zásady skoro až pohádkově, ale v civilizovaných evropských zemích se tato pravidla ctí. Pokud se o dodržování těchto velice přísných pravidel alespoň nepokusíme, nemáme šanci se propojení mezi podsvětím a policií a korupce mezi policisty zbavit.

Složitý případ

Případ pana magistra Daniela Thonata, který proti policistům vypovídal u soudu v Táboře, je samozřejmě velice složitý.
Podle Janka Kroupy, investigativního novináře z Novy, je nejspíš hlavou konkurzních podvodů někdo jiný a není to ani mgr.Thonat, ani Dr.Berka, ale Mgr.Igor Brdlík, v mládí vojenský prokurátor, někdejší svědek Jehovův a majitel několika nevěstinců. Choval se však vždy jako skrytý Richelieu hospodářské kriminality.

Janek Kroupa v knize Zločin jako profese cituje, co mu pan Mgr.Thonat vyprávěl: - "Zhruba polovinu konkursů jsme dělali na zakázku někoho dalšího. Takový byl i konkurs Krušnohorských strojíren, který si objednal ředitel Mostecké uhelné.
Jeden z hlavním aktérů, konkursní spráce Dr. Thonat, hraje u soudu "své hry". Nejprve na své společníky policistům všechno řekl a velice aktivně s nimi spolupracoval, nyní zase policii pomlouvá. Zřejmě nejprve hrál na to, že jako korunní svědek dostane mírný trest, nyní zase hraje na to, že zpochybní policejní svědky a když se ani to nepovede, může to hrát třeba na to, že je pomatený blázen.

Pečlivě chráněný svědek

Dnes je, jak píše Kroupa, který se případu věnuje, pan Mgr.Thonat výjimečný, pečlivě chráněný svědek, žijící pod svědomitou ochranou neznámo kde a může být stejně dobře v zámoří jako v jižních Čechách. Jen musí být předveden nejpozději za čtyři dny k výslechu.

Ale ať je kterákoliv z verzí platná či neplatná, policie, která chce být důvěryhodná si nemůže nechat líbit, aby se šířily o ní hrubě pomlouvačné zprávy, aniž na to reaguje. Janek Kroupa ve své knize cituje například Mgr.Thonata, že podle něj další aktér kauzy Mgr.Igor Brdlík vyplácel na patnáct různých soudců, státních zástupců a policistů. Tyto pomluvy je třeba vyvracet či potvrdit a zbavit se dalších policistů, pokud takovouto praxi kryli.

Autor je novinář a spisovatel

 

Právě se děje

před 13 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 37 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy